İnsanlar üzerinde denenmiş ilginç deneyler

ilginç deneyler
İnsanlar geçmişten günümüze kadar hep bir şeyleri denemiştir. Bu deneme yanılma ve bir sonuca ulaşma tutkusu,  insanlığın var olduğu ilk zamanlardan beri hep var olmuştur. Bazıları olumlu sonuçlar getirmiş olsa da bazıları ise insanlık dışı ve olumsuz sonuçlar doğuran deneylerdir.
Bizler her şeyi kitaplardan öğrenmedik, çünkü insanlar nesiller boyu tecrübelerini birbirlerine aktarıp durdu. Yapılan bu denemelerde en ilginçlerini bildiğim halde yazamıyor olmamı da ayrıca belirtmek isterim. Fakat yazacaklarım da bir o kadar akıl almaz ve korkunç deneylerdir.
1939 yılında; 10 tanesi konuşma bozukluğu ve kekeleme sorunu yaşayan çocuklar olmak üzere 22 yetim çocuk deney için kullanılmıştır. Çocuklar eşit olarak iki guruba ayrılmıştır. Terapistler çocukların akıcı konuşma durumuna göre onları ödüllendirirken diğer terapist ise çocukların yapmış olduğu en küçük yanlışlarda bile onları cezalandırdı..
Sonuç olarak negatif davranılan çocuklar psikolojik anlamda ağır hasarlar aldı. Ancak daha da kötüsü terapi öncesi konuşma bozukluğu yaşamayan çocukların da konuşmalarında bozulmalar oldu. 2007 yılında yetim kalan bu çocukların 6 tanesi içinde oldukları durumdan dolayı 925 bin $ tazminat aldılar.
1960’lı yıllarda aynı cinsten birbirlerine cinsel olarak çekici gelen kişilerin zihinsel hastalığı olduğu düşünülüyordu. Deneye katılan gönüllülere, eş cinsel görüntüler ile eşleştirilmiş elektrik şoku verilerek enjeksiyon yoluyla da mide bulantısı ve kusmaya yol açan terapiler uygulandı. Buradaki amaçları hasta olduğu düşünülen kişinin eş cinsellik ve acıyı bir tutacağıydı. Fakat bu deneyler olumsuz sonuçlar verip hastaların çoğuna psikolojik ağır hasarlar vermiştir.
Bu gerçekten de en ilginç olanlardan biri.
1966 yılında Psikolog John Money, David Reimer adında 8 aylık bir bebeğin sünnet operasyonu sırasında çok başarısız olmuş ve penisini tamamen kaybetmesine neden olmuştur. (Bunu bilinçli yapmıştı çünkü; bir insanın cinsiyet kimliğinin doğuştan değil de çevre ile şekilleneceğini düşünüyor ve bu öngörüsünü kanıtlamak istiyordu) Daha sonra John Money, operasyonun başarısız olduğunu bebeğin ailesine söyleyerek, David’in cinsiyetinin değiştirilmesini önerdi. Ebeveynleri de bu konu da hem fikir olmuştur. Adı da ”Brenda” olarak değiştirilen David bebeğin, bir vagina ve hormonsal desteği sağlandı. Fakat Brenda, çocukluk süresince standart bir erkek çocuğu gibi davrandı. 14 yaşına geldiğinde ailesi yaşadıkları sıkıntıya dayanamayıp Brenda’ya gerçeği söylediler. Ve tekrar David’e dönmesi konusunda karar aldılar. Fakat deney trajik bir şekilde sonuçlandı ve David 38 yaşında intihar etti.
8 gün uykusuz kalma deneyi; (2 video toplamda 14 dakikadır)
Bunlar aslında sadece devede kulak sayılabilir deneylerdir. Tarih boyunca çok sayıda tüyler ürperten, insanlık dışı deneyler yapılmıştır. Tedavi yöntemini bulmak amacıyla sağlıklı bir insana kanser virüsü enjekte edilmesi, bir canlıyı öldürerek tekrar hayata döndürmek amacıyla yüksek dozda adrenalin enjekte edilmesi, bir file çok yüksek dozda LSD enjekte edilemesi, tek gövdeye eklenen iki baş deneyleri, mutasyon deneyleri ve dahası..
Bu yazıyı değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Kimler Neler Demiş?

1 Yorum - "İnsanlar üzerinde denenmiş ilginç deneyler"

Bildir
avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
Cafe Tigris
Ziyaretçi

Oyyyyy içim daraldı, ben okurken dayanamadım.

wpDiscuz