WordPress deneyimlerim (Blogger geçişi sonrası yaşadığım sorunlar)

Artık bir blogger kullanıcısı olmadığım için kendimi wordpress alanında geliştirmeye karar verdim. Bu yüzden blogumda bundan sonra wordpress deneyimlerim kategorisi altında yeni yazılar paylaşmayı düşünüyorum. Aslında ortalıkta wordpress hakkında her şey var. Ancak uzun yıllar blogger kullanıp ilk kez wordpress sistemini deneyimlemiş biri olarak, olaya tamamen sıfırdan başlamış ve dolayısıyla karşılaştığım sorunları ve deneyimlerimi en basite indirgeyerek anlatmak istiyorum.

wordpress deneyimlerim

Öncelikle şunu söylemeliyim ki wordpress bloggere göre çok daha avantajlı ve kullanışlı. Basit düzeyde anlatacağımı söylediğim için wordpressin bende bıraktığı ilk izlenimleri kısaca anlatayım.

WordPress sistemini tamamen sıfır alınmış bir telefon olarak düşünebilirsiniz. Şöyle ki google play üzerinden her istediğiniz uygulamayı free olarak indiriyor ya da satın alıyorsunuz. WordPress aslında aynen böyle bir alt yapıya sahip. Kod bilgisi gerektirmiyor. Çünkü wordpress sistemini kurduğunuz anda tıpkı google play gibi, eklentilerin bulunduğu dev bir depo mevcut. Bu işin büyük kısmını zaten sizin için hallediyor. Ancak nasıl google play üzerinde biribirne çok yakın benzer uygulamalar varsa eklentiler için de aynı durum söz konusu. Bu yüzden eklenti indirmeden önde, internette küçük bir araştırma yapıyor eklentinin puanlama oranlarını inceliyor, download sayısı ve aktif kurulum sayısı gibi değerleri göz önünde bulunduruyorsunuz.

Kısacası eklentiler her alanda size yardımcı oluyor.

Örneğin blogunuza paylaşım butonu mu eklemek istiyorsunuz. WordPress panelinizden eklentiler kısmına geliyor, ardından yeni ekle diyerek arama kutusuna eklenti adını yazıyorsunuz. Örneğin :  Ardından eklentiyi kur ve etkinleştir diyerek işlemi tamamlıyorsunuz. Olay tamamen bundan ibaret.

Ancak şöyle bir durum daha var. Temelde web tasarım işinden biraz da olsa anlamanız gerekiyor. Çünkü hosting, domain vs işlemlerini de gerçekleştireceğiniz için yeri geldiğinde hostunuza girerek müdahale edebilmelisiniz. O yüzden bu konularda pek bir bilginiz yoksa bloggerda takılmak en sağlamı.

WordPress sistemine geçme aşamasında Wpmavi sitesinin çok faydası olduğunu inkar edemem.

O yüzden böyle bir düşüncesi olanlar varsa o siteyi didik didik edip her türlü bilgiyi öğrenebilir. Wpmavi bloggerden wordpresse geçiş, nasıl bir hosting almalıyım, kurulumu başlangıç aşamasında nasıl yapacağım, wordpresse yeni başlayanlar için rehber niteliğinde ne varsa barındırıyor.

Benim özellikle karşılaştığım iki büyük sorunum oldu.

Bunlardan birincisi google indexlerim. Gerekli tüm ayarları yaptığım için googlede bulunan indexlerim düzgün bir şekilde çalışıyordu. Ancak mobil üzerinden girdiğimde URL nin sonuna ?m=1 şeklinde ototmatik olarak link koyuyor. Yani demek istediğim tam olarak; http://siteadiniz.com/category/icerik-adi.html/?m=1 bu şekilde bir yönlendirme olması. En sondaki ?m=1 yüzünden wordpress sayfamda sayfa bulunamadı hatası alıyordum. Dolayısıyla mobil üzerinden googlede arama yaparak blogumdaki konulara erişilemiyordu.

Sorunu çözmedim. Aslında uğraştım ama çözemedim. Sanırım indexler bir kaç gün içinde kendiliğinden otomatik olarak güncellendi ve sorun kendiliğinden çözüldü. Bunu yazıyorum çünkü aynı durumu yaşayan arkadaşlar olursa en azından geçici bir durum olduğunu anlayıp endişe etmesinler.

İkinci sorunum tabi ki iletişim bölümü ile ilgili oldu. İletişim sayfası için contact form 7 eklentisini kurdum. En çok kullanılan ve en popüler olduğundan ben de onu tercih ettim. Fakat her seferinde mesaj gönderilemedi hatası aldım. Sadece bu iletişim formu sorununu çözmek için sanırım iki gün uğraştım.

Ancak sonrasında anladım ki, bu sorunu yaşayan oldukça fazla bir kitle varmış. Çoğu bir kaç çözüm önerisi sunmuş ama ne denediysem olmadı. Ancak hatanın nedenini tesadüfen kendim buldum ve çözdüm. Öncelikle WP-Mail-SMTP ya da Easy WP SMTP gibi bir eklenti kurmanız gerekiyor. Bu eklentilerin kurulumu hakkında çok detaylı bilgiler içeren sayfalar var. O yüzden hem burayı kalabalık etmeden,  hem de olan bir bilgiyi yinelemeden devam edelim. Kurumu ve ayarları sorunsuz bir şekilde yaptıktan sonra mail gönderildi diyor ve hala mail alamıyorsanız burada size yardımcı olayım. Çünkü benim yaşadığım sorun tam olarak buydu.

Ben hosting sunucumdan bir web mail açmış ve Easy WP SMTP yi kurarak ona ayarlamıştım. Her şey sorunsuzdu mail gönderildi diyor fakat her seferinde web maili kontrol etmeme rağmen mail gelmiyordu. Bu durumu yaptığım bir kaç araştırma neticesinde hosting firmalarının güvenlik nedeniyle olduğunu öğrendim. Bu yüzden web mailim için mail yönlendirme işlemi yaptım. Yani iletişim formu web maile, web mailim de gmail hesabıma iletiyordu.

Komik ama web mail gelen kutum boş olmasına rağmen sayfamda bulunan iletişim formundan göndermiş olduğum test mesajları web mailime düşmüyor ama gmail hesabıma yönleniyordu. Yani anlayacağınız web maili sadece köprü olarak kullandım ve bu sorunu da böylece halletmiş oldum.

Bunların dışında bazı ufak tefek sorunlar da oldu ama dediğim gibi ufak ve tefek oldukları için bir şekilde halletim. Bu yazıyla bir başlangıç yaparak bundan sonra wordpress deneyimlerim adı altında benzer şekilde içerikler paylaşmayı düşünüyorum.

Neredeyse unutuyordum!

Bu taşıma süreci içinde siteye çok fazla yüklendiğim için bir kaç kez ERR_CONNECTION_TIMED_OUT hatası aldım ve blogum açılmadı. Eğer siz de böyle bir sorun ile karşılaşırsanız unban kaldırma işlemini deneyebilirsiniz.

Yazıyı beğendiyseniz destek olmak için lütfen paylaşın ya da ne bileyim takip falan edin, eposta ile abone olun işte.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Kimler Neler Demiş?

8 Yorum - "WordPress deneyimlerim (Blogger geçişi sonrası yaşadığım sorunlar)"

Bildir
avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
Gökhan
Ziyaretçi

Öncelikle wordpresse dönemin hayırlı olsun, sanırım bu gidişle yakında bende geçeceğim?

Recep Hilmi TUFAN
Ziyaretçi

Hayırlı olsun WordPress döneminiz.

Evren Günlüğü
Tanıdık

WordPress’e geçerek profesyonel bir dünyaya adım attığın için seni tebrik ederim 😉 Gelecek vadeden bir bloğa da WP yakışırdı zaten 🙂 Bu arada concact form 7’yi hiçbir zaman anlamadım, kuramadım ve kullanamadım 😉 O yüzden ara ara “size ulaşacak herhangi bir iletişim yolu bulamadık” diye sosyal ağ hesaplarımdan mesaj gelir. Demek ki çok yolu varmış bana ulaşmanın derim. WP ile ilgili yazılarını, deneyimlerini merakla bekliyorum. Ben teknik konulara çok fazla kafa yoramadığım için paylaşımlarından eminim çok faydalanacağım.

Yalçın Güler
Tanıdık

Uzun bir zamanın ardından seni wordpress de görmek ne güzel ağabey 🙂 Ben wordpress’e ilk geldiğim de çok bocalamıştım. Uzun bir süre alışamamıştım. Hani 3. sınıfa kadar bir okulda okursun daha sonra başka bir yere taşınıp, oraya yakın bir okula gidersin ama yeni sınıfa uzun bir süre adapte olamazsın ya, bire bir aynı durum söz konusu.

3 yıldır wordpress kullanıcısı da olsam bir çok bilgi eksikliğim mevcut. Umarım deneyimlerinden bende yararlanabilirim ağabey. Merakla yeni yazılarını bekliyorum. Concact form 7’yi bende çok kullanmak istedim ama nasip olmadı. Daha doğrusu kuramadım ve içeriğini anlamadım da diyebilirim.

wpDiscuz