İnsan neden yazar ki?

yazmak
Bu bilinmeyen alemde gözlerimizi ilk açtığımızda her birimiz çırılçıplaktık. Bilinmeyen dedim çünkü o ana dek bildiğimiz tek yer anne karnındaki yerimizdi. Kim bilir belki de aldığımız ilk oksijenle ciğerlerimizin yanmasından değil de, bu bilinmezlikten korkup da ağladık.

Oyun bahçesi gibi gördüğümüz, biricik mekanımız olan Dünya’dan da yine çırılçıplak gideceğiz. Öyleyse kelimelerin üzerini örtmenin ne anlamı var ki? İnsan olarak, insani duyguların derinlerine inmek, anlamaya çalışmak belki de yapabildiğim en güzel şey. Ama bunun için hiç tanımadığınız insanların mutluluğunu da, acılarını da iliklerinizde hissedip en az onlar kadar acı çekebilmelisiniz.

Hep bir nedenimiz var! Olmasa da buluruz..

İnsanlar neden pişmanlık duyar?, Neden ağlar, Neden tek başına amaçsızca yürümek ister, Neden aşık olurlar gibi yüzlerce duygunun en dibine tüpsüz dalış yapmak istiyorum çoğu zaman.

Bugün ise; neden yazıyoruz sorusunun cevabını düşündüm. Beni ya da kendinizi boş verin. Çünkü kişisel anlamda kendime soracağım bu soru, yine kişisel cevaplardan öteye gidemeyeceğini biliyorum. O yüzden sadece insanların neden yazdığını merak ediyorum.

Yazmak bir meditasyon ve rahatlama biçimidir.

Bu yüzden yakın bir arkadaşımızın ”neden yazıyorsun” sorusuna özetle çoğumuz kafamdakileri atıyorum rahatlıyorum diyerek cevap veririz.

Şimdiye kadar yazılmış tüm kitapları hayal ettim bir an. Nazım’ın şiirlerinden tutun da, Che’nin Bloviya Günlüklerine kadar. Eminim ki Dünya üzerinde şimdiye kadar yazılmış tüm kitapları toplasak, acı ve üzüntüden bahsedenlerin sayısı daha fazladır. Çünkü mutlu insanların hiçbir şeyle alıp veremediği bir şey yok. Onlar sadece yatırımlarının ve borsadaki hisselerinin derdinde. Oysa yazan herkesin bu Dünya ile alıp veremediği bir derdi vardı. Hiç bitmek bilmeyen bir kavgası vardı. Yaşadığı toplumla, platonik aşkıyla, düzensizlikle, kısacası bir şeylerle hep kavga içindeydi bu insanlar. Hepsi de mutsuzdu ve eğer bu mutsuzluk içlerinde kalsaydı, kanser gibi tüm vücuduna yayılıp onları hasta edecek hatta öldürecekti.

Silah yerine kelimeleri seçip yazdılar sonra. Gece yarılarına kadar, boyunları tutulana kadar durmadan yazdılar. Bir şeyleri değiştirmek ümidi ile, içlerindeki tüm o acıyı kustular. Bazen dilsizlerin dili oldular, bazen de öykülerde bir kahraman,

Hepsi bu..

Fakat kağıda dökülen ilk kelime ile bir gün sayfaların yetersiz kalacağını hiç düşünmediler. Artık mutlu olsalar da yazmadan duramayacaklar. Neşeli hikayeler eşliğinde sevimli sözcükleri ardı arkasına sıralayacaklar. Ama yazmaya neden ve nasıl başladıklarını hep hatırlayacaklar. Paylaşmak neden önemlidir? başlıklı yazımda neden blog yazdığımıza da ayrıca değinmiştim.

Onun dışında bu yazılara da göz atabilirsiniz.

Bu yazıyı değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Kimler Neler Demiş?

23 Yorum - "İnsan neden yazar ki?"

Bildir
avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
Gazeteci N.G.
Ziyaretçi

Kelimeleri seçenlere selam olsun, efendim 🙂
Dilsizlerin dili olanlara,
Bir şeyleri değiştirmek isteyenlere,
Selam olsun! 🙂

Ciplak Yazar
Ziyaretçi

Kavgası olanlara selam olsun.

Karga ve Kız
Ziyaretçi

Yazmak, nefes almak gibi temel bir ihtiyaç haline geliyor zamanla. İyi ki başlamışım yazmaya ve sen de iyi ki başlamışsın yazmaya, yoksa bu yazılardan mahrum kalırdık 🙂

Ciplak Yazar
Ziyaretçi

Bu yazıyı yazarken hem kendimi hem de diğer blog yazarlarını düşündüm. Yazım tarzlarını ve okuduğum eski yazılarını düşündüm. O düşündüklerim arasında senin yazdıklarında vardı.

sessizkaldım
Ziyaretçi

Yazmak sessiz kalmış kelimelerin dile gelmesi gibi soğuk bir nefesi içe çekerek yazmak En güzel şey …Sende çok güzel yazmışsın yüreğine emeğine sağlık iyi ki de yazıyorsun efendim sevgiler … 🙂

Ciplak Yazar
Ziyaretçi

Teşekkür ederim Sessiz Kaldım. Yazan herkese karşı benim zaten saygım ve sevgim var. Tanımasam da iyi insanlar olduğunu düşünüyorum. O yüzden iyi ki yazıyoruz.

Hikaye Kalpli Kadın
Ziyaretçi

Nereye kadar yazacağım, bilmiyorum. Ama şu an yazmak bana iyi geliyor. Bazen içimdeki sıkıntıyı hikayemin bir satırına iliştiri veriyorum. İçimden attığımı bilmek bile yetiyor. Neden yazıyorum? Sorusunun sağlamasını da yaptım aslında. 4 ay oldu başlayalı ve bu 4 ayda daha önce olmadığım kadar iyi olduğumu gördüm. Çok şey değişti. Ben değiştim!

Ciplak Yazar
Ziyaretçi

İçindeki sıkıntıları hikayelerinin bir satırına iştirdiğini biliyorum. Kimse bilmese de ben biliyorum.

Begonvil Sokağı
Ziyaretçi

Yazmak cesarettir çünkü söylediğiniz her şey artık kayıtlıdır sizi bağlar… Yazmak söylemeye cesaret edemediklerinizi haykırmanızı sağlar. Kelimelerle, gramerle santranç gibi oynarsınız. En basit yazılar bile derine dair izler taşır…

Ciplak Yazar
Ziyaretçi

Her şeyi yazamıyorum biliyor musun Begonvil Sokağı. Yani bazen öylesine doluyorum ki, bir satır bile yazamıyorum. Bu çok canımı acıtıyor.

Semanur Kok
Ziyaretçi

İyiki yazıyorsunuz, yüreğinize sağlık.

Ben yazıyorum çünkü önce kendime, sonra da umutlarıma bir söz verdim. Ölüm olmadığı sürece ben sözümü tutarım.
Sizde okurlarınıza bir söz verin ve daha sık yazın. Sevgiler💎

Ciplak Yazar
Ziyaretçi

Yazmak için insanın bir yaşam enerjisi olması gerek. Ya da tam tersi bütün enerjisini yitirmiş olmalı. Ya en dipte ya da zirvede olan insanların en iyi olduklarını düşünmüşümdür hep.

Yazarın Dünyası
Ziyaretçi

İnsanlar unutmamak ve unutulmamak için yazar. Çünkü unutmak da unutulmak da bir yok oluştur. Mağara duvarına resim çizen insan o resimleri ne için çizdi sizce? Duvarlara kazıdığı şeyler yaşadıkları değil miydi? Aslında onun bize bir mesajı vardı: "Bir zamanlar ben de vardım ben de yaşadım." Ya unutmak… Bir düşünün en küçük notlarımız bile unutmamak içindir. Yaşadıklarımızı, duyduklarımızı, hissettiklerimizi unutmamak… Yani yazmak eşittir: Unutmamak ve unutulmamak.

Bu güzel yazıda hislerinizi bize de hissettirdiğiniz için teşekkürler.

Ciplak Yazar
Ziyaretçi

Sevgili Yazarın Dünyası öncelikle blogumdaki ilk yorumun olduğu için hoşgeldin. Konuyla ilgili aynı fikirde olduğumuza da çok sevindim. Yazdığın satırlar kendi satırlarımmış hissine kapıldım bir an. Hatta ben de böyle bir yazı yazmıştım daha önce. Unutmamak ve unutulmamak için yazdığımızı savunan bir yazıydı. Ama işin garip tarafı şudur ki o hangi yazıydı bulamadım.

Mustafa Sönmez
Ziyaretçi

Güzel bir yazı okudum. Yazmak yaşam maceramızı sorgulamak olsa gerek… Son paragraflarda yazdığın gibi "Oysa yazan herkesin bu Dünya ile alıp veremediği bir derdi vardı." cümlesinde haklısın. Sadece olumsuz anlam da çıkarmamak lazım. Yaşamı okumak isteyen herkes, yaşamı yazmak da ister… Ben de şurada neden yazdığımı anlatmıştım okumak istersen: http://www.mustafasonmez.com/2013/05/anlat-hadi-mustafa-sonmez-yazilari.html

Ciplak Yazar
Ziyaretçi

Olumsuz anlam çıkarmak değil de, biraz içsel bir yalnızlıktan ötürü yazdığımızı düşünüyorum açıkçası. Kendimizi yazarak anlatmayı seçiyoruz. Yazını mutlaka okuyup yorum yapacağım.
Teşekkür ederim.

okumasyon
Ziyaretçi

Yazmanın bir dert işi olduğu düşüncesine kesinlikle katılıyorum. Çünkü insan boş yere konuşur ama boş yere yazamaz.

Ciplak Yazar
Ziyaretçi

Konuyu özetleyen güzel bir söz oldu bu sevgili Okumasyon.
Teşekkür ederim.

Derya
Ziyaretçi

Aci duyulan zamanlarin daha kolay kagida döküldügüne ben de inaniyorum. Bir de sorgulayan insan yaziyor.

Ciplak Yazar
Ziyaretçi

Kesinlikle.
Çünkü acılar insanı o acıyı içinden atmak için tetikliyor. Bu bazen bir yazıya, bazen koyu renklerin yoğun kullanıldığı bir resme, bazen de hüzünlü notalara dönüşüyor. Yaptığımız şey aslında aynı ama kaçış yollarımız birbirinden farklı. Çünkü biz ve acılarımız farklı.

zaferb
Ziyaretçi

Kaleminize sağlık…
Bir bebeğin kendini huzurlu hissettiği yer nasıl ana kucağıysa biz de kelimelerle kucaklaşınca dinginleşiyoruz. Bu yüzden yazma işini keyfe keder bir uğraşıdan ziyade ihtiyaç olarak görüyorum ben.

Ciplak Yazar
Ziyaretçi

Hepimizin farklı nedenleri var tabi.
Sait Faik'te yazmasaydım çıldıracaktım diyen bir adam. Belki de çıldırmamak için yazmıştır gerçekten.

mithad selim
Ziyaretçi

tıpkı bu bloga rastgeldiğim gibi tesadüfen bir didem madak yazısını okudum bugün. "yazarak derdimi anlatmaya çalışıyorum ben" diyordu. herkesin bir "derdi", bir sebebi var yazmak için. selam olsun 'dertlilere'

wpDiscuz