Pembe otobüs uygulaması saçmalıktır!

Son zamanlarda gündeme gelen pembe otobüs saçmalığı, mizah dergisi olan Uykusuz tarafından kapağa taşındı. Kapak fotoğrafından da anlaşılacağı üzere, bir kadın ve iki erkeğin otobüste olduğu karikatürde, erkeklerin “Pembe otobüse binmeyip de bu otobüse biniyorsa kesin yolludur bu” ve “Yoksa niye binsin karışık otobüse, niyet belli” dediği görülüyor. Adamlar gerçekten de mizah işini iyi biliyor. Ben bile bu kadar yaratıcı olamazdım. Ancak kesin olarak bu uygulamanın saçma olduğunu söyleyebilirim.

pembe otobüs

Pembe otobüs uygulaması tamamen ahlaki değerlere aykırı bir uygulamadır. Eğitimsiz bir toplumun ilkel çözümünden başka bir şey değildir. Nitekim ilerde pembe vapur, pembe metro belki de pembe uçağı da planlamışlardır aynı kişiler. Gerçekten Avrupa ülkelerinden gelen yabancı bir turistin kültür şoku yaşamaması için hiçbir neden göremiyorum bu durum karşısında. Çünkü bu uygulamanın hiçbir getirisi olmayacağı gibi, aksine götürüsü olacak ve toplum açısından zedeleyici olacaktır.
Belki biraz klişe olacak ama sorun yine her zamanki gibi eğitimsizliğe dayanmaktadır. Çünkü çocukluktan bu yana bir arada yaşamayı öğretemediğiniz insanları, yetişkin bir birey olduklarında pembe otobüs gibi saçma bir uygulamaya maruz bırakıyorsunuz.
Aylar önce yazmış olduğum muhafazakar şehir isimli yazımdan bir bölümü de konuyla ilgili olduğu için ayrıca eklemek istiyorum :

 

Başka bir şehirde ise hayli garipsediğim bir toplu taşıma durumuna şahit oldum. Hayatımda belki de ilk kez böylesine tuhaf bir duruma denk geldim. Bu gözlemim elbette bir kaç günlük bir gözlem değil. Bir yanında tekli diğer yanında ikili koltukları bulunan küçük halk otobüslerini bilirsiniz. Gözlemlediğim olay ise şu; Eğer ikili koltukta oturan bir kadınsa, yanına bir erkek oturmuyor. Eğer oturan erkek ise, bir kadın oturmuyor. Bildiğin ayakta gidiyorlar.
Bazen daha da komik bir hale geldiği oluyor tabi bu durumun. Diyelim ki ikili koltukta bir erkek tek başına oturuyor. Kadın bindiğinde ayakta kalıyor. Sonra şöyle bir yer değiştirme kargaşası yaşanıyor otobüsün içinde. Tekli koltukta oturan bir süpermen kadına yer veriyor. Sonra ikili koltukta yalnız oturan abinin yanına geçiyor. Böylelikle herkes mutlu oluyor. Benim dışımda herkes tabi. Sanırım kadın iffetimi korudum, erkek ise iffete göz dikmedim diye.
Yahuu Allah aşkına siz ne yapıyorsunuz? Bu insanlar resmen kafayı yemiş. Bu insanlar yüzünden kendimi kötü hissediyorum bazen. Çünkü onları mutlu eden şey beni huzursuz ediyor. Bir toplu taşıma aracında olduğumu hatırlayıp yanımda oturanın kadın ya da erkek olduğunu umursamadığım için kendimi veba mikrobuymuşum gibi hissediyorum.

Çözüm odaklı yapılan bu uygulamanın ilerde nelere sebebiyet vereceğini ben sizlere anlatayım :

  • Bir adam eşiyle ve çocuklarıyla hangi otobüse binecek? Bu soruyu soruyorum çünkü adamın yanındaki kadın sadece erkeklerden oluşan bir otobüse binmek zorunda kaldığı için kendisini tuhaf ve rahatsız hissedecek.
  • Çocuk demişken, bir ebeveyn olarak bu durumu çocuklara nasıl açıklamayı düşünüyorsunuz? Onlar da okullarında kız-erkek karışık değil de, farklı gruplar halinde sıralarına oturmaya başlayacak ve belki de birlikte oyun bile oynamayacaklar. Çünkü yetişkinler olarak onlara böyle örnek olmuş olacaksınız.
  • Yukarıda Avrupa ülkelerinden gelen turistlerden bahsetmiştim. Hoş tabi.. Ülke olarak turist sayısının dibe vurduğunu bir kenara bırakıp, hali hazırla bulunan yabancı turistler için bu durum nasıl bir izlenim bırakacak? Muhtemelen Türkiye’nin hala ilkel bir ülke olduğunu gündüz pembe otobüse bindiği bir şehrin kendisi için ne kadar güvenilir bir şehir olduğunu bence tekrar düşünecektir. Ve muhtemelen o şehre ya da ülkeye tekrar gitmeyi düşünmeyecektir.
İlgini çekebilir :  En son ne zaman sarılmıştık?

 

Bu ve buna benzer maddeleri sıralayabiliriz. (Konuyla ilgili eklemek istediklerinizi yazabilirsiniz.)
Pembe otobüs saçmalığının asıl amacına tekrar değinecek olursak, kadına yönelik taciz edici olayları önlemekten bahsediliyor. İyi de bu ülkede 18 yaşının altında olan kız çocuklarına tecavüz eden tecavüzcüleri “kızın aklı eriyormuş, karşı koyabilirmiş” diyerek ceza indiriminden yararlandırmakta beis görmeyen yargıçlarımız, pembe olmayan metrobüste gerçekleşen bir taciz vakasıyla karşılaştıklarında ise “pembesine binebilirmiş” diye düşünüp karar verebilirler gibime geliyor.
Sonuç olarak pembe otobüs ya da metrobüs uygulaması kesinlikle ayrıştırıcı ve yanlış bir uygulamadır. Bir blog yazarı olarak tepkimi az da olsa dile getirdiğime inanıyorum. Diğer blog yazarlarından da aynı tepkiyi göstermelerini rica ediyorum.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya ilk oyu sen ver)
Loading...
11 yorum :

Bir şeyler söyle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir