Allah yerine Tanrı demek doğru mudur?

Allah yerine Tanrı demek doğru mudur

Allah yerine Tanrı demek:

Allah yerine Tanrı demek doğru mudur sorusu, belki de hayatımızın her evresinde karışımıza çıkmıştır. İzlediğimiz filmlerde ya da okuduğumuz kitaplarda Tanrı kelimesine oldukça sık rastlarız. Aslında biraz da bayan/kadın sorunsalı gibidir bu durum. Bir takım insanlar ”bayan” kelimesinin ”bay”dan türediğini öne sürerek söylenmesini hoş karşılamıyor. Belki de ”bayan” kelimesini kısaltıp sadece ”bay” demişlerdir. Bu konuda elinde bir kanıtı bulunan varsa bizleri de aydınlatmasını rica ediyorum. Çünkü cevapları her zaman yazarın kendisinden beklemenin doğru olmadığını düşünüyorum. Aksine cevaplardan çok soruların paylaşılması gerektiğine inanmışımdır çoğu zaman. Sorular paylaşılmalı ki, herkesi öğrenmeye ve araştırmaya teşvik edebilsin. Tanrı ya da bayan kelimesinin ortak noktası varsa o da, her ikisinin de bazı insanlar tarafından dışlanmasıdır.

Peki Tanrı kelimesi neden dışlanıyor?

Bunun belirli bir kaç nedeni vardır. Birincisi bu kelimenin Kuran da geçmemesidir. Çünkü Kuran’a göre Allah’ın 99 ismi vardır ve bu 99 isim arasında Tanrı olmadığından bu kelime çoğu zaman dışlanmıştır. İkincisi ise, Tanrı kelimesinin putperestlik olduğu düşüncesidir. Aslında sadece  Arapça olan Allah kelimesinin Türkçe çevirisidir.  TDK : (1. özel, isim Kâinatta var olan her şeyi yaratan, koruyan, tek ve yüce varlık, Tanrı )

Bir diğer nedeni ise; Tanrı kelimesinin konuşma dilinde Allah gibi yaygın olarak kullanılmamasıdır.

Fakat halk dilinde Tanrı pek yaygın kullanılmadığı gibi yazım dilinde de hoş karşılanmıyor. Daha önceleri yazmış olduğum Tanrı’nın doğum günü adlı yazımda, böyle bir eleştiri alacağımı biliyordum. O yüzden şimdi böyle bir yazı yazıyorum. Allah’ın 99 ismi vardır ve evet bu isimler arasında Tanrı kelimesi geçmemektedir. Her 100 kişiden 99’unun hatırlamayacağını bildiğim için, tekrar göz gezdirmeniz için bu 99 ismi de ekliyorum.

Allah'ın 99 ismi (Esmaül Hüsna)
İlgini çekebilir :  Nesli tükenmiş bloglar

İlk isim olan Allah kelimesinin açıklamasında bir şey dikkatinizi çekti mi? Sıfatlardan münezzeh tek ilah. Allah’ın 99 ismi olmasına rağmen açıklamada ilah denilmiş. Ya da bu isimler arasında geçmeyen farklı bir örnek verecek olursak; Yaratıcı kelimesi de bunlardan biridir.

Şimdi asıl sormak istediğim soruya geliyorum.

Bu durumda Allah yerine Yaratıcı ya da Yüce İlah demek ne kadar yanlıştır? Zira Tanrı kelimesi de tıpkı bu iki isim gibi Allah kelimesini ifade eden farklı bir kelimedir. Kendi halindedir ve söylemekte bir sakınca yoktur. Tatmin olmayan ya da çelişki yaşayanlar en yakın cami imamına gidip sorabilir ya da internet üzerinden araştırma yapabilir. Yazıyı yazmamdaki tek amaç aslında sadece buydu. Yanlış bilinen bir doğruyu su yüzüne çıkarmaktı. Kısmen faydalı olduğunu da umuyorum..

Özetle O’nu anlamak ve inanmanın, Tanrı ya da Allah demekten daha önemli olduğuna inanıyorum. Kadın kelimesi de öyledir. Onlara bayan ya da kadın demenizin hiçbir önemi yok. Çünkü en başta önemli olan, insan olduğunu kabul edip, insan gibi davranmaktır.

Konuyla ilgili düşüncelerinizi yazmaktan çekinmeyin. Çünkü Allah hepimizin Tanrı’sıdır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, ortalama puan : 4,00 out of 5)
Loading...
26 yorum :

Bir şeyler söyle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir