Çocuğum bilgisayar bağımlısı!

internet bağımlısı çocuklar
Yeni nesil çocuklar, her şeyi daha hızlı öğreniyor. Bazı uzmanlar her ne kadar bilgisayar oyunlarının ya da diğer sanal oyunların çocuğun zekasını geliştirdiğini savunsa da ben ise tam tersini düşünüyorum. Çoğu insan ya farkında değil ya da umursamıyor çocuklarını. İnternetin sanıldığı kadar faydalı ve masum olmadığını belki de bilmiyor. Evet şüphesiz çocuk bir şeyler öğreniyor. Ama öğrendiği şeyler acaba ne kadar faydalı ya da öğrenmemesi gereken şeyleri de öğreniyor mu? Bunu düşünmek gerek.
Benim tam dört yeğenim var. En büyükleri İlkokul ikinci sınıfa gidiyor. Bilgisayar başında oyun oynamayı hepsi de çok seviyor. Çoğu zaman denetleyerek kısıtlamaya, kontrol altında tutmaya çalışsam da her dakika yanlarında olamıyorum. Bu yüzden de korkuyorum. Korkularımın da elbette nedenleri var.
Birinci tehdit unsuru tabi ki insanlar, bizler yetişkin olarak en azından iyi ya da kötüyü ayırt edebilirken, bir çocuk için bu mümkün değildir. Merhaba arkadaş olalım mı? gibi bir mesajı bile saflık ve temizlikle geri çevirmiyorlar. Sonrasında bir tacizci ya da sapık çıkabiliyor o insan.
İkincisi ise; adult görseller. Her çocuk animasyon filmlerini sever. Az çok okumayı da biliyorsa, googleye girip ”arabalar izle” yazabilir. Film sitelerindeki kumar bahis oyunlarını ve tıklama ile açılan bazı uygunsuz görüntüleri çoğumuz biliriz. Bildiğimiz için de küfür edip kapatırız. Fakat çocuk öğrenme ve bir şeyleri keşfetme sürecinde olduğundan, belki de kendisini bir anda arkadaşlık ve ilişki sitesinde bulacak. Bu gerçekten de kolaylıkla karşılaşabileceği bir durum.
Üçüncü tehlike ise youtubedir. Youtube bir video izleme sitesidir. Bir çizgi filmin 50 bölümü bile yer alabilir. Fakat aynı zamanda insanda merak uyandıran bir yanı da vardır. Bir videoya tıklarsınız ve öneriler çıkar ya da yan tarafta bir kaç benzeri video daha gözünüze takılır. Sonrasında izlerken bulursunuz kendinizi. Bir an durup düşündüğünüzde film izlemek için girdiğiniz youtube sizi pasta tarifine ya da Suriye’de ki chemical attacks videolarına kadar götürmüştür.
Tüm bunlarla karşılaşmış küçük bir çocuğun, ne derece kalıcı hasarlara maruz kalabileceğini umarım anlamışsınızdır. Aldığınız bir tablet ya da odasına koyduğunuz bilgisayarla ona ödül vermiş olduğunuzu düşünürken, zarar verebilirsiniz.

İlgini çekebilir :  Askerlik bir erkeği nasıl olgunlaştırır?
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya ilk oyu sen ver)
Loading...
12 yorum :

Bir şeyler söyle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir