Blog yazarlığında yeni bir dönem başlıyor!

Blog yazarlığında yeni bir dönem başlıyor

Çoğumuz blog yazarlığına yeni fikirler getirerek, bu fikirlerimizi yine kendi içimizde paylaşıyoruz. Bunların bir kısmı hayata geçerek uzun yıllar devam etmiş, hatta bir blog alışkanlığı haline gelmişken, bir kısmı ise sadece fikir olarak kalıp hayata geçemiyor. Ancak şunu özellikle belirtmek isterim ki, bu fikrimi ortaya atmadan önce iyi sonuçlar vereceğine öncelikle kendim inandım. Bu yüzden blog yazarlığına yeni bir soluk getireceğine ve sizlere etkileşim kazandıracak güzel bir blog alışkanlığı yaratacağına da yürekten inanıyorum.

Sizlere konu bulamamakta kesinlikle zorluk çekmeyeceğiniz bir yöntemden söz edeceğim.

Üstelik bu yöntem diğer bloglarla daha iyi iletişim halinde olmanızı da sağlayacak. Peki bunu nasıl mı yapacağız?

Sadece sosyal medyanın gücünden faydalanacağız.

Şimdi size bir örnek vererek anlatayım.

Teknojest.com blogunun sahibi Poyraz arkadaşımızın ne tür içerikler hazırladığını az çok biliyorsunuzdur. Aklınıza blog kullanımı hakkında yazabileceğini düşündüğünüz bir konu geldi ve bunu Poyraz’a bir şekilde iletmek istiyorsunuz. Örnek konu başlığınızda, ”Sosyal medyada paylaşım yapabileceğiniz en uygun saatler” olsun. Daha önce benzer konular açılmıştır belki ama, Poyraz’ın bu konuya hassas ve titizlikle yaklaşacağını bildiğinizden, özellikle onun görüşlerini alıp, onun yazısını okumak istiyorsunuz. Çünkü Poyraz yazarsa dört dörtlük yazacağını biliyorsunuz. Şimdi sorun sadece Poyraz’a bunu doğru şekilde iletmekte kaldı değil mi?

Ya da diğer bir blog yazarı arkadaşımız olan, birtutamkarinca blogunun sahibi Yasemin arkadaşımız için başka bir örnek verelim.

Yasemin Polonya’nın Krakow şehrinde yaşıyor.

Sizin de aklınıza şöyle bir şey geldi:

Ya keşke Yasemin Krakow’da gezilecek yerler listesi yapsa da okusak.. Çünkü bu yazıyı en güzel şekilde hazırlayabilecek kişinin Yasemin olduğunu biliyorsunuz. Sonuç olarak yine aynı şekilde bunu Yasemin arkadaşımıza iletmek sorunu kaldı.

Burada devreye hashtag giriyor.

Sosyal medyanın gücünden yararlanacağız derken bundan bahsediyordum.

Kullanacağımız sihirli hashtag ise #bunukimyazar 

Şimdi twitter hesabıma giriyorum ve aynen şu tweetleri atıyorum.

bunukimyazar

Daha sonra Yasemin ve Poyraz bu bildirimleri alıyor ve şöyle diyor :

İnsanlar bu tür konularda içerik üretebileceğimi düşünüyor ve severek okuyacaklarını söylüyor. Yazıp yazmamak elbette kendileri kalmış fakat buradaki konu bulamama sıkıntısını kolaylıkla çözüme ulaştırmış oluyoruz.

Ayrıca blog yazarları kendi sayfalarına twitter akış widgetini ekleyerek, insanlardan kendisine konu önerisinde bulunmasını da sağlayabilir.

Peki diyelim ki, aklınızda güzel bir konu başlığı var ama bunu kimin yazabileceğine dair bir fikriniz yok. O zaman ise yine aynı hashtag üzerinden #bunukimyazar diyerek konu başlığımızı giriyoruz ve herhangi bir isim yazmıyoruz.

Örnek bir tweet atacak olursak :

bunukimyazar

Farklı bir blog yazarı, hatta hiç tanımadığınız bir blog yazarı twitter üzerinden #bunukimyazar akışına bakıyor ve o anda tesadüfen sizin atmış olduğunuz ”Türk enstrümanlarının Dünya müziğindeki yeri” konusunu görüyor ve ilgisini çekiyor. O anda attığınız tweet için bir koyuyor ve tamamdır ben bunu yazarım diyor.

Şimdiye dek bloglarınıza koymuş olduğunuz ”en çok hangi kategorilerdeki yazılarımı okumayı seviyorsunuz”, ”yeni yazım için önerileriniz nelerdir” gibi anketlere de bu yöntem sayesinde gerek kalmıyor.

Çünkü güzel bir etkileşim ve bloglar arası geri bildirim ağı oluşturduğumuz için, konu bulmakta zorluk çekmeyeceğimiz gibi, takipçilerimizin de gönlünü hoş ederek, daha iyi içerikler üretmiş olacağız.

Yazımın en başında da dediğim gibi ben bu uygulamanın birçok blog yazarına faydalı olacağına gerçekten inanıyorum. O yüzden şimdi hepinizi #bunukimyazar hashtagını kullanmaya davet ediyorum.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 oy, ortalama puan : 4,00 out of 5)
Loading...

Kimler Neler Demiş?

15 Yorum - "Blog yazarlığında yeni bir dönem başlıyor!"

Bildir
avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
Evren Günlüğü
Tanıdık
Fikir benim hoşuma gitti. Bloglar arası etkileşimi (nitelikli anlamda) artıracak, blog yazarlarının kendisini geliştirecek her türlü girişimi destekliyorum. Bahsettiğin Twitter etiketi üzerinden yazmaya iyici ve motive edici proje düZgün işler, mim olayına dönmez ve kısa sürede özgün bir içerikle yanıtlanırsa harika olur. Fakat blog yazarlarının yoğunluğu göz önünde bulundurulunca belki rahatsız edici de olabilir. Deneyip görmek lazım, şu an sadece ön görüler üzerinden yazıyorum. Etiketler tek bir kişi değil birkaç kişi tarafından X blog yazarını işaret ederse kesinlikle tetikleyici olacaktır, diğer türlü boşa düşen çok #bunukimyazar etiketiyle de karşılaşabiliriz. Blogların gelişimi üzerine kafa yorduğun ve bu güzel fikri ortaya attığın… Daha fazla »
Beyda\'nın Kitaplığı
Ziyaretçi

Fikir güzel. Günün birinde ulaşacak birileri mutlaka olur. Havada kalacağını düşünmüyorum. Konu artırmak ve blog yazarlarının etkileşimi açısından da mantıklı olabilir. Teşekkürler.

Doğuş Hakan Yılmaz
Ziyaretçi

Fikir olarak güzel ve uygulanabilir ama kalıcı bir geri dönüş alması zor gibi. Herkes kendi blog sayfasına ve yazılarına kanalize olmuş vaziyette. Kaliteli içerik ve doyurucu bir makale için beyin fırtınası yapmak ve bunu sosyal ağ gücüyle iletmek gayet mantıklı. Gelişim ve dayanışma için farklı bir bakış açısı umarım hakkı verilerek hayata geçirilebilir. Elinize sağlık

Ruhsuz Atmaca
Ziyaretçi

Etkileşimi bol olsun. 🙂

Sezer
Ziyaretçi

Gerçekten güzel bir fikir. Uygulama aşamasında ne gibi aksaklıklar yaşanacağı konusunda bir yorum yapamıyorum, deneyip görmek gerek. Evren’in dediği gibi bir kişi yerine birçok kişiden çağrı gelirse daha motive edici olur.

Yalçın Güler
Tanıdık

Yine ortaya güzel bir fikir çıkardın ağabey. Seninle ilk özel konuşmamızda bunun bloglar arasında güzel bir etkileşim olacağını dile getirmiştim. Umarım ben ve diğer blog yazarları bu konu üstünde yoğunlaşır ve ortaya özgün farklı içerikler çıkar.

mavianne Fatma Erdem
Ziyaretçi

güzel fikir deneyelim bakalım bu fikir gerçekten de etkileşimi artıracak mı?
yeni fikirlere açığım blog yazarlarını geliştirecek
sizi de tebrik ediyorum bu konuda

Deryaninsporgunlugu
Ziyaretçi

Güzel bir fikir twitteri yeni yeni kullanmaya basladim yazi linki paylasmak hariç. Aklima geldikçe etikete bakacagim.

wpDiscuz