WordPress mi Blogger mi sorunsalı İşte size detaylı açıklama

Bugün tesadüfen Ece Abla‘nın blogunda paylaşmış olduğu Mustafa Sönmez ile söyleşisine denk geldim. Tam güzel bir sohbet olacak diye beklerken, video bitti. Yani cidden keşke uzun olsaydı diye geçirdim içimden. Neyse buradan her ikisine de selam sarkıtalım. Videoyu izlemek isterseniz buyurun. İzlemezseniz yazının devamını okumaya devam edin.

Ama bence 2 dakikanızı ayırıp izleyin.

Videoda Mustafa, wordpresse geçmeyi düşündüğünü söyleyince, daha önce wordpresse geçen Gökhan Tekin geldi aklıma. Çünkü Gökhan’da kısa süre önce wordpresse geçiş yapan blogger kullanıcılarından biri. Ondan önce de ben geçmiştim. Ancak Mustafa’nın videoda da söylemesi üzerine şunu düşünmeye başladım. Blogger bir yerden sonra sanırım yetersiz kalmaya başlıyor… Bu yüzden herkes evin tapusu bende olsun istiyor. Çünkü blogger bir nevi kiracı olmaktır.

Bu yazıyı da şu sebeple yazmak istedim aslında. Eğer siz de blogger kullanıyor ve wordpresse geçmeyi düşünüyorsanız, sizlere her iki sistemi de deneyimlemiş biri olarak kısa kısa artıları eksileri şeklinde anlatacağım. Bana güvenin. 🙂

Öncelikle WordPress’in artıları ile başlayalım.

 • WordPress yukarıda da dediğim gibi kiracı değil ev sahibi olmaktır bana göre. Dolayısıyla isterseniz evin rengini değiştirirsiniz, isterseniz komple yıkar, arsa üzerine yeniden inşa edersiniz. Arsa da sizin çünkü. Bu nasıl anlatım oldu bee… Duyan da beni inşaat mühendisi falan sanacak.
 • WordPress kullanıyorsanız her şey üzerinde değişiklik yapma yetkisine de sahip oluyorsunuz.
 • Kullanımı oldukça kolaydır! Ki bence en büyük artısı da budur.
 • Blogger gibi, HTML editörüne girip, kodlarla falan uğraşmanıza gerek yok.
 • 5 dk da site kurarsınız. Ya da ”ben popüler yazılar eklemek istiyorum” diyorsunuz mesela. Bunu kodlarla uğraşmadan eklenti ekleyerek yapıyorsunuz. Yani sadece bir iki tık işlemi ile.
 • WordPress için yine yüzlerce tema var ve istediğinizi kullanabilirsiniz bu temalar içinde.
 • Bloggerde olduğu gibi ücretsiz olarak wordpress üzerinden blog açabilirsiniz ama wordpresse geçmeyi düşündükten sonra, bence adam akıllı bir hosting ve domain almakta fayda var.
 • SEO ıvır zıvır konusunda bloggere göre çok daha avantajlı.

Eeee eksileri yok mu arkadaşım!

Var tabi olmaz olur mu?

 • Kedinize ait bir hosting alacağınız için, bu da bütçe demektir. O da yıllık 50-60 TL bir şey. (Aramızda kalsın benim süresiz bir hosting sponsorum var. Gözlerinden öpüyorum) 
 • Onun dışında domain almanız da gerek tabi. Bu da size yıllık 30-40 liraya falan patlıyor.
 • Geçenlerde Yalçın Güler kardeşimin blogu hacklenmişti mesela. Bu tür saldırılara da gerekli güvenlik önlemleri alınmazsa, maruz kalabilirsiniz yani.
 • C panel kullanımı, kısacası hosting yönetimi konusunda herkes detaylı bilgi sahibi olmayabilir. Mesela blogunuzda bir şey bozuk ya da çalışmıyor ve o anda C panel üzerinden müdahale etmeniz gerek diyelim. Ama bilginiz yoksa, bu da sizin için eksi yönü olabilecek bir şey.

Yani wordpresse geçmeyi düşünüyorsanız bunları göz önünde bulundurun derim.

Hadi şimdi Blogger hakkında konuşalım.

Aslında bloggeri çok seviyorum. Uzun yıllar kahrımı çekti çünkü. Fakat artık kendini ciddi anlamda geliştirmesi gerek diye düşünüyorum. Evettt bloggerin iyi yanlarından biraz bahsedeyim sizlere.

 • Blogger beleştir. (En güzel yanı bence)
 • Host ya da domain alma derdi yoktur ve Google bünyesinde barındırılır. Yine Google bünyesinde barındığı için hack saldırılarına maruz kalma bir derdiniz de olmaz. Yani birinin blogunuzu hacklemeye çalışması Google’yi hacklemesi demek, bu da imkansız gibi bir şeydir.
 • Trafik sıkıntısı yoktur. Bu trafik dediğim olay şu: En yalın haliyle anlatayım. Siteniz günde 10.000 sayfa görüntülemesini rahatlıkla kaldırabilir. Ama 35.000 gibi bir rakama çıktığında trafik aşımı nedeniyle sitenize kimse ulaşamaz. Ya da her şey çok ağır açılmaya balar. Hiç öyle bir durumda kalmadım açıkçası. Ttnet’in lanet olasıca Kotalı interneti gibi düşünün işte.
 • İllegal içerik (film, mp3, adult ) olmadığı sürece kolay kolay kapatılmaz.
 • Google plus hesabı ile entegre olarak kullanılabilir.
 • Yeni başlayanlar ve günlük yazmak isteyenler için idealdir.
 • Diğer ücretsiz servisler gibi sayfanın sağına soluna otomatik reklam koymaz.
 • Geniş bir kullanıcı ağına sahiptir.
 • Yazılan yazılar özgün olduğu sürece kolayca index alır.
 • Kodlarla oynamanıza izin veren bir sistemi vardır.
 • Oldukça fazla ücretsiz tema bulabilirsiniz.

Eksilerine gelecek olursak, wordpressin artılarını düşünün işte.

Özetle şöyle diyeyim size; blog açmaya karar verdiyseniz, bu alanda biraz pişmeniz ve işlerin nasıl yürüdüğünü anlamanız için kesinlikle blogger kullanarak başlayın.

Kafanıza takılan bir şeyler varsa sormaktan çekinmeyin, uzun yıllar blogger kullandım. Son 5-6 aydır da wordpress kullanıyorum. Sorularınızı şakkk diye cevaplarım.

[Toplam:1    Ortalama:3/5]

Kimler Neler Demiş?

3 Yorum - "WordPress mi Blogger mi sorunsalı İşte size detaylı açıklama"

Bildir
avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
Gökhan
Ziyaretçi
Merhaba. Dediğin gibi video aslında tam başlaması gereken yerde bitmiş bence de biraz daha uzun olsa güzel olurdu. Aslında wordpress’e geçmeyi çok uzun zamandır düşünüyordum fakat gerçekten bir türlü cesaret edemiyordum. En sonunda ne olursa olsun geçeceğim dedim ve geçtim şimdilik hiç bir pişmanlığım yok, hatta wordpress’in güzelliklerini keşfettikçe keşke çok daha önce geçseymişim diyorum. Blogger’ı uzun yıllar boyunca kullanan biri olarak wordpress gerçekten mükemmel bir sistem. Seninde dediğin gibi blogspotta kiracı konumundasın ama wordpress tamamen kişinin kendisine ait. Ayrıca çok güzel yönleri de var ki sende yazıda hepsini yazmışsın zaten ama böyle güzel bir platformun mutlaka eksi tarafları da… Daha fazla »
Oktay
Ziyaretçi
Yıllardır hem kendi projelerimde hem de başka iş yaptığım insanlarda WordPress kullanmayı tercih ediyorum, uzun süre hem blogger hem de wordpress kullanmış birisi olarak. En başta alan adı, tam yönetim kontrolü, sitenin düzeni/tarzı/görünümü tamamen blog sahibine ait ve bunun için bilgisayar kurdu olmanıza gerek yok. Kendi tapun kavramına da şöyle bir boyut getirebiliriz; bir zamanlar ülkemizden blogger sunucularına erişim yasaklanmıştı ve hatırı sayılır bir süre böyle kaldı, sırf içeriği uygunsuz olan bir blog yüzünden binlerce bloga erişim kısıtlanmış oldu. Gel gelelim wordpress sistemde alan sana ait olduğu için tüm sorumluluk sadece senin. Kırsalda arsa almışsın ve emeklilik hayallerinin süslüyorsun gibi… Daha fazla »
Abdullah
Ziyaretçi

Blogger ın kuruluş mantığının ben de dahil bir çok kullanıcı tarafından değiştirimeye çalışılması sorun oluşturuyor aslında. Çünkü google bir hesaba 100 blog açma hakkı veriyor. Yani neye ilgi duyuyorsanız o alanda blog açılmalı gibi düşünüyor. 5 yıl öncesine kadar da neredeyse öyleydi. Bir kişinin hem gezi blogu hem kitap blogu oluyordu. Ama şimdi kullanıcılar hepsini tek blogda yaptıkları için bloglar web sitelerine benzedi. Haliyle kategori sorunu ortaya çıktı. Blogger kategoriye de izin verirse zaten blog konusunda 1. Tercih nedeni olur.

Bu arada her iki sistemi oldukça objektif bir şekilde karşılaştırmışsınız. Güzel ve faydalı olmuş.

wpDiscuz