Toplumun kişilik oluşumu üzerindeki etkisi

farklı yöne bakan martı

Bir bireyin kişilik oluşumunu etkileyen en önemli hususlardan biri, şüphesiz o bireyin içinde yaşadığı toplumdur. İlk olarak aile ile başlayan kişilik oluşumunu toplum yapısı izler. Çünkü toplum, aileyi de içine aldığından, son kişilik gelişimi aşaması olarak görülür.

Toplumun kişilik oluşumu üzerindeki etkisi : Giriş

Bugün sizlere iş dönüşü bir otobüs yolculuğu yazısı daha yazıyorum. Yılın son ayının ilk günü ve ilk yazısı. Mozart’ın şu şarkısı eşliğinde giriş bölümünü bitirmek üzereyim. Çocuğunu özel okuldan alıp devlet okuluna vermek zorunda kalan bir arkadaşımın anlattıkları üzerine çok düşündüm bugün. Garip olan şey ise, çocuğun okula gidince günaydın, nasılsınız arkadaşlar gibi kibar-efendi konuşmasının ardından arkadaşları tarafından (kibar feyzo) yakıştırmasının yapılmasıydı. Çocuk için yeni bir okul ve yeni arkadaşların ne kadar zor olduğundan bahsetmeyeceğim, zira bunu tahmin edersiniz diye umuyorum. Fakat şunu çok iyi biliyordum ki, çocuğun arkadaşlarından aldığı tepki neticesinde önünde iki seçenek kalıyor. Ya böyle olmaya devam edecek ve kendisine söylenen her türlü şeye aldırış etmeyecek, ki bu bir çocuk hatta yetişkin için bile zordur. Ya da arkadaşlarına ayak uydurup sözde kibar feyzoluktan vazgeçecektir. Çünkü dışlanma hissi, insana yaptığı şey doğru ya da güzel olsa bile onu yanlış bir şeymiş gibi hissettirir. İnsan da bu dışlanmaya karşı koyacak gücü bulamadığından ya da mücadele etmekten vazgeçtiğinden topluma ayak uydurmaya başlar.

Orman çocuğu adlı hikayeyi hepimiz biliriz

Bu yüzden aslında hepimiz ta çocuk yaşlardan itibaren, topluma göre şekilleniyor ve birer kimlik kazanıyoruz. Orman çocuğu adlı hikayeyi hepimiz biliriz. Bir çocuk ormanda tek başına kalır ve hayvanlar tarafından büyütülür. Neticesinde ise; çocuk büyüdüğü zaman hayvanlarla bir şekilde iletişim kurmayı öğrenir ve ormanın zor şartlarına ayak uydurur. İşte toplumda biz insanlar için bu orman niteliğini taşıyor.

İlgini çekebilir :  15 yıllık internet hayatımda neler öğrendim?

Doğuda kar kış demeden okuyabilmek için yırtık ayakkabılar ile okula gitmeye çalışan çocuklar varken, batıda başka bir çocuk servisim bugün gelmedi ya da şoförümüzün arabası arızalandı diye belki de okula gitmiyor. Sonuç olarak her ikisi de içinde bulunduğu durum ve yaşam koşullarına ayak uydurup, o topluma ait bir birey oluyor. Millet olarak ortak noktalarımız ve görüşlerimiz olsa da, yaşam tarzlarımız ve yetiştiğimiz çevrenin etkisi bugünkü kimliğimizi kazanmamızda gerçekten de çok önemli bir rol oynuyor.

Muazzam bir servet sahibi olabilirsiniz ve mütevazi kişiliğiniz sebebiyle tercihen, çok orta halli bir arabaya binebilirsiniz. Fakat etrafınızdaki tüm zenginler, mersedeslere, jeeplere bindiğinden sizi varyemez ilan edip hiç tereddüt etmeden dışlayacaktır. Bu ötekileştirmeye ve dışlanmaya maruz kalmamak için istemeye istemeye gider mersedes alır binersiniz.

İnanın bu hep böyle olmuştur.

Çünkü aksi taktirde yalnız ve dışlanmışlıktan kurtulmamız mümkün olmayacaktır. Belki de tüm bunların hepsi sadece bu dışlanmışlık hissi ve yalnız kalma korkusundan kaynaklıdır. Sadece dünyayı değiştirmeyi düşünebilecek kadar çılgın/deli olan insanlar her şeye rağmen kendi doğruları ile yol alırlar. Deli dedim çünkü, insanlar sizi anormal gördüğü gibi deli yakıştırması yapmayı da kendilerinde hak görecekler.

Her bireyin toplumun bir parçası olduğu sözü bu sebeple doğru bir sözdür. Çünkü toplum biziz. Eğer bir toplum sanat ve kültüre düşkünse, şüphesiz yetişen genç nesilde aynı yolda ilerleyip kendini geliştirecektir.

Ülkeler ya da şehirler hakkında genelleme yaparken de orada yaşayan insanları öne sürerek yaparız bu genellemeyi. Örneğin, Meksikalı insanlar çok sevecen diyebiliriz. Aslında azınlığı içine alan çoğunluk ne ise, o toplumda buna göre şekilleniyor. Sonuç olarak ya çoğunluğa ayak uydurup onlardan biri olacaksınız, ya da kendi kalp ritminizle, kendi doğrularınızla azınlık olarak yaşayacaksınız..

İlgini çekebilir :  Dayın olacak dayın..

Bazı insanlar bu çoğunluğa mecburiyetten, bazıları ise şahsi menfaatlerinden dolayı ayak uydurmayı seçer. Fakat toplumun sizi yaratmasına izin vermeyin. Kişisel çıkarlarınız uğruna yanlışa ortak olmayın! Onu besleyip daha fazla büyütmeyin! Varsın arkanızdan deli, anormal ya da kibar feyzo gibi şeyler söylesinler aldırış etmeyin. Çünkü küçük kara balık olmak herkesin harcı değildir.

Ritmini bulan delilerden olmanız dileğiyle..

küçük kara balık

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, ortalama puan : 4,00 out of 5)
Loading...
15 yorum :

Bir şeyler söyle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir