Kişisel gelişim kitapları gerçekten faydalı mı?

Nefret etmeye başladıysanız geliştiniz demektir!

Yazıma başlamadan önce Konuyla ilgili daha önce yazmış olduğum şu başlıkları da inceleyebilirsiniz :

Kişisel gelişim kitapları, o kitaplardan nefret etmeye başladığınız anda gerçekten de kendinizi geliştirmiş olduğunuz kitap türleridir. Böyle bir genelleme yapmak için öncelikle bir kaç kişisel gelişim kitabının kapağını eskitmiş olmanız gerekiyor. Her ne kadar iş işten geçmiş olsa da neticesinde öğrendiğiniz şey gerçekten de bir kişisel gelişimdir. O gelişim de bu tür kitapların zırvalıklarla dolu olduğu gerçeğidir. Çünkü birçoğu kafa bulandırmaktan ve aynı zırvaları tekrar etmekten öteye gidememiştir. Özellikle de hayatın anlamı, içimizdeki huzur, siz farklısınız, iyilik ve doğruluk gibi konulardan söz etmek kişisel gelişim kitapları içinde bolca rastlayacağınız sözlerdir.

Farklı olduğunuzu kişisel gelişim kitaplarından öğrenmek mi daha neler..

Düşünsenize farklı olduğunuzun farkına bir kitabı okuyarak varıyorsunuz ne acınası bir durum. Siz özelsiniz, siz güzelsiniz diye, devam eder sonraki bölümler.

Halbuki daha sıradan kitaplar, size elle tutulur gözle görülür yanı başınızda olan gerçeklerden bahseder. Kim bilir o kitaplar belki de bu yüzden sevilmezler. Dünyanın boktan olduğundan, insanların bencil olduğundan, düzenbazların saygın kişi olarak kabul edildiğinden falan bahsederler. Sahi, etkili konuşmak için 7 adım dururken, bunları kim neden okumak istesin ki?

Arz talep meselesi diye bir ey var!

Bu durum biraz da arz talep meselesine bağlı olarak, ilerleyen bir durumdur. Amaç okuyucuya bir şeyler kazandırmaktan ziyade ticari kâr ile doğrudan orantılıdır. Bu yüzden de okuyucu neyi okumak istiyorsa onu yazarlar. Size hakikati değil, aslında bir yığın saçmalığı satın almaya zorlarlar. Okuyucular da leş kargaları gibi üşüşür o kitapların başına. İçeriği önemli değildir. Popüler kültür neyi emrediyorsa, herkes neyi okuyorsa onu okurlar.Okumaktan ziyade bir de kapak fotoğraflarını çekip her yere koyarlar. Kahve fincanı ya da deniz manzarası eşliğinde, bak ben bunu okuyorum havası yaratılır. Bu durum okuyucunun kendini reklam ederek, beğenilme duygusunu tatmin etme çabasıdır.  Zaten hepimiz yakın arkadaşlarımızın tavsiyeleri üzerine bir şeyler alıp okumuyor muyuz? Halbuki onlara da başkaları öneriyordur. Yani aslına bakarsanız ortaya, herkes arkadaşının arkadaşlarının kitaplarını okuyor durumu çıkıyor.

İlgini çekebilir :  Dayın olacak dayın..

Biri önermeden kitap satın almak

Halbuki ben bilim kurgu seviyorum bu yüzden de hiç tanımadığım bir yazarın hiç tanımadığım kitabını pat diye gidip alacağım diyen kaç kişi vardır ki?

Hem bir düşünün bakalım, o kitapları kimler yazdı hayatın felsefesini falan nasıl çözdü diye.  Emin olun hepsi aynı bok.
Hiçbiri size bir şey vermeyecek. Haa belki şu düşünceyle de okuyanlar vardır. Ben kişisel gelişim kitapları okuyup kendimi geliştiriyorum.

– Sen bi bok yapmıyorsun aslında arkadaşım! Kendini geliştirdiğini düşünüp aslında köreltiyorsun, törpülüyorsun bir bakıma.

Sürekli iyilikten, huzurdan falan söz ederler.

Yahuu bırakın.. Eğer düşünebilen bir canlı olduğunuzun farkındaysanız dünya size her şeyi, her sorunun cevabını verecektir zaten. Yeter ki bilmek isteyin. Yani huzurun ne olduğunu okumaktansa onu hissederek öğrenmeye bakın.
Demek ki huzur buymuş diyebilin.

Bizler her şeyi kitaplardan öğrenmedik, kitap dediğiniz de zaten bir insanın tecrübelerine ya da hayata bakışına dayalı notların bütünü. O insan belki de bunları yaşadı.
Siz ise yaşamak yerine onu sadece okumak istiyorsunuz. Sadece kişisel gelişim kitapları için söz ediyorum. Tutup da tarih ya da bilim kitaplarıyla karıştırmayın.

Tarih kitapları ve tarih hakkındaki yazılar nedense daha çok hoşuma gider benim. Nedenini de söyleyeyim hemen. Tarih bir kere yazılıyor ve hiç değişmiyor. Tarihleri günleri ya da olayları bir kerecik okumanız yetiyor.

Bunlar naçizane benim fikirlerim. Herkes istediğini okumakta özgürdür elbette.

Kişisel gelişim kitapları gerçekten faydalı mı?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya ilk oyu sen ver)
Loading...
19 yorum :

Bir şeyler söyle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir