Aynı anda iki blog yazmak

Bugün sevdiğim bir blogun ikinci bir blogunu keşfettim. Belki de yanılıyorumdur ne bileyim işte. Ha bir de şu var neye dayanarak böyle bir çıkarımda bulundun diye sorarsanız onu da izah edeyim.

Bu iki ayrı blog sahibinin de mesleği aynı.
Ne var yani dünyada aynı işi yapan milyon tane insan var diyeceksiniz. Biliyorum susun da dinleyin işte anlatıyorum daha.

Bu meslek öyle çoook yaygın bir meslek değil. Bu yüzden bu birinci ihtimal olabilir.

İkincisi ise cinsiyet. Hadi bunu da normal karşıladık.

Fakat bu iki ayrı blog sahibinin yazım tarzı da hayata bakış açısı da neredeyse aynı. İnsan düşünmeden edemiyor tabi ulan bunlar aynı kişi mi yoksa farklı kişiler mi diye.

Asıl merak ettiğim konu neydi biliyor musunuz?

Bir insan neden iki ayrı blog yazar?

Sahiden de epeyce boş vakti olmalı değil mi? Bu işin görünen yüzü tabi. Ama benim farkına vardığım husus ise başka bişey oldu.

Örneğin bir moda bulağunuz var. Moda bloglarını da hiç sevmem de neyse örnek vermiş olduk bi kere silip tekrar yazamam şimdi.

Bu kişi sürekli moda ıvır zıvırından bahsettiği için, kendi asıl yazmak istediği konuları haliyle yazamayacak. Çünkü artık blog ona değil o bloga hizmet ediyordur.

Bu durumda ne oluyor? Yazmayı istiyor ama aynı zamanda blogun alt yapısı buna izin vermediği için yazamıyor. Blog hocamın ya geçenlerde efkarlandım arkadaşlarla şuralara gittik yedik içtik diye bir post yayınladığını düşünsenize 😀

Bu işte anlatmak istediğim. Çünkü blog hocam bloglara yardımcı olmak için kurulmuş aynı yazıları tekrar eden bir sayfa.

Neyse asıl meseleye dönelim.

Bir kişi neden iki blog yazar?

Kişi sanırım kendi özeli için ayrı bir blog açmayı daha uygun görmüştür. Çünkü diğer blog artık kendisinin değil gibidir. Bence böyle sizce nasıl bilmem.

Bu yazı da burda bitsin be. Şu çorapları çıkarıp ayağımı yıkayacam artık.

Aynı anda iki blog yazmak

Bu yazıları da okumak isteyebilirsiniz. Denk gelmedik gelsek okurduk demeyin.


Bu yazıyı değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Kimler Neler Demiş?

34 Yorum - "Aynı anda iki blog yazmak"

Bildir
avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
Profösör
Ziyaretçi

Bir bloggerin sosyal medya hesaplarını belki sınıflaması gerekebilir. Birinde günlüklerini yayınlarken, diğerinde ise mesleki kariyeriyle ilgili paylaşımlarda bulunabilir.

Ciplak Yazar
Ziyaretçi

Exakliy ya da definetliy miydi. :)) yazamıyom bee

yolcu
Ziyaretçi

Farklı türden bloglar yapmak isteyebiliriz. Sonuçta pek çok ilgi alanı olabilir insanların.

Ciplak Yazar
Ziyaretçi

Blog yapılmaz açılır 😛 Blog yapmak ne ya sanki kumdan kule yapıyo :DD

Gözde Sarı
Ziyaretçi

Benimki fit yaşam ve motive üzerine ama bende bazen kendi yaşamımdan bişiler döküyorum. Hiçte öyle bir kural yok bunun dışında yazamazsın diye. Kişinin tercihi olmuş. Bu arada ayaklardan nefret eden biri için son cümlen olmamış 😞

Ciplak Yazar
Ziyaretçi

Bigün göbekli falan olursam bol bol okurum fit yaşam yazılarınızı.. Ben zaten fitim tü tütüü maşallah bana. 🙂

Zülal Garipkuş
Ziyaretçi

"Çünkü artık blog ona değil o bloga hizmet ediyordur" Zaman zaman bu hissi yaşıyorum.

Ciplak Yazar
Ziyaretçi

Biliyoruz da konuşuyoruz 😛

Değmesin Yağlı Boya
Ziyaretçi

Zülal hanım ile aynı fikirdeyim..bi yerden sonra blog sizin olmuyor..bu da yol ayrımına kadar sürükleyebiliyor insanı..hatta diyorum ki bazen alt tarafı bi blog,güzde büyütmemek lazım..şu kıymetli vakti bir de gerçek hayat için harcasak..koşsak okusak konuşsak.

Ciplak Yazar
Ziyaretçi

Zuhal hanım benle aynı fikirdeydi yani siz aslında benle aynı fikirde olmuş oluyorsunuz 😀 Yazıyı okumamışsınız gibi geldi o yüzden.

Yasemin Avun
Ziyaretçi

Benim toplamda 4 blogum var.
Birincisi; ilk açtığım blogum, orası benim günlüğüm gibi. İstediğimi yazıyorum.
İkinci blogum ise Krakow'a taşındıktan sonra açtığım blog. Krakow'da yaşam hakkında bilgiler içeriyor. Buradaki deneyimlerimi yazıyorum ki, yurtdışında yaşamak isteyenlere bir nebze olsun yardımcı olsun.
Üçüncü blogum ise işimle alakalı. Çanta tasarlayıp dikiyorum. Diktiğim çantaları orada paylaşıyorum. Blog formatından biraz uzak görünüş olarak. Ama yabancılara ulaşmamda oldukça yararlı. Sayfaya devamlı ABD den trafik akışı oluyor.
Dördüncü blogum ise ingilizce notlarını tuttuğum bir yer.
Demek ki neymiş. İnsanın bazen birden fazla blogu olabilirmiş :):)

Ciplak Yazar
Ziyaretçi

Aramızda kalsın benim de 10 tane falan var. Burdaki yorum yapan çoğu kişiyi de tanıyorum aslında :)))

Krakow yazma her okudugumda içime dert oluyor gidemedim diye. Diğer blogunu da biliyorum zaten.

sevdicann
Ziyaretçi

Son yazıma bakar mısın.. Bloğunu takibe aldım bana da beklerim:) Haaaa haaa

Ciplak Yazar
Ziyaretçi

Baktım sevindim. Tişikkirler sipirmen :))

Handan
Ziyaretçi

Benim içinde her şey olan bir bloğum var. Fotoğraflarım, minik yazılarım ve hikayelerim o cümbüşün içinde kaybolmasın diye üç blog daha açtım 🙂 Asıl olan Bir' dir diğerleri kardeş 🙂

Ciplak Yazar
Ziyaretçi

Bir tane daha iyi sanki be. İki üç olunca ne yaptığını şaşırıyor insan.

Handan
Ziyaretçi

Hımmm, yapacak vakit ve istek varsa neden olmasın ki 🙂

Recep Altun;
Ziyaretçi
Merhabalar.Aynı anda iki ya da daha fazla blog yazmaya uğraşanlardan biri de benim. 20'den fazlaydı. Şu anda ancak 4 tanesini takip edebiliyorum. Doğru söylemek gerekirse, bu dört blogdan sadece birini güncel tutabiliyorum. Diğerleri de güncel ama, hakkıyla güncel değiller. Bir koltukta iki karpuz taşınmıyor. Hatta güncel olarak takip ettiğimi söylediğim "https://degirmendenmektupvar.blogspot.com.tr" blog sayfamı bile hakkıyla güncel tutamıyorum. Çünkü Blogspot'un dışında diğer blog platformlarında da sayfalarım var. Örnek: Milliyet Blog'da, WordPress'de ve Tumblr'da sayfalarım var. Ama hakkıyla ilgilendiğim tek sayfam Blogger'deki "Değirmenden Mektup Var" blog sayfamdır. Sonuç olarak tespitinize katılıyorum. Şu anda zaten tek sayfa üzerinde çalışıyorum, çünkü o tek blog… Daha fazla »
Ciplak Yazar
Ziyaretçi

Sizin blogu biliyorum Recep Bey, okumuştum çok güzel ve sade bir blog. Ama bence öyle 3-5 blog yerine tek blog da yazmak en iyisi.

Şapşik Anne
Ziyaretçi

bence de tek blog daha rahat.. 3 blog açmıştım ilk başlarken ( ki daha sadece bir kaç ay öncesi ) birisini sildim; birisine hiç uğrammıyorum yanına güncel değil diye not düştüm.. bir tek şapşik anne ile kör topal ilerliyoruz 😛 sevdican getirdi beni buraya;aramıza hoşgeldin;ben de yeniyim ama olsun hepimiz bir aileyiz artık dimi 🙂

Ciplak Yazar
Ziyaretçi

Şipşak anne iyiymiş be adını da sevdim 🙂 şipşak anne. sanki 3 adımda nasıl iyi anne olunur onu anlatacakmış gibi 🙂

gökçe bağtır
Ziyaretçi

Zor işler bunlar…

Ciplak Yazar
Ziyaretçi

he

Mavi Papatya
Ziyaretçi

Benim de önceden kişisel blogum vardı. Şiir yazardım, komik anılarımı anlatırdım, öyle güzel güzel yazılar paylaşırdım. Tabii o zamanlar Gfc'dir Seo'dur hiç bir şey bilmiyordum. Kendim yazıp kendim okuyunca kapattım. 7-8 senedir yemek yapıyorum, ben de yemek blogu açma kararı aldım. Hem belirli bir konudan ilerlemek daha iyi geliyor bana fakat bazen bir blog daha açasım geliyor, tabii sonra geçiyor. 😀 Aynı anda iki blogu idare etmek zor olur diye düşünüyorum. Yazmayı çok seviyorum zaten hikaye, şiir falan yazasım geldiğinde wattpad sitesinde yazıyorum. Bu arada bir kaç hikayenizi okudum ve beğendim, acaba kitap yazmayı hiç düşündünüz mü merak ediyorum.

Ciplak Yazar
Ziyaretçi

Ben de kimse okumuyor sanıyordum 🙂 kitap yazmayı düşündüm evet ama ben henüz çok ham hissediyorum kendimi. Hem yeterince vaktim de yok. Yemek bloglarını pek sevmem aslında ben. Ama yemek yapmayı mutfakta vakit geçirmeyi çok severim. Sizin tariflerden bir kaçını da deneyebilirim :))

Mavi Papatya
Ziyaretçi

Yeni katıldım blogunuza, bundan sonra vakit buldukça gelip yazılarınızı okuyacağım. Kitap yazmak benim de hayalim. Büyük şeylere başlamak hep küçük adımlarla başlar zaten ufak ufak hikayeler yazmaya başlamışsınız. Asla bir şeye tam olarak hazır hissetmeyiz. Fakat hayat bir şekilde hazırlıyor insanı. Hani ne kadar yaşayacağımız da belirsiz, hayalleri ertelememek gerek. Blogunuzda yazdığınız hikayeleri ilerlettiğinizde belki dizüstü edebiyatı denen türde kitabınız olabilir. Ben bayağı beğendim yani evdekilere falan da anlatıyorum :DD Tariflerime gelince denerseniz çok mutlu olurum gerçekten, biraz blogum pembik pembik ama yemeklerim herkese hitap ediyor :))

İstanbul Hanımefendisi
Ziyaretçi

Tek blog en iyisi katılıyorum, ilgi bölündüğü zaman yayınlar azalabilir, verilen özen kısıtlanabilir. Ama yapabiliyorsa ne mutlu. Belki bende 2. bir blog açarım, bir günlük mesela. O nedenle büyük konuşmayayım şimdi 🙂

Ciplak Yazar
Ziyaretçi

İstanbul Hanımefendisi senin yorumun burdaki çoğu yorumdan daha çok mutlu etti beni. Seni burda görmek çok güzel. Teşekkür ederim.

İstanbul Hanımefendisi
Ziyaretçi

Ben teşekkür ederim Çıplak Yazar, estağfurullah, yorumuna asıl ben sevindim, ne mutlu böyle bir izlenim bırakabildiysem.
Her daim yazılarını takipteyim Çıplak Yazar, bazen sessiz takip oluyor, bakma bu aralar yorumlar ile kendimi belli etmeye, paylaşım yapmaya fırsatım olmuyordu. Arayı uzattıysam affola.
Sevgiler.

Ciplak Yazar
Ziyaretçi

Dert etme 🙂 Ben de çoğu zaman okuyup geçiyorum hatta bazen de yorum yapmak istediğim de adsız olarak yorum yapıyorum.

Muptezel
Ziyaretçi

Diğer blogların diyorum.
Keşke bilseydik 🙂

Ciplak Yazar
Ziyaretçi

Bilen bilir yaa bilinçli olarak bıraktığım bir sürü kırıntı var çünkü 🙂

Etiket Adamı
Ziyaretçi

Denemişliğim vardır fakat ilk zamanlar iki blogada güzel içerik giriyoruz her şey iyi güzel hoş (oh ne hoş!!!) sonra zaman geliyor sıkılıyoruz. Ardından zaman kaybı diyip bir blogu daha çöpe atıyoruz. Ben haftada 2-3 yazı girerim en azından, herkesin bir yazı limiti vardır. Benimde haftada en az, hiçbir şey bulamıyorsam bir tanecik yazarım. Yeni blog açınca devamıda geliyor tabi, aha olur bu iş diyip yeni bir blog daha açıyor. Sonrasında hepsi kapanıyor, çöpe atılmış bloglara el sallıyoruz. Bu arada blogunu beğendim, başarılar dilerim =D

Ciplak Yazar
Ziyaretçi

Baştan sona stres yaa o yüzden tek blog yazmak her zaman en iyisi 🙂

wpDiscuz