Ucuz saygının pahalı insanları!

”Hayat kadınları toplumda her zaman saygı duyduğum ve duyulması gerektiğine inandığım insanlardır.” Bu düşünce yapısı bir takım insanlar tarafından başta rahatsız edici gibi görünse de, kestirip atmak yerine üzerine düşünüp mantıklı sonuçlara varabileceğiniz bir düşüncedir. İnsanlara bir baksanıza her zaman her şeyi kolay eleştiriyorlar. Hatta acımasızca, olaya hakim olmadan, konuyu bilmeden atıp tutmayı marifet sanıyorlar. Oruç tutmayanı eleştirirler, fahişelik yapanı eleştirirler, giyimini hoş bulmadıklarını eleştirirler, gece sokağa çıkanı eleştirirler, görüşü farklı olanları eleştirirler ve genellikle kendileri de başkaları tarafından eleştirilmeyi sevmezler. Oysa çoğu zaman ortada anlaşılması zor ya da karmaşık bir durum da yoktur. Pahalı saygının ucuz insanları

Bir fahişe; fahişe değilim demez! Çünkü kendisi ne olduğunu gayet iyi bilir ve kimseyi kandırmaz. Evet ben para karşılığı seks yapıyorum! der ve bunu kabul eder. Sizce hangisi daha erdemlidir. Bu işi yapıp kabul eden mi? Yoksa bu işi yapıp yaptığını inkar eden yalancılar mı? Siz olsanız hangisine saygı duyardınız?

Haksız yere hapis yatmış yahut istemeden bir olaya karışmış bir insanın ”mahkum, sabıkalı, suçlu” damgası ile hayatını devam ettirmesi ne kadar mümkündür? Ki bu ülkede haksız yere hapis yatan çok insan da tanıyorum. (Bkz. 1 tepsi baklavaya 9 yıl hapis)
Diğer yandan insanların saygın ve önemli biri olarak gördüğü aslında kötü kişilerin ise hangi lağımın faresi olduğu belirsizdir. Kimlere maşalık etmiş, rüşvetler yemiş yatlar katlar almıştır kendine ve gerçekten de bu tür insanların el üstünde tutulup, vergi rekortmeni falan ilan edilmesi hakikaten zoruma gidiyor.

Size şöyle bir olay daha anlatayım..

Yakın bir arkadaşım hastalanmıştı ve yaklaşık bir hafta kadar da hastanede yatması gerektiğini söylemişlerdi. Doktoru kadın ve oldukça dengesiz biriydi. Zaten bir kaç gün sonra da başka bir doktor gelmeye başladı. Sonradan öğrendik ki; meğer kadın başka bir hasta yakını tarafından mahkemeye verilmiş ve hapis cezası almış. Asıl bomba elbette bu değil! Yabancı bir ilaç firmasıyla anlaşarak, hasta reçetelerine hiç ihtiyaçları ve faydaları olmadığı halde bu ilaçları yazmış. Yani firma bu kadına, bizim ilaçları sat tanıt hastalarına bizim ilacımızı yaz. Biz de sana şu kadar para ödeyelim. Kadın da bunu kabul etmiş. 
Şimdi bu insanın nesine saygı gösterelim? Ya da bu insan toplumca fahişe diye aşağıladığımız insandan çok mu üstün bir kadın? Asıl şerefsiz, asıl yalancı, hırsız bunlar işte. Ne olduğunu bilmediğimiz, maskeyle aramızda dolaşıp güvenerek sırtımızı yasladığımız insanlar. Doktor diye canımızı emanet ettiğimiz insanlar. 
Üzüldüğüm diğer bir husus da, kime saygı göstermemiz gerektiğini bilmiyor olmamızdır! Haddimi bilirim ben. Kimselere vaaz da vermiyorum, size şunlara saygı gösterin ya da göstermeyin diye bir konuşma da yapamayacağım. Sadece gördüklerim ve yaşadıklarım arasında zihnimin çengelli iğnesine takılan bazı şeyleri anlatmak istiyorum hepsi o kadar. 
Küçükken öğretmenlerimize, anne babamıza kısacası bizden büyük olan herkese saygı göstermemiz gerektiğini öğrendik hepimiz. Peki bu doğru muydu acaba? Büyüdükçe biz mi saygımızı yitirdik, yoksa saygı gösterdiklerimiz mi saygınlıklarını? Evet belki de düşünmemiz gereken en önemli sorudur bu. Aslında en başta yanlış öğrenmiştik bişeyleri. Herkese saygı göstermek zorunda olmadığımızı öğrenmemiz gerekirdi oysa. 
Yetişkin bir birey olunca her şey değişti mi peki, yine aynı şeyleri tekrar edip durmadık mı? Saygı göstermek için bir insanın isminin önündeki ünvana aldanmadık mı?
Avukat, Öğretmen, Prof. Belediye Başkanı vs… 
Saygıyı hak eden kişinin kendisi mi, yoksa ünvanları mı olmalı?  Burada ortak bir yanılgı içerisine giriyoruz hepimiz. O da mevki sahibi olan herkesin, aynı zamanda saygı gösterilmesi gereken bir birey olduğu yanılgısıdır.

İlgini çekebilir :  Askerlik bir erkeği nasıl olgunlaştırır?

saygı duymak

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya ilk oyu sen ver)
Loading...
14 yorum :

Bir şeyler söyle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir