En etkilendiğim film sahneleri

Kategori: Genel, İzlediklerim | 18
sinema

Herkes gibi benim de favori filmlerim var. Arşivimde 1000 e yakın film olduğundan özel bir liste yapmak istedim. En sevdiklerim arasından en önemli ve en güzel sahneleri kırpıp yotubeye yükledim. Özellikle Godfather için altyazıları tek tek elle eklemek zorunda kaldım. Bazen sırf can sıkıntısından filmi izlemeden bu sahneleri izleyip kapattığım oluyor. Bazı videolarda hatta neredeyse çoğunda şiddet içeren sahneler olduğundan bunu da ayrıca belirtmek isterim. Korkmayın öyle vampir ya da cin falan çıkmayacak. Hadi listeye geçelim o zaman.


1. Kelebek yani orijinal adı ile Papillon filmini bir çoğunuz izlemiştir. Fakat bu filmde gerçekten anlatılmak istenen öylesine güzel bir duygu var ki, ne olursa olsun kimsenin ulaşamayacağı, elinizden asla alamayacağı bir duygu anlatılıyor. Her seferinde içimi sızlatan bir sahnedir bu. Bu yüzden zaman zaman açıp tekrar izlerim bu sahneyi bana hep unuttuğum bir şeyi hatırlatır.

2. Guguk Kuşu
Sanırım farkında değilim ama bir jack Nicholson hayranıyım. Bazıları için sıradan ya da vasat bir film sayılsa da Guguk Kuşu’nun ayrı bir yeri vardır bende. En sevdiğim replik ise ”biz deliyiz” olmuştur. Bakın o repliği nerede ve nasıl kullanıyor.

3. Cennet Sineması
Hani bazı filmler vardır kıyıda köşede kalmış yıldızı parlamadan sönmüş. Bu film de aslında biraz öyle bir film. Güzel bir kurgusu olduğundan filmin sonunda da tebessüm ettiren bir final sahnesi vardır. Ama ben sizlere final sahnesini göstermeyeceğim. Filmin arasında sıkışıp kalmış incecik güzel bir hikaye var. Aklıma geldikçe bu hikayenin anlatıldığı sahneyi açar tekrar izlerim bende. Bakın o hikaye neymiş. Anlayabilene güzeldir. 🙂

4. Amerikan Güzeli
Kevin Spacey’in pek bilindik bir filmi değil bunu tahmin ediyorum. Bu filmde aslında hoşuma giden iki sahne daha var. Birinci sahne patrona posta koyarak işinden ayrılması, ikinci sahne ise davette tanıştığı adamın pardon sizi hatırlayamadım demesi üzerine ”önemli değil ben de olsam kendimi hatırlamazdım” demesi. Dramdan ziyade biraz da psikolojik ve düşündürücü bir film aslında amerikan güzeli. Yine de son sahnede öylesine etkileyici bir final ve altın yaldızlı replikleri sıralar ki Kevin Spacey. Filmin tamamı sırf bu final için bile izlenebilir diyorum.

5. Baba
Baba serisini kim izlememiş repliklerini kim ezberlememiştir ki? Hayır aslında abarttım. Bu film çoğunlukla diyaloglar üzerine olduğundan repliklerini ezberlemek aslında pek mümkün değil. Ama doğallık ve oyunculukta hala dünyanın en iyileri arasında yerini korumaktadır. Serinin son filmine bir türlü ısınamadım ben. Yine de ilk filmde Micheal’ın ipleri eline alarak babasının yerine geçmesiyle birlikte oldukça etkilendiğim ve de çok sevdiğim bir replik var. ”Bugün tüm aile işlerini bitireceğim. ”

5. Bonnie and Clyde
Mükemmel mi? Değil. İzlenir mi? Bir sinemaseverseniz izlenir arkadaşım. Yapım yılını göz önünde bulundurursak aslında oldukça kaliteli bir filmdir. Son sahnede bir kaç saniyelik bir göz göze gelmeleri vardır Bonnie ve Clyd’ın. Bazen filmin havasına girmek için başında sonuna tekrar izliyor ve o bakışı tekrar hissedebilmek için nefesimi tutuyorum. Kötü oldu bee deyip kapatıyorum sonra da.

Bu yazıyı da böyle derlemek istedim açıkçası. Videolara baştan sona şöyle bir baktım da aslında eklemek isteyeceğim başka sahneler de olabileceğini fark ettim. Amiral filminin son sahnesi mesela. ”Gözlerinizin bağlanmasını ister misiniz? Söylemek istediğiniz bir şey var mı? ve ardından başkanın Elveda Amiral deyişi. Neyse başka sefere diyorum artık. Biraz onedio tarzı olduğunun farkındayım ama içimden bu şekilde paylaşmak geldi ve paylaştım. Filmleri elbette öneriyorum. Ama beğenmeyip de gelip bana dert yanmayın. Herkesin bir zevki var sonuçta.
İyi geceler sinemaseverler.

Sizler de böyle ulan şu sahneden çok etkilenmiştim günlerce aklımdan çıkmadı dediğiniz sahneler varsa yazın. Belki aralarında izlemediğim çıkar da yeni bir film keşfetmiş olurum 🙂

18 Yanıt

 1. Guguk kuşu'nu hiç izlemedim, hep izlemek istemiştim. şimdi sahneyi görünce merak ettim. oturayım izleyim :=

 2. Merhabalar.
  Uzunca bir yorum yazdıktan sonra, yanlışlıkla "oturumu kapat" komut sekmesine tıklayınca hem yorum gitti, hem de oturumum kapandı. Etkilendiğiniz film sahneleri ile ilgili paylaşımınızı hem izledim, hem de izledim. Çok güzel ve değerli bir paylaşım olmuş, emeğinize sağlıklar dilerim.
  Hepimizin sizin gibi etkilendiğimiz film sahnelerimiz var, ama bu etkilenme olayı görecelidir. Yani sizin etkilendiğiniz bir sahne beni etkilemez, benim etkilendiğim bir sahne de sizi etkilemeyebilir.
  Tesadüfen izlediğim bir filmde beni etkileyen sahne aklımda kalır. Yıllar sonra o filmi tekrar izlediğim de hatırlayabiliyorum. 1972 yılında ilk defa Almanya'da siyah beyaz bir televizyon da seyrettiğim İkinci Dünya savaşı konulu "En Uzun Gün" isimli filmi yıllar sonra Türkiye'de iken yine bir televizyon kanalında tesadüfen izlerken, beni etkileyen sahneye gelince filmi daha iyi hatırlayabilmiştim. O filmde beni etkileyen sahne hava indirme birliklerindeki askerlerin yere indiklerinde birbirleri ile buluşabilmek için tek tık sesine çift tık sesiyle karşılık verme sahnesidir. Sizin gibi bu tür etkilendiğim filmleri çoğaltmak mümkündür. Ama bu kadarı yeterlidir diye düşünüyorum.
  Selam ve dualarımla.

 3. Çok güzel olmuş, yureginize, emeğinize sağlık.benim de etkilendigim 2 film dışında , diğerlerini seyretmemistim ve en yakın zamanda seyretmeyi umuyorum. Öyle çok etkilendiğini ve uzun süre etkisinden çıkamadığım filmler var ki. Bunlardan birkaçı, Notebook, Oneday, Leon, Ihtiras Rüzgarları, love,Yemin ,Köstenbek, Son Mohikan, Issız Adam, Aşk tesadufleri Sever , gibi. .yazmak istediğim bir kaç filmden bazıları idi. Çünkü Üzgünüm ben de isim hafızası yok.
  Saygı ve selamlarımla esen kalın , hayırlı geceler.

 4. 5 filmi de izledim şansa bak 🙂 Guguk Kuşu'nun bende de ayrı bir yeri var gercekten 🙂
  http://www.samettutal.com

 5. Derlemeyi çok beğendim.Guguk kuşu yüksek lisansta hocamızın tavsiye ettiği bir filmdi.Ben de blogumda tavsiye ettim.Süper bir film.Yeni derlemelerinizi bekliyorum 🙂

 6. Merhaba;
  Müthiş emek için öncelikle tebrikler …
  Kelebek kitabı lise ya da ortaokulda okuyup filmini kaç kez seyrettiğimi hatırlayamadığım …
  Diğerlerinin ise çoğu sahne hatıramdan gitmiş …
  Açıkçası çoğu filmde hangi sahne diye aklımda pek tutamam ama mutlaka seyrettiklerinden Esaretin Bedeli ve Yeşil Yol hemen ilk aklıma gelenlerden …
  Aaaaa unutmadan bir de Her Şey Güzel Olacak vardı ….

 7. Baba filmiyle ilgili görüşlerimizin aynı olmasına sevindim, son film bir facia olmasa da kötüydü. Belki kötü de değildi ama ben sevmedim. Cennet Sinemasını da not aldım, izlenecek filmler arasına ekledim.

  • Al Pacino yu severim aslında ama cidden son filme hiç ısınamadım ben. Cennet sineması da güzeldir oktay ama tabi sonrasında benim kadar begenir misin bilemem 🙂

 8. Eline, emeğine sağlık.

 9. Film adı : Yeşil Yol
  Sahne : İdam Edileceği Zaman Kafasına Maske Takılırken Söylediği Şu Söz ; "Maskeyi Takmasanız, Ben Karanlıktan Çok Korkarım"

  6-7 kere izledim ama her izlediğimde bu sahnede gözlerim doldu… Filmi tavsiye ederim

Bir Cevap Yazın