Dayın olacak dayın..

Hayat ne güzel!

Her gün yeni şeyler öğretiyor insana. Yeter ki öğrenmeye ve bilgiye aç bir kişiliği olsun insanın.

Bugün ben ne öğrendim mesela?

Eğer bir yerde işin yürüsün istiyorsan, iktidar yalakası olacaksın bunu öğrendim. Eğer değilsen yoluna kocaman bir kayayı koyup, eline minnacık bir çekiç verirler sittin sene parçalayamazsın o kayayı. Öyle mal mal uğraşıp durursun. Götünden terler akar günlerin ayların heba olup gider.

Ya da taşaklı bir dayın falan olacak bir yerlerde. Bir telefon takkkk halledecek her şeyi..
– Alo dayı.
Ya bizim proje onaylanmamış sen araya girsen diyorum.

Girer tabi canım. Dayı bu boru mu?

O da mı yok din tüccarı olacaksın arkadaş. Ticaret sünnettir deyip aldığını alıp, sattığını satacaksın. Korkma bizim insanımız ne verirsen yer.

Hiçbiri yok mu amına koyayım? O zaman kendi çabanla bir yerlere gelmeye çabalayıp duracaksın. Ama nafile kontenjanlar çoktan dolmuş be kardeşim. Hak etmediği mevkide olan yüzlerce embesil var bu ülkede. Kıçlarını o koltuklara öylesine yapıştırmışlar ki, kalktıklarında sıfır km olan koltuğu ve giydikleri pantolonu çoktan eskitmiş oluyorlar.  Hep o yalakalıkla ya da dayısının bilmem nesinin torpili ile bir yere gelmiş beleşçiler sürüsü.

Bilişim uzmanıyım diyor salak karının biri.. Bakıyorsun daha bilgisayarın kısayol tuşlarından haberi yok, iki parmağıyla yazı yazıyor, Word exel dışında bir sikimden anladığı yok. Ama uzman mı? Uzman. Onun dayısı var çünkü.. Senin var mı?

Arabanın arkasına babam sağ olsun falan yazdıran tipler olur ya hani.. Bunlar da o tayfadan işte. Atama bekleyen öğretmeni, yüksek lisans yapmış öğrencisi de boş boş gezi versin kimin umurunda ki? Hatta gitsin limon falan satsın pazarda, o da mı olmadı çaycılık yapsın arkadaş. Hem çaycılıkta fena iş sayılmaz üniversite mezunu adam için. Gururunu falan da bir kenara bıraksın. Ne o öyle intihar etmeler falan. Hem durumu daha kötü olan insanlar da var. Bak bakk çöpten pet şişe falan topluyor adam ekmeğini taştan çıkarıyor.. Haskktir.. O da üniversite mezunuymuş.

Neyse canım cuma vaazları var en azından, hem ramazan ayı da geliyor. Bol bol dua eder, oruç tutar hayırlı şeyler dilersin gelecek için. Tabi sana şükür etmen gerektiğini söyleyen yavşakların maddi durumunu fazla kurcalama yine de sen. Durduk yere sinirlenir gece yarısı şişenin dibine vururken bulursun kendini.

Bu coğrafyada işler böyle yürüyor güzel kardeşim.

Dayın olacak dayın..

Bu yazıyı değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Kimler Neler Demiş?

2 Yorum - "Dayın olacak dayın.."

Bildir
avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
Bir Tutam Karınca
Ziyaretçi

Bu dayı mevzusundan çok çektim. Bizim ülkede emeklerinle, çabalarınla bir yere gelmek çok zor. Çalıştığım bankada bunun sayısız örneğini gördükçe isyan ettim. Ettim de ne oldu. Kendimi sinir krizlerine sokmaktan başka işe yaramadı. Atı alan Üsküdarı geçti. Lanet olsun demekten başka hiçbir şey gelmedi elimden.

Ciplak Yazar
Ziyaretçi

Bende şahit olduğum için aslında biraz içimi dökmek istedim Yasemin. Biraz atarlı ve küfürlüydü ama idare et artık.

wpDiscuz