WordPress deneyimlerim (Meraklısına ince bilgiler)

Wordpress deneyimlerim Meraklısına ince bilgiler

Blogumu wordpresse taşıdığımı önceki yazımda belirtmiş ve edindiğim tecrübeleri wordpress deneyimlerim kategorisi altında toplayacağımı söylemiştim.

Aslında tüm bu öğrendiğim şeyleri; hem geçmişe bakınca hatırlamak, hem de başkalarına faydalı olabilmek adına yazıyorum. Başka bir havası yok yani. Haa şu da var. Yazmış olduğum şeyler sizin için yeni olacağı gibi, belki de daha önceden deneyimlemiş olduğunuz şeylerdir. Bunun garantisini veremem tabi.

WP Super Cache kullanıcılarını ilgilendirecek bir konu : 

Diğer cache eklentilerini tam olarak tecrübe etmemiş olsam da WP Super Cache’yi daha kullanışlı bulduğum için, çoğu wordpress kullanıcısı gibi benim de aktif olarak kullandığım eklentilerden biri. Hiç öyle ayalarından ya da nasıl kullanldığından falan söz etmeyeceğim. Bununla ilgili eminim yüzlerce yazı vardır. Çünkü benim karşılaştığım sorun tamamen önbellekleme işlemiyle ilgili. Ne işe yarıyor nedir bu WP Super Cache diye sorarsanız kısaca şöyle diyeyim. Sitenizi hızlandırmaya yarayan bir eklenti.

Önbellekleme ise; sitedeki css, js, gif gibi dosyaların sitenizi ziyaret edenler tarafından ikinci kez indirilmemesi demektir. Mesela benim bloguma ilk kez giriyorsanız, bazı dosyalar önbelleğe alınıyor, yani bilgisayarınıza iniyor. İkinci defa girdiğinizde ise; aynı dosyaları benim hostumdan değil de, sizin bilgisayarınızdan çekiyor. Kafanızı pek bulandırmadan anlatmaya çalıştım ama umarım anlamışsınızdır.

Gelelim sorunun ne olduğuna. Blog sayfamdaki kodlar üzerinde bir değişiklik yaptığım zaman, sayfayı yenileyince o değişikliği göremiyordum. Nedeni ise; önbellekleme yüzünden. Bu yüzden değişiklik yaptım ama, sayfamda göremiyorum diyorsanız, önbellek temizleme işlemi yapmalısınız. Aksi taktirde değişikliği göremezsiniz. (Biraz basit bir sorun belki ama, yine de yeni başlayanlar için faydalı bir bilgi olduğunu düşünüyorum)

Eklentilerin çakışması:  (Yoast SEO ve WP Super Cache )

Kurmuş olduğunuz eklentiler bazen birbiriyle çakışabiliyor. Bu da birinin düzgün çalışırken, diğerinin çalışmamasına ya da hatalı çalışmasına neden oluyor. Bu dediğim olayı ise Yoast SEO uygulamasında yaşadım. Birden bire Yoast SEO üzerinden aktif olarak kullandığım, XML site haritasının düzgün çalışmadığını fark ettim. /sitemap.xml adresini ziyaret ettiğimde karşıma sadece bir satırlık link ve tarihler içeren yazı çıkıyordu. Açıkçası itiraf etmek gerekirse neden olduğunu da anlamadım. Sadece deneme yanılma yöntemiyle sorunu çözdüm diyebilirim. Wp Super Cache eklentimi devre dışı bırakarak tekrar aktifleştirdim. Sorun kendiliğinden çözüldü.

Tema kodları içine shortcode ekleme sıkıntısı :

Footer alanında şöyle güzel bir ads reklamı güzel dururdu diyorsunuz ama ekleyecek genişlikte widget alanına sahip değilsiniz. Dolayısıyla tema dosyaları içine girerek ads kodunu shortcode olarak eklemek istiyorsunuz. Kodu yapıştırıyorsunuz ama çalışmıyor. Bu sorunumu ise şu kod parçacığını kullanarak çözdüm.

 <?php echo do_shortcode('[name_of_shortcode]'); ?> 

Yani burada öğrendiğim şey, tema içine shortcode kodunu doğrudan yapıştırınca çalışmıyor. Yukarıda vermiş olduğum kodu kullanmanız gerekiyor.

Tema dosyalarıyla oynarken sayfayı uçurmak :

Eminim zaman zaman çoğumuzun başına gelmiştir. Ufak bir değişiklik yapayım dersiniz hooop sayfa tamamen uçmuş. Bence bu gibi durumlarda panik yapmadan biraz soğuk kanlı olmalı. Öncelikle en son (hangi dosya içine ne eklediniz) onu bilmelisiniz. Örneğin  function.php  dosyanızda ufak bir kod eklemesi yaptınız. Ancak eklediğiniz kod yüzünden admin paneliniz dahil olmak üzere sayfanız komple çöktü diyelim. Bu durumda yapılması gereken en mantıklı şey, C Panelinize giderek değişiklik yapmış olduğunuz dosyayı bulmak ve editlemek. En son eklediğiniz kod her ne ise; onu bulup silmek. Sonrasında sayfanız açılacaktır. Ben bu durumu footer kısmına instagram eklentisinin shortcode sini eklerken yaşamıştım. Sayfayı çökertmiş olmam aslında bir bakıma da iyi oldu. Çünkü bu deneyimi yaşamamış ve dolayısıyla çözümünü de bulamamış olacaktım.

Sayfa hızı arttırmak için çok farklı yollar : 

Sayfa hızı önemli kim ne derse desin. Ziyaretçi gelip 10 saniye bekler açılmazsa çeker gider. Bu bir gerçek, kimse kusura bakmasın. Ben de bu yüzden daha önce denememiş olduğum bir kaç şeyi denemek istedim açıkçası. Tamam Cache kullanıyoruz ama, bazen yeterli olmuyor. Alanında uzman diyebileceğim bir kaç blogu incelediğimde çok farklı alternatifler geliştirdiklerini fark ettim. Şöyle ki; adam google adsense kodlarının çalışabilmesi için gerekli olan JS kodunu kendi hostuna atmış ve oradan çağırıyor. Tabi bu dediğim blog aynı zamanda CDN hizmeti kullanıyor. Yani dosyayı google üzerinden değil de, doğrudan kendi hostundan çağırıyor. Bu da ona zaman kazandırıyor tabi ki. Ben de bu yüzden kendi adsense JS kodumu ve şu sayfanın en altında görebildiğinizi umduğum bumerang logosunda bulunan JS kodunu kendi hostuma atarak oradan çağırmaya başladım. Bu işlemin kesinlikle faydasını görürsünüz. Çünkü şöyle düşünün. Hadi google neyse de, bumerang üzerinden çağırmış olduğunuz dosya, aynı zamanda binlerce kullanıcı tarafından çağırılıyor. Bu da server da yoğunluğa sebep olduğu için sayfa açılış hızınızı etkiliyor. Bu yüzden hem bazı JS dosyalarını kendi hostuma attım, hem de önbellekleme yapması için WP Super Cache eklentisi ayarlarından dosya ismi tanımladım. Bu da bana sanırım bir kaç saniye de olsa fayda sağladı.


Bir wordpress deneyimlerim yazısının daha sonuna gelmiş bulunuyoruz. Faydalandıysanız iyi yazdıklarım bir boka yaradı demektir. Yok biz zaten bunları biliyorduk diyorsanız. Olsun yahuu şurda blogumda dursun der kendimi avuturum. Ayrıca bir önceki yazım olan WordPress deneyimlerim (Blogger geçişi sonrası yaşadığım sorunlar)  konusunu da okuyabilirsiniz.

Bu yazıyı değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Kimler Neler Demiş?

3 Yorum - "WordPress deneyimlerim (Meraklısına ince bilgiler)"

Bildir
avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
Çağrı Mustafa Alkan
Ziyaretçi

Fikrimce iyi ki Wordpres’e geçmişsiniz. Zira özelleştirmeye oldukça müsait. Tabi birçok ayrıntıyı manuel olarak dikkate almanız ve onarımları ona göre yapmanız gerekecek.

Fakir Yazar
Ziyaretçi

Bence sayfanızın görünümü harika olmuş sade ve ufak değişimler renkler ile süper gözüküyor 🙂 Bence harika bir iş yapmışsınız wp ye gecerek hayırlısı olsun 🙂 Sayfa kullanımı gayet basit ve kullanıcı dostu başarılarınızın devamını dilerim ayrıca wordpress tavsiyeler için teşekkürler.

wpDiscuz