Gelecekteki çocuklarıma mektup

Sevgili kızlarım ve oğullarım,

Cümleye böyle çoğul kelimelerle kalabalık başladığım için en azından hem kız, hem de erkek evladım olsun istediğimi anlamışsınızdır diye umuyorum. Size bu mektubu yazmadan önce çok düşündüm. Belki biraz duygusal, biraz nasihat içeriği taşıyan bu mektubu umuyorum ki yıllar sonra bir şekilde okuma fırsatı bulursunuz.
 • Şimdiye kadar hayat hakkında çok şey öğrendim. Fakat öğrenmemiş olduklarımı düşününce, şimdiye dek öğrendiklerimin bir kum saatinin, bir tanecik kumu kadar az ve yetersiz olduğunu da anladım. O yüzden hiçbir zaman yaptığım iyi şeylerle ya da bilgimle övünmedim. Çünkü herkes bir konuda biraz cahil kalmıştır. Sizler de insanların farklı yaşam tarzları ve düşünceleri olduğunu sakın unutmayın. Çünkü her insanın yüzü birbirinden nasıl farklıysa, ruhu hissettikleri, bilgi ve yetenekleri de farklıdır. Bu yüzden onları dış görünüşlerine göre sakın ola yargılamayın!
 • Aile toplumun en küçük parçasıdır. Ve eğer bir insanın aile bağları zayıf ise, o insan hayatta hiçbir zaman başarıyı elde edemeyecektir. Aranızdaki küslük ve yersiz tartışmaların sizi birbirinizden uzaklaştırmasına izin vermeyin. Birbirinize sıkı sıkı sarılın.
 • Elbette dostluk ve arkadaşlık gibi sosyal ilişkiler içinde olacaksınız. Bunlardan bazıları sizi hüsrana uğratırken bazıları da hayatınız boyunca sizi mutlu edecek ilişkiler olacaktır. İnsanları anlamak zordur bunu göreceksiniz. Tıpkı içinin nasıl çıkacağını bilemediğiniz kavun gibidirler. Ama en azından sizler su gibi berrak ve sade bir kişiliğe sahip birer insan olmayı deneyin.
 • Hayvanlara iyi davranın! Ve en önemlisi yaşamınızı tehdit etmediği sürece bir canlıya zarar vermeyin. Buna çiçekler de dahil. Çünkü yüreğinde hayvan sevgisi olmayan bir insanın, insan olmak adına tamamlanmamış bir yanı olacaktır. Kuşları kafeste değil, kendi doğasında bir ağaç dalında sevin.
 • Sigara içmeyin! Bunu size bir tiryaki olarak söylediğim için belki beni yadırgayacaksınız ama şunu bilin ki, bu illete başlamış olan herkes, hiç başlamamış olmayı dilerdi. Bu yüzden sağlıklı ve uzun bir ömür sürmeniz adına, başta sigara olmak üzere zararlı şeylerden kendinizi müptela olmaktan koruyun.
 • Her insan doğar büyür ve ölür. Bu süreç hep böyle işlemiştir. Çünkü yaşamın devamlılığı için gerekli olan da budur. Tıpkı çiçeğin yeniden var olması için ölmesi gibi. Bu yüzden yaşamınız boyunca ölümü sık sık hatırlayın. Yaptığınız şeylerin ve uğraşlarınızın ölüm gibi bir hakikat karşısında ne kadar da boş olduğuna o zaman daha iyi tanıklık edeceksiniz.
 • Sizlere sürekli şunu yapın, bunu edin diyorum ama sanırım baba olmak böyle bir şey. Bunları yazarak size ne kadar faydalı olurum bilemiyorum ama, en azından sizlerin iyiliğini istediğim için yazdığımı bilin istiyorum. Belkide ne diyor bu moruk diye içten içe söyleneceğiniz asi bir dönemde okuyacaksınız bunları. Yine de daha sonra tekrar okuyup değerlendireceğinize inanıyorum.
 • İnsanlara ve doğaya saygılı olun!
 • Ama şunu da unutmayın ki, isminin başında bir unvan bulunan herkes saygı görmeyi hak eden biri değildir. Yani saygınız unvanlara değil, insanın kendisine olsun
 • Hayatı başkalarının size anlattığı ya da yaşamanız gerektiğini söylediği gibi yaşamayın. Çünkü herkesin hayat hakkında düşünceleri ve tecrübeleri vardı. Ama şunu da unutmayın ki, hayat tek kişilik bir keşif aracında yolculuk yapmak gibidir. Ve keşfedilmeyi bekleyen güzelliklerle doludur. İyi bir kaşif olun.
 • Kötü insanlara karşı her zaman uyanık olun. Savaşınızı silahlı sopalı kavgalarla değil, fikirlerinizle verin. Araştırın ve sürekli okuyun. İçinde yaşadığınız dünyayı ve o dünya içindeki toplumları az da olsa görmeye çalışın.
 • Olur da bir gün, kulede ejderha tarafında esir tutulan bir prensesi kurtarmanız icap ederse, bunu yapmaktan çekinmeyin. Çünkü insan yaptıklarından çok yapmadıklarının pişmanlıklarıyla yaşar. Kurtaracak kadar yürekli ve kurtarılmaya değecek kadar iyi bir insan olun.
Sanırım ilk mektubum için söyleyeceklerim bu kadar. Belki daha sonra bir kaç mektup ile devam edebilirim. Şu anda hayatta olmayabilirim. Ama inanın bunun hiç bir önemi yok. Çünkü tebessüm içinde öldüğümü bilmenizi isterim.

Sizi çok seven babanız.

gelecekteki çocuklarıma mektup
İlgini çekebilir :  Kukla Anton
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya ilk oyu sen ver)
Loading...
17 yorum :

Bir şeyler söyle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir