Yazamama sendromuna iyi gelen filmler

Uzun zamandır film izlemiyordum. Film izleme fırsatını bulunca da arka arkaya izliyorum. Ne zaman bir yazamama sendromuna girsem açıkçası film arayı içinde oluyorum. Bu filmlerde genel yazar konulu filmler oluyor. Fakat film izleme konusunda bazı takıntılarım olduğundan ”nasıl bir film izlesem diye” uzun uzun araştırıyorum. Çıtayı biraz yüksek tutanlardanım anlayacağınız. Neticesinde giden bir kaç saatimin sonunda, izlediğime değsin istiyorum. O yüzden son zamanlarda dikkatimi çeken ve paylaşmaya değer bulduğum filmlerden bir liste oluşturmak istedim. Elbette bu filmler tamamen kendi zevkime yönelik olduğundan, herkesin ”vay bee” hakikaten çok iyi bir filmmiş demesini beklemiyorum. Listedeki filmlerin bazıları yazarlıkla ilgiliyken, bazıları da kesinlikle yazarlar için ilham verici olduğunu düşündüğüm filmlerden oluşuyor. Açıkçası oluşturduğum liste biraz daha uzundu. (20 film kadar) Doğrusunu söylemek gerekirse de, tek tek izle, yaz derken bir kaç haftalık zamanımı aldı. Çünkü hem filmleri gerçekten sindirmek, hem de güzel bir liste olması adına bir kaç hafta beklemek istedim. Fakat sonrasında listeyi birkaç parçaya bölerek ara ara paylaşmaya karar verdim. (Diğer listelerimde hazır durumda bu arada.) Listeyi yapmadan önce izlemiş olduğum bir kaç filmden etkilenerek, Google’da yazarlıkla ilgili, ilham verici filmleri aramaya başladım.

Listeleri hazırlarken elimden geldiğince spoilerden kaçındığımı ayrıca belirtmek isterim. Çünkü bu durumdan ben de çok rahatsız oluyorum. Bu sebeple filmler ile ilgili yorumlarımı da olması gerekenden kısa tutmak zorunda kaldım. Arada küçük spoiler varsa da kusura bakmayın. Çünkü birazcıkta olsa spoiler vermeden anlatmak gerçekten çok zor.

 

1 – Nim’s Island (Macera Adası)

macera adası
Yapım : 2008 – ABD
Imdb : 6,0
Tür : Aile, Komedi, Macera

İlk başlarda bir çocuk filmi havası veren Macera Adası, aslında öyle olmadığını izledikçe hissettiriyor. Bu yüzden filmin ilk sahnelerinde biraz sıkılabilirsiniz. Çünkü o sıkılma durumunu bende yaşadım. Ta ki bilgisayar başında oturup bir şeyler yazan bir yazar görene kadar. Bu film yazarların gerçekten de garip takıntıları var mı? diye düşünmeme sebep oldu açıkçası. O yüzden şöyle bir kendinize dönüp bakmanız gerektiğini hatırlatıyor. Doğa ile iç içe yaşamanın yanı sıra, kendi hayal dünyamızda yaratmış olduğumuz kahramanlara nasılda bağlandığımızı özetleyen sıcak bir film..

 

İlgini çekebilir :  Canı sıkılanlara bayramlık film tavsiyeleri

2 – Conversations with God (Tanrı ile Sohbet )

Tanrı ile sohbet
Yapım : 2006 – ABD
Imdb : 6,5
Tür : Dram, Macera

Neale Donald Walsc’ın Conversations with God adlı kitabından esinlenerek ortaya çıkan film oldukça farklı ve çarpıcı bir senaryoya sahip. Filmi ilk izlediğiniz anda sıradan bir öyküsü varmış hissine kapılıyorsunuz. Fakat sonlara doğru sizi büyük bir sürpriz bekliyor. Tek başına bir adamın hayat karşısında duruşu ile kafasındakileri yazarak ölümsüzleştirmesine tanık olmanın yanı sıra hayata bakış açınızı önemli derecede değiştireceğini düşünüyorum. O yüzden kesinlikle yazmak için ilham vereceğini düşündüğüm filmlerden biri olarak bu filmi de listeme eklemeyi uygun gördüm. Onun dışında bazı sahnelerde kendimi tutamadım ne yalan söyleyeyim. Biraz gözlerim doldu. O yüzden duyguların iyi yansıtıldığını düşünüyorum. Bakış açınızı değiştirecek bir film arıyorsanız tam size göre.

 

3- Adaptation (Tersyüz)

Tersyüz
Yapım : 2002 – ABD
Imdb : 7,7
Tür : Dram, Komedi, Suç

Macera ve aksiyon filmlerden görmeye alışık olduğumuz Nicolas Cage, bu filmde karşımıza bir yazar olarak çıkıyor. Üstelik iki kez çıkıyor. Başta ayrı dünyaların insanlarıymış gibi gözüken insanların birbirlerini tamamlayan iki elmanın yarısı olduklarını anlıyorlar. Bu film bize bir yazarın, bir konu ya da düşünce hakkında yazmadan önce konsantre olamama sorunu ve çözüm sürecini anlatıyor. Hepimiz bu durumu zaman zaman yaşadığımızdan, filmde kendimizden bir parça buluyoruz. Bazen materyal yani gerekli içerik toplamak için uzun zamanlar harcıyoruz. Bazen kendimizle savaş içinde oluyor, hatta kendimize küsüyoruz. Tersyüz bu konuyu da gayet iyi anlatıyor bizlere. Bir kaç gereksiz sahne ve diyaloglar filmde olmasaydı daha iyi olurdu ama kesinlikle bir yazarın izlemesi gereken filmlerden biridir.

 

4- La Leggenda Del Pianista Sull’oceano (1900 Efsanesi)

1900 efsanesi piyano
Yapım : 1998 – İtalya
Imdb : 8,1
Tür : Dram, Gizem, Macera, Müzikal, Romantik

İlgini çekebilir :  İzledim yorumladım İstanbul kırmızısı

İzlemekte geç kaldığım filmlerden biri olduğu için üzülmedim desen yalan olur. Hani bir filmi bir kere izler, sonrasında aklınızın hep bir köşesinde durur ve zaman zaman açıp izlemek istersiniz ya 1900 efsanesi de benim için o filmlerden biri oldu. Ama şunu belirtmek isterim ki eğer klasik müzik sevmeyen biriyseniz bu filmi hiç izlemeyin. Çünkü ruhunuza hitap eden bir şey bulamayacaksınız.

Filmin ilk sahnelerinde şu replikten oldukça etkilendiğimi söyleyemeliyim. Hatta sonuna kadar dikkatli izlememe neden olan replikte diyebiliriz. Film sizi öylesine içine alıyor ki, akıcı kurgusuyla nasıl bittiğini bile anlamıyorsunuz.

 

İyi bir hikayen ve onu anlatacak bir kimsen olduğu sürece, asla gerçekten işin bitmemiştir. – 1900 Efsanesi

 

5- Big Fish (Büyük Balık)

Büyük balık
Yapım : 2003 – ABD
Imdb : 8,0
Tür : Dram, Fantastik, Macera

Big Fish tamamen öykülerle dolu bir filmdir. Gerçeklerin nasıl da ustalıkla öykülere dönüştüğünü bu filmde görebilirsiniz. Maceralar, devler ve cüceler, sıkı dostluklar, fedakarlıklar hepsi bu filmde toplanmış. Zaman zaman duygulandıran ve güldüren bir yanı var bu filmin. Her şeye
rağmen yola devam etmek gerektiğini ve sahip olduğumuz güzelliklerin peşinden gitmemiz gerektiğini hatırlatan bir film. Sonuna geldiğimde keşke bitmeseydi dediğim filmlerden oldu.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, ortalama puan : 5,00 out of 5)
Loading...
15 yorum :

Bir şeyler söyle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir