Blog yazmak yerine video çekmek

blog yazmak yerine video çekmek

Bugün twitter üzerinden Blogger Türkiye hesabı böyle bir soru paylaşmıştı.

Blog yazmak yerine video çekip Youtube yüklemek daha kolay değil mi?  

Oylama olduğu için evet/hayır diye kısa cevaplar vermek yerine, yazarak cevap vermek istedim bu soruya.

Öncelikle yazmak için çok fazla araç gereç gerekmiyor. Yani dandik bir bilgisayar olsa bile, bu işi kolaylıkla halledebilirsiniz. Video çekmeye kalksanız bunun için en başta adam gibi bir kamera, bir de mikrofon olması gerekiyor. Hadi diyelim bunları temin ettik ve yazmak yerine video çekmek istedik.

Her şey tamam mı peki? Başka eksiğimiz yok mu?

Bence var hatta çok önemli bir şey var. Çünkü iyi bir kamera ve mikrofona sahip olmak video çekip yayınlamak için yeterli değil! Tamam herkes bir Barış Özcan değil ama, bir video çekiyorsak en azından biraz düzenli olması gerekiyor. Bunun için de; kullanılan üslup, çekim açısı, konu, çekim sonrası montaj… Açıkçası bunlar gerçekten emek, zaman ve tecrübe isteyen şeyler.  O yüzden video çekmek biraz eziyetli bir iş.

Ayrıca şöyle bir durumdan daha söz etmek istiyorum. İnsanlar yazarken Anonim bir kimliğe bürünebiliyor.. Yani birisi bir yazı yazmış ama, Ahmet mi yazmış, Mehmet mi yazmış, kilimcinin kör oğlu mu belli değil. Bu bir tercih meselesi yani. Kişi sadece düşüncelerini paylaşmak istiyor çünkü. Kimse kimliğini açık etmek zorunda da değil zaten! Yazmanın böyle bir avantajı var yani. Belki de bu yüzden bir çok kişi, video çekmek yerine bu avantaj sebebiyle yazmayı tercih ediyor.

Çünkü video çekerken yüzünüze maske takıp konuşamazsınız. Bu saçma olurdu zaten…

Bu yüzden yazmanın bence en güzel avantajı bu.

Video çekmenin de avantajları var tabi. Tamam belki sizin anonim kimliğinizi korumanız için yanlış bir seçim ama, düşüncelerinizi birebir canlı olarak mimiklerinizle, ses tonunuzla daha somut bir hale getirmiş oluyorsunuz. Oysa yazarak bunu başarabilmek daha zordur. Çünkü bazen bakıyorum… Öyle bir yorum geliyor ki, yazı ile hiç alakası yok! Yorumu yapan okumuş mu, ya da anlamış mı emin olamıyorum.

Mesela geçen haftalarda paylaşmış olduğum ”blog yazarlığında yeni bir dönem başlıyor” başlıklı yazım için #bunukimyazar hashtagını kullanmaya başlamıştık.

Aradan bir kaç hafta geçmesine rağmen gördüm ki, bazı arkadaşlar olayı tamamen farklı anlamış. Yani iki şeyi düşündüm. Ya yanlış anlamış ya da yazıyı hiç okumamış. Çünkü biz bu hashtag adı altında kendi yazılarımızı paylaşmıyoruz! Aksine başkalarının yazabileceği konuları kişinin adını da etiketleyerek paylaşıyoruz.

Olayı şuraya bağlayacağım :

Ben bu konuyu video çekerek uzun uzun anlatsaydım… Belki de böyle yanlış anlaşılmalara da sebebiyet vermemiş olacaktım. Yazmanın tek kötü yanı bu sadece.

Ama dediğim gibi bu yalnızca tercih meselesi.

Farklı bir konuya değinecek olursak, o da kişinin hangi alanda daha iyi olduğudur. Mesela ben yazarak kısmen kendimi daha iyi ifade ettiğimi düşünüyorum. Diğer yandan bugün popüler olan youtuberler belki de sizin benim gibi oturup iki satır blog yazamaz. Ya da kendini video çekerek daha iyi ifade ettiğini düşünüyordur. Bu da farklı bir neden tabi.

Konuyla ilgili düşüncelerim bunlar işte. Siz de düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Kimler Neler Demiş?

4 Yorum - "Blog yazmak yerine video çekmek"

Bildir
avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
Burak Y.
Ziyaretçi

Açıkcası artık okuyanlar kalmadı abi. Ben dahi 1 haftadır birşeyi farkettim. Herakşam düzenli takip ettiğim blogları bırakıp takip ettiğim kanallar ne atmış diye bakar oldum. Bu durum benide üzüyor fakat gelişimin psikolojik olarak sürüklediği ortam bu malesef.

Kiremithanem
Tanıdık
Yanılıyor olabilirim ama samimiyet sıkıntısı var ister video olarak ifade edilsin ister yazılı olarak..Senin de bahsettiğin gibi bir çok kişi bazı şeylerden istifade etmeye çalışıyor bu neden ileri geliyor biliyor musun ben sana Türkiye’de doğmamış ve orada büyümemiş olan biri olarak daha net gördüğüm için aciklayabilirim (Türkiye’de doğmak büyümek isterdim bunu da vurgulayarak belirtmek istiyorum burada bayraksız yaşamak zor )bazı insanlar Türk halkının aklının hafife alıyor herşey büyük bir olaymış gibi lanse ediliyor bu taktik hiç hoş değil çünkü insanların zekaları aşağılanmış oluyor. Konu video mu yazı mı biliyorum ama bu konu ile ilgili de söylediklerim hafife alınacak şeyler değil… Daha fazla »
Ece Evren
Tanıdık

Yok ya Ayhan, yazmak daha iyi. Diğeri gerçekten özen istiyor. Baksana cep telefonuyla çekerken hatıra olsun niyetiyle, sadece kızımın kollarının tutulma süresini düşünüp ‘ tak’ diye kestim videoyu. Mustafa koyalım demeseydi koymazdım ben o minicik şeyi.
Tabii o iş de başlayınca devamını getirmek gereken bir şey. Oyuncak edilmez ki. Ama yazmanın yerini hiçbir şey tutamaz.
O hashtagli yazıyı tam anlayamadım. Ben bayağı bir teknoloji özürlüyüm. Tekrar bir okuyayım bakalım. Anlarım inşallah. Sağlıcakla oğlum.

wpDiscuz