Çocuğum bilgisayar bağımlısı!

Çocuğum bilgisayar bağımlısı

Çocuğum bilgisayar bağımlısı!

Yeni nesil çocuklar, her şeyi daha hızlı öğreniyor. Bazı uzmanlar her ne kadar bilgisayar oyunlarının ya da diğer sanal oyunların çocuğun zekasını geliştirdiğini savunsa da ben ise tam tersini düşünüyorum. Çoğu insan ya farkında değil ya da umursamıyor çocuklarını. İnternetin sanıldığı kadar faydalı ve masum olmadığını belki de bilmiyor. Evet şüphesiz çocuk bir şeyler öğreniyor. Ama öğrendiği şeyler acaba ne kadar faydalı ya da öğrenmemesi gereken şeyleri de öğreniyor mu? Bunu düşünmek gerek.

Benim tam dört yeğenim var. En büyükleri İlkokul ikinci sınıfa gidiyor. Bilgisayar başında oyun oynamayı hepsi de çok seviyor. Çoğu zaman denetleyerek kısıtlamaya, kontrol altında tutmaya çalışsam da her dakika yanlarında olamıyorum. Bu yüzden de korkuyorum. Korkularımın da elbette nedenleri var.

Birinci tehdit unsuru tabi ki insanlar,

bizler yetişkin olarak en azından iyi ya da kötüyü ayırt edebilirken, bir çocuk için bu mümkün değildir. Merhaba arkadaş olalım mı? gibi bir mesajı bile saflık ve temizlikle geri çevirmiyorlar. Sonrasında bir tacizci ya da sapık çıkabiliyor o insan.

İkincisi ise; adult görseller.

Her çocuk animasyon filmlerini sever. Az çok okumayı da biliyorsa, googleye girip ”arabalar izle” yazabilir. Film sitelerindeki kumar bahis oyunlarını ve tıklama ile açılan bazı uygunsuz görüntüleri çoğumuz biliriz. Bildiğimiz için de küfür edip kapatırız. Fakat çocuk öğrenme ve bir şeyleri keşfetme sürecinde olduğundan, belki de kendisini bir anda arkadaşlık ve ilişki sitesinde bulacak. Bu gerçekten de kolaylıkla karşılaşabileceği bir durum.

Üçüncü tehlike ise youtubedir.

Youtube bir video izleme sitesidir. Bir çizgi filmin 50 bölümü bile yer alabilir. Fakat aynı zamanda insanda merak uyandıran bir yanı da vardır. Bir videoya tıklarsınız ve öneriler çıkar ya da yan tarafta bir kaç benzeri video daha gözünüze takılır. Sonrasında izlerken bulursunuz kendinizi. Bir an durup düşündüğünüzde film izlemek için girdiğiniz youtube sizi pasta tarifine ya da Suriye’de ki chemical attacks videolarına kadar götürmüştür.

Tüm bunlarla karşılaşmış küçük bir çocuğun, ne derece kalıcı hasarlara maruz kalabileceğini umarım anlamışsınızdır. Aldığınız bir tablet ya da odasına koyduğunuz bilgisayarla ona ödül vermiş olduğunuzu düşünürken, zarar verebilirsiniz.

Çocuklar neden yapma denileni yapar?

Bu yazıyı değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Kimler Neler Demiş?

12 Yorum - "Çocuğum bilgisayar bağımlısı!"

Bildir
avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
Büşra Gürbüz
Ziyaretçi

Çok hassas bir noktaya değinmişsiniz açıkçası çizgifilmlerin bile izlenmesini istemiyorum değil sanal oyunlar.Hayal dünyaları ölen robotlar yetişiyor.Toprak kokusu yağmur tadı bilmeden büyüyorlar.Ve aslında mutsuz bir nesil bu yüzden yetişiyor ne yazık ki…

Ciplak Yazar
Ziyaretçi

Konu hassas ama insanlar değil. Mesele de orda.

Karga ve Kız
Ziyaretçi

Kışın dışarı çıkamadığı için tablete gömülen küçük kardeşim şükür ki yazın sürekli bahçede ama durum ergenlikte olan diğer ikisi için o kadar da iç açıcı değil :/
Video güzelmiş.

Ciplak Yazar
Ziyaretçi

Pokemon go çıkıyor ya sokağa dökülürler yakında 🙂

Karga ve Kız
Ziyaretçi

İnternete pokemon go oynayanlar hakkında bir sürü video düşmüş. Zombi gibi görünüyorlar aynı. Gülsem mi üzülsem mi bilemedim :/

Ciplak Yazar
Ziyaretçi

Ben de gördüm o videoyu üzüldüm açıkçası.

Oktay Yenitürk
Ziyaretçi

Geçen eve döndüğümde ellerinde bir tabletle iki çocuk oturuyordu bizim kapının önünde. Çocuklardan bir tanesi "Oktay abi bizim wi-fi çekmiyor seninkini verir misin?" dedi. Oyun oynayacaklarmış, sokakta, tabletle… Kardeşim bulun üç beş kişi saklanbaç, seksek filan oynayın diyemedim verdim şifreyi. Bu belki pek kötü bir senaryo olmayabilir ama maalesef istismarcılar işin en tehlikeli boyutu. Kesinlikle çocukların bu teknolojik aletleri aile kontrolü ile kullanmaları gerek. Böyle bir kontrolünden varlığından ben emin değilim.

Ciplak Yazar
Ziyaretçi

Haberdar olmadan kontrol nasıl edebilsinler. Allah aşkına kaç ana baba internetin nasıl bir şey olduğunu biliyor. Çoğu bilmiyor. Bilmediği için de çocuk ödev yapıyor ya da sadece oyun oynuyor sanıyor. Durum vahim.

Kaystros Tyrha
Ziyaretçi

Küçük çocuğu olanlar için büyük tehlike!

Ciplak Yazar
Ziyaretçi

Büyükler için de öyle. Büyük yanlışı hatayı kötüyü görebilsin ki tedbir alabilsin ona göre.

Profösör
Ziyaretçi

Bütünüyle katılıyorum. İçinde uygunsuz içeriklerin bulunduğu bir internet dünyası çocuklarımızı bir anafor gibi dipsiz kuyunun dibine çekebilir.

Ciplak Yazar
Ziyaretçi

Ben cidden korkuyorum sevgili Profösör. Dikkat etmek lazım. En azından tarayıcı geçmişini açıp bu çocuk nerelerde gezinmiş nelere bakmış diye de kontrol etmekte fayda var.

wpDiscuz