Yazamama sendromuna iyi gelen filmler

Uzun zamandır film izlemiyordum. Film izleme fırsatını bulunca da arka arkaya izliyorum. Ne zaman bir yazamama sendromuna girsem açıkçası film arayı içinde oluyorum. Bu filmlerde genel yazar konulu filmler oluyor. Fakat film izleme konusunda bazı takıntılarım olduğundan ”nasıl bir film izlesem diye” uzun uzun araştırıyorum. Çıtayı biraz yüksek tutanlardanım anlayacağınız. Neticesinde giden bir kaç saatimin sonunda, izlediğime değsin istiyorum. O yüzden son zamanlarda dikkatimi çeken ve paylaşmaya değer bulduğum filmlerden bir liste oluşturmak istedim. Elbette bu filmler tamamen kendi zevkime yönelik olduğundan, herkesin ”vay bee” hakikaten çok iyi bir filmmiş demesini beklemiyorum. Listedeki filmlerin bazıları yazarlıkla ilgiliyken, bazıları da kesinlikle yazarlar için ilham verici olduğunu düşündüğüm filmlerden oluşuyor. Açıkçası oluşturduğum liste biraz daha uzundu. (20 film kadar) Doğrusunu söylemek gerekirse de, tek tek izle, yaz derken bir kaç haftalık zamanımı aldı. Çünkü hem filmleri gerçekten sindirmek, hem de güzel bir liste olması adına bir kaç hafta beklemek istedim. Fakat sonrasında listeyi birkaç parçaya bölerek ara ara paylaşmaya karar verdim. (Diğer listelerimde hazır durumda bu arada.) Listeyi yapmadan önce izlemiş olduğum bir kaç filmden etkilenerek, Google’da yazarlıkla ilgili, ilham verici filmleri aramaya başladım.

Listeleri hazırlarken elimden geldiğince spoilerden kaçındığımı ayrıca belirtmek isterim. Çünkü bu durumdan ben de çok rahatsız oluyorum. Bu sebeple filmler ile ilgili yorumlarımı da olması gerekenden kısa tutmak zorunda kaldım. Arada küçük spoiler varsa da kusura bakmayın. Çünkü birazcıkta olsa spoiler vermeden anlatmak gerçekten çok zor.

Liste içeriği kolay erişim: 

1 – Nim’s Island (Macera Adası)

nims_island
Yapım : 2008 – ABD
Imdb : 6,0
Tür : Aile, Komedi, Macera

İlk başlarda bir çocuk filmi havası veren Macera Adası, aslında öyle olmadığını izledikçe hissettiriyor. Bu yüzden filmin ilk sahnelerinde biraz sıkılabilirsiniz. Çünkü o sıkılma durumunu bende yaşadım. Ta ki bilgisayar başında oturup bir şeyler yazan bir yazar görene kadar. Bu film yazarların gerçekten de garip takıntıları var mı? diye düşünmeme sebep oldu açıkçası. O yüzden şöyle bir kendinize dönüp bakmanız gerektiğini hatırlatıyor. Doğa ile iç içe yaşamanın yanı sıra, kendi hayal dünyamızda yaratmış olduğumuz kahramanlara nasılda bağlandığımızı özetleyen sıcak bir film..

2 – Conversations with God (Tanrı ile Sohbet)

conversations_with_god
Yapım : 2006 – ABD
Imdb : 6,5
Tür : Dram, Macera

Neale Donald Walsc’ın Conversations with God adlı kitabından esinlenerek ortaya çıkan film oldukça farklı ve çarpıcı bir senaryoya sahip. Filmi ilk izlediğiniz anda sıradan bir öyküsü varmış hissine kapılıyorsunuz. Fakat sonlara doğru sizi büyük bir sürpriz bekliyor. Tek başına bir adamın hayat karşısında duruşu ile kafasındakileri yazarak ölümsüzleştirmesine tanık olmanın yanı sıra hayata bakış açınızı önemli derecede değiştireceğini düşünüyorum. O yüzden kesinlikle yazmak için ilham vereceğini düşündüğüm filmlerden biri olarak bu filmi de listeme eklemeyi uygun gördüm. Onun dışında bazı sahnelerde kendimi tutamadım ne yalan söyleyeyim. Biraz gözlerim doldu. O yüzden duyguların iyi yansıtıldığını düşünüyorum. Bakış açınızı değiştirecek bir film arıyorsanız tam size göre.

3- Adaptation (Tersyüz)

Tersyüz
Yapım : 2002 – ABD
Imdb : 7,7
Tür : Dram, Komedi, Suç

Macera ve aksiyon filmlerden görmeye alışık olduğumuz Nicolas Cage, bu filmde karşımıza bir yazar olarak çıkıyor. Üstelik iki kez çıkıyor. Başta ayrı dünyaların insanlarıymış gibi gözüken insanların birbirlerini tamamlayan iki elmanın yarısı olduklarını anlıyorlar. Bu film bize bir yazarın, bir konu ya da düşünce hakkında yazmadan önce konsantre olamama sorunu ve çözüm sürecini anlatıyor. Hepimiz bu durumu zaman zaman yaşadığımızdan, filmde kendimizden bir parça buluyoruz. Bazen materyal yani gerekli içerik toplamak için uzun zamanlar harcıyoruz. Bazen kendimizle savaş içinde oluyor, hatta kendimize küsüyoruz. Tersyüz bu konuyu da gayet iyi anlatıyor bizlere. Bir kaç gereksiz sahne ve diyaloglar filmde olmasaydı daha iyi olurdu ama kesinlikle bir yazarın izlemesi gereken filmlerden biridir.

4- La Leggenda Del Pianista Sull’oceano (1900 Efsanesi)

1900_legend

1900 efsanesi piyano
Yapım : 1998 – İtalya
Imdb : 8,1
Tür : Dram, Gizem, Macera, Müzikal, Romantik

İzlemekte geç kaldığım filmlerden biri olduğu için üzülmedim desen yalan olur. Hani bir filmi bir kere izler, sonrasında aklınızın hep bir köşesinde durur ve zaman zaman açıp izlemek istersiniz ya 1900 efsanesi de benim için o filmlerden biri oldu. Ama şunu belirtmek isterim ki eğer klasik müzik sevmeyen biriyseniz bu filmi hiç izlemeyin. Çünkü ruhunuza hitap eden bir şey bulamayacaksınız.

Filmin ilk sahnelerinde şu replikten oldukça etkilendiğimi söyleyemeliyim. Hatta sonuna kadar dikkatli izlememe neden olan replikte diyebiliriz. Film sizi öylesine içine alıyor ki, akıcı kurgusuyla nasıl bittiğini bile anlamıyorsunuz.

İyi bir hikayen ve onu anlatacak bir kimsen olduğu sürece, asla gerçekten işin bitmemiştir. – 1900 Efsanesi

5- Big Fish (Büyük Balık)

Büyük balık
Yapım : 2003 – ABD
Imdb : 8,0
Tür : Dram, Fantastik, Macera

Big Fish tamamen öykülerle dolu bir filmdir. Gerçeklerin nasıl da ustalıkla öykülere dönüştüğünü bu filmde görebilirsiniz. Maceralar, devler ve cüceler, sıkı dostluklar, fedakarlıklar hepsi bu filmde toplanmış. Zaman zaman duygulandıran ve güldüren bir yanı var bu filmin. Her şeye rağmen yola devam etmek gerektiğini ve sahip olduğumuz güzelliklerin peşinden gitmemiz gerektiğini hatırlatan bir film. Sonuna geldiğimde keşke bitmeseydi dediğim filmlerden oldu.

6 – Stranger Than Fiction (Lütfen Beni Öldürme)


Yapım : 2006 – ABD
İmdb : 7,6
Tür : Dram, Fantastik, Komedi

Özellikle öykü yada roman yazarlığı ile ilgileniyorsanız kendinizden bir şeyler bulacaksınız bu filmde. Bir kurgunun nasıl oluştuğunu, yazarken kelimelerin tükendiğini ve hayal dünyanızdan güç almanız gerektiğini daha iyi anlayacaksınız. Güldüren ve hüzünlendiren bir yanı var bu filmin. İzlerken sanki kendi satırlarınız, gözünüzde canlanıyormuş hissine kapılıyorsunuz. (Spoiler kuralı için fazla detaya girmeden burada noktalamak istedim.)

Bu kesinlikle bir trajedi olmalı!

7 – The Words (Çalıntı Hayat)


Yapım : 2012 – ABD
İmdb : 7,1
Tür : Dram, Gerilim

Filmin orijinal adı nedense bana Türkçe’ye çevrilmiş adından daha sempatik geliyor. The Words.. Neden çalıntı hayat olarak çevrildiğini de açıkçası anlamadım. Bu filmde gerçekten de kelimelerin gücünü fark edeceksiniz.

Herkesin hayatı ve yaşadıkları kendisi için değerlidir. Söz uçar yazı kalır deriz ya. Bizler de anılarımızı yazarak ölümsüzleştiriyoruz bir yerde. Fakat kendi anılarınızı başkası alırsa ne olur? Kendinizi nasıl hissedersiniz böyle bir durum karşısında? İzleyin ve görün o zaman.

Elimden gelenin en iyisini yaptım.birinden daha fazlasını bekleyemezsin.benim felaketim, kelimeleri onları yazmama ilham veren kadından daha çok sevmemdi.

8 – The Ghost Writer (Hayalet Yazar)


Yapım : 2010 – Fransa, Almanya, İngiltere
İmdb : 7,2
Tür : Dram, Gerilim, Gizem

Adını ilk duyduğunuzda bile sizi nasıl bir senaryonun beklediğini kestiremiyorsunuz. Fakat çok büyük hevesle açmama rağmen ortalarında sıkılarak kapattığım bir film oldu. Önceden izleyip çok beğenenler olsa da ben pek öneremeyeceğim. Ama yazmakla ilgili olduğu için listeye dahil etmeden de yapamadım.

40,000 yıldır insan dili var. Ama ilişkimizi anlatan bir kelime yok.

9- The Fountain (Kaynak)

the-fountain
Yapım : 2006 – ABD
İmdb : 7,3
Tür : Bilim Kurgu, Dram, Romantik
Bu film hakkında sanırım çok şey söyleyebilirim. Ne olup bittiğini anlamaya çalışmanız biraz zaman alabiliyor. Ağır ve insanı yoran bir senaryosu var. Film bir kaç zamanı anlatıyor. Fakat sonrasında farklı zaman dilimlerine bölünmüş olaylar örgüsünün bir bütünün parçası haline geldiğine tanık oluyorsunuz. İç içe geçmiş bir yapısı var bu filmin. Filmdeki kahramanlar farklı yer ve mekanda karşınıza çıkıyor. Birazda Budizm ve varoluşçuluğu anlatan bir yanı vardı bu filmin. Rüya gibi sınırları zorlayan bir yapısı olduğundan bazılarınız bu filmi sıkıcı ya da pek akıcı bulmayabilir. Ancak yazıyorsanız bu filmi izlemelisiniz.

Listeyi yeni filmler keşfettikçe güncellemeye devam edeceğim.

SinemaskopBu kategoride benzer yazılara ulaşabilirsiniz.
Bu yazıyı değerlendir
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Kimler Neler Demiş?

15 Yorum - "Yazamama sendromuna iyi gelen filmler"

Bildir
avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
zaferb
Ziyaretçi

Tavsiyeleriniz için teşekkürler. Stephen King'in romanından uyarlanan Misery isimli filme de bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Ciplak Yazar
Ziyaretçi

O filme göz atmamak olmazdı zaten. Listeye aldığım filmlerden biri teşekkür ederim.

Daha Mutlu Yaşam
Ziyaretçi

Tanrı İle Sohbet,kitap serisidir.Filmini de izlediğimde beğenmiştim ben 🙂

Büşra Bayram
Ziyaretçi

ters yüz ü izlerken ağlıcaktım az daha sıkıntıdan, okuyunca bile konusunu o dakikalar aklıma geldi

Ciplak Yazar
Ziyaretçi

Sıkıcı sahneleri olmadığını söyleyemem fakat genel anlamda o kadar da kötü olmadığını düşünüyorum.

Aytül Örcün - Ayna Hikayesi
Ziyaretçi

Bir ara tesadüfen izlediğim bir filmde başrol kadın oyuncu blogger çıkmıştı.İlgim ikiye katlandı hemen.Ama onun dışında ismi bile aklımda kalmadı.Yazarlara dair filmleri bulmak istiyordum.Ne iyi etmişsin bu konuyu seçmekle.Göz atacağım filmlere.Teşekkürler.

Ciplak Yazar
Ziyaretçi

Keşke adını unutmasaydınız ben merak ettim şimdi.

ben bugünlerde
Ziyaretçi

Su an baya mutlu oldum, filmleri tavsiye uzerine izlemeyi seviyorum cunku;) tesekkurler

Ciplak Yazar
Ziyaretçi

Devamı gelecek olan bir seri. Takipte kalın.

Yağmur Yağar
Ziyaretçi

Tanrı ile Sohbet / 1900 Efsanesi merak ettim açıkçası. Tavsiye üzerine bir şey yapmayı sevmem ama senin tavsiyelerini es geçmiyorum zira denedim ve zevklerimiz tuttu. Bakalım ben nasıl bir ilham kaynağı bulacağım bu filmlerde.

Ciplak Yazar
Ziyaretçi

Bence ikisini de seversin. Ben 1900 efsanesini çok beğenmiştim. Senin de beğeneceğine eminim. İzledikten sonra tekrar yorum yazmanı isteyeceğim ama bu yorumumu görür müsün emin olamadım.

trackback

[…] Yazamama sendromuna iyi gelen filmler […]

trackback

[…] da siz de benim gibi blog yazıyorsanız yazamama sendromuna iyi gelen filmler listeme […]

Yiğit Kurçin
Ziyaretçi

Tanrı ile sohbet filminin ismi ve afişi dikkatimi çekti ama imdb puanı neden bu kadar düşük? vakit kaybı olmasın boşuna, zorlama bir liste mi yoksa bu?

wpDiscuz