Günlük hayatta şükür edilesi ve isyan edilesi durum

Pek şükür eden biri değilim aksine çoğu zaman isyan etmişimdir. Tanrıtanımazlık değil de, daha çok tanrıya küsmüşlüktür benim durumum.

Kendinden daha kötü durumdaki insanlara bakarak şükür edenleri de hiç anlamıyorum. Duymuşsunuzdur işte, karnın tok ise açları düşün, ısına biliyorsan soğukta olanları, işin var ise işsiz olanları, sağlıklı isen hasta olanları.. diye uzayıp giden benzeri sözler..

Ucuz yoksulluk edebiyatı değilde nedir bu arkadaş?

Nedir bu kendinden daha kötü durumda olanlara bakıp da şükür etme halleri.?

Ha ben şükür etmeyin demiyorum. Sadece bu şekilde etmeyin.

Olayın bir de diğer yüzüne bakacak olursak, Empati kurarak kendinizi o kötü durumda olanların yerine koyun. Siz onun haline bakıp şükür ediyorsanız, onun da sizin halinize bakıp şükür etmemesinden daha doğal ne olabilir.

Haa yoksa o da daha da kötülere mi bakmalı? 

Peki o halde şöyle bir soru sorayım sizlere. Dibe vurmuş bir adam kol bacak yok, konuşamıyor yürüyemiyor, tuvalet ihtiyacını gideremiyor, sağlık yok bişey yok kan kusuyor. Dünya’da belki de eşi benzerine az rastlanan bir durumda bu adam.

Bu adam neye bakıp da şükür edecek? Bu adam isyan etmeyip de ne yapacak? Üstelik çevresinde sürekli kendine bakıp da şükür eden insancıklar varken kendini nasıl hissedecek? 

Hem o şükür edenler vahh vahh.  yazıkk.
Çok şükür ben sağlamım deyip geçerken ”Kaçı yardım elini uzatmıştır?” o zor durumda olan insanlara.

Sadece çok azı bunu yapar biliyorum. Niye böyle bir genelleme yaptım peki? Çünkü bu insanları tanıyorum ben içinde yaşadığım toplumu biliyorum. Bu yüzden sadece kendi hallerine şükür edip yollarına devam ederler.

Ama şunu hiç düşünmezler. Şükür etmek yerine bir yardım edeyim dese belki de Dünya’da acınası (haline bakıp da şükür edilesi) insan sayısı bu kadar fazla olmazdı.

”Çok şükür sobamız yanıyor. Allah dışarda kalanlara yardım etsin.” Allah eder güzel kardeşim de sen de insan olarak kendi haline şükür etmek yerine bi yardım eli uzatsan..

O yüzden geçin bu ayakları, insan şükür ettiği kadar isyan da etmeli. Karnı tok sırtı pek iken isyan edenleri de şükür etmiyor diye eleştirmemeli.

Yoksulluk edebiyatı ile şükür edenler dostoyevski
Bu yazıyı değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz