Ölüler Sokağından İntihar Notları

Ölüler Sokağından İntihar Notları
Aklımdan geçenleri yazmadan önce blog adımı sadece kişisel blog yerine pek de kişisel olmayan blog olarak değiştirmemin doğru bir karar olduğunu bugün yazmak istediklerimle daha iyi anladım. Biraz kişisel olan bir blog için başka ne denirdi bilmiyorum çünkü.
Bugün sizlere benim için mühim olan bir sırrımı ifşa edeceğim. Geçenlerde blog yazarlığı ile ilgili yazdıklarımı hatırlıyor musunuz? Çevrenizdeki insanlara blog yazdığınızı söyler misiniz? diye bir soru vardı. Ben de hayır demiştim. İşte tam da bu yüzden rahatça yazabilmek için. Belki de okumamışsınızdır o yazıyı ne diyor bu böyle diye kafanızı kaşıyorsunuzdur şu anda.. İntihar etmeyi düşündüğüm zamanlar çok olmuştur. Bu benim için elbette bir sır. Ama biliyor musunuz? Ben insanlara hiç oynamadım. Aklımda uçuşan kelimeler neyse hep onları yazdım. Siktir et bu da böyle olsun dedim her seferinde..

Geçmişte intihar eden insanların notlarını okumaya başladım daha sonra. Hatta bir kaçını da sizlerle paylaşayım.

Romain Gary – Fransız yazar, yönetmen, senarist (2 Aralık 1980)
Eski eşi Jean Seberg’in 1979’daki ölümünün de etkisiyle, 1980’de, Paris’te yaşamına son verdi. Arkasında şunu notu bıraktı:
“Çok eğlendim, hoşçakalın ve teşekkürler!”

Nicolas-Sebastien Chamfort – Fransız yazar (1794)
Paris’te tutuklanmadan hemen önce intihar teşebbüsünde bulundu. Son sözleri Abbe Sieyés içindi.
“Ve kalbin kırılması ya da kurşuna dönmesi gereken, bu dünyadan göçüyorum.”

Chris Chubbuck – Amerikalı Gazeteci yazar (15 Temmuz, 1974)
Chubbuck kendini canlı bir televizyon yayını sırasında kafasından vurdu.
“Ve şimdi, Kanal 40’ın size her zaman en son şiddet olaylarını sunduğu yayın politikasına bağlı kalarak, canlı renklerle bir ilki daha göstermek üzereyiz – bir intihar girişimi.”

Sergei Yesenin – Rus şair (1924)
İngiltere Oteli’ndeki odasında kendini asarak intihar etti. Cesedinin yanında, intiharından bir gün önce bileklerini kesip kendi kanıyla Mayakovski’ye yazdığı veda şiiri bulundu. Sergei Yesenin, Moskova’nın Vagankovskoye mezarlığına defnedildi.
“Hoşça kal dostum, hoşça kal. Aşkım, kalbimdesin. Ayrılmamız da bir kader. Çok geçmeden bir araya gelecek olmamız da. Hoşça kal: el sıkışmaya gücüm yok. Üzülmek, kaş çatmak yok. Şu anda ölmek yeni bir şey değil. Çünkü yaşamak da yeni değil.

Charlotte Perkins Gilman – Amerikalı yazar (1934)
Ölme hakkının savunucularından Gilman, aşırı doz kloroform alarak intihar etti.
“İnsan artık bir işe yaramadığında, kaçınılmaz ve yakın bir ölümden emin olduğunda, yavaş ve feci bir ölüm yerine hızlı ve kolay bir ölüm seçmek en basit insan haklarından biridir. Kloroformu kansere tercih ettim.”

Robert E. Howard – Amerikalı yazar (11 Haziran, 1936)
Howard’ın intihar notu ise Viola Garvin’in “Sezar’ın Evi” (The House of Caesar) şiirinden bir alıntıydı.
“Herkes kaçtı – her şey bitti, öyleyse beni odun ateşinin üzerine koyun; Şölen bitti ve fenerler söndü.”

Heinrich von Kleist – Alman yazar ve dramaturg (1811)
Kleist, kanser hastası olan genç kadın arkadaşıyla birlikte bir intihar anlaşması yaparak öldü. Kız kardeşine bir intihar notu bıraktı.
“Bütün dünyayla – ve her şeyden önce seninle – uzlaşmadan sevgili Ulrike, şu anda olduğu gibi rahat ve huzurlu ölemem. Bana yazdığın mektupta başvurduğun güçlü ifadelerden vazgeç: Bırak onların hükmünü kaldırayım; gerçekten de beni kurtarmak için gücünün yettiği her şeyi yaptın, yalnızca bir kız kardeş olarak değil fakat bir insan olarak da yapılabilecek her şeyi yaptın. Gerçek şu ki, yeryüzünde hiçbir şey bana yardımcı olamaz. Ve artık hoşça kal: Tanrı sana benimkinin yarısı kadar olsa bile, keyifli ve tarifsiz mutluluk içerisinde bir ölüm bahşetsin: Bu senin için düşünebildiğim en içten ve en büyük dilek. Henry. Stimmung, Potsdam, ölümümün sabahında.”

Vachel Lindsay – Amerikalı şair (4 Aralık 1931)
Mutfak dolabından aldığı dezenfektanı içerek intihar etti.
“Beni haklamaya çalıştılar – fakat ben daha önce davrandım!”

Yukio Mishima (Kimitake Hiraoka) – Japon romancı ve şair (1970)
Mishima, Japon ordusunun sivil hükümeti devirdiğini zannederek törensel bir şekilde intihar etti.
Bir balkondan bağırarak son sözlerini söyledi, içeri geçti, arkadaşına “beni duyduklarını bile sanmıyorum” dedi ve kendini deşti.
“Tenno Heika banzai!” (Majesteleri Çok Yaşa!)

Sylvia Plath – Amerikalı romancı ve şair (11 Şubat, 1963)
Plath, Londra Primrose Hill’deki evinde kafası gazlı bir fırının içinde ölü bulundu.
Bıraktığı notun biçiminden dolayı bazıları onun kendini öldürmek niyetinde olmadığını fakat hareketlerinin yardım istediğine işaret ettiğini düşündüler.
“Dr. Horder’ı arayın.”

Sara Teasdale – Amerikalı şair (1933)
Bazı kaynaklar onun “I Shall Not Care” (Aldırmamalıyım) şirini, onu terk etmiş olan sevgilisine bıraktığı bir intihar notu olarak yazıldığını ifade ederler. Fakat bu doğru değildir – şiir 18 sene evvel yayımlanmıştır. Bununla birlikte Teasdale aşırı dozda uyku hapı alarak intihar etmiş ve o şiiri son söz olmaya uygun bulduğu için kullanmayı seçmiştir.
“Öldüğümde; üzerimde güneşli Nisan ayı. Yağmurda ıslanmış saçlarını sallarken, kalbi kırık bir şekilde üzerime kapanmış olsan bile, aldırmamalıyım. Huzur bulmam için, yağmur dalları eğdiğinde, yapraklı ağaçlarınki gibi bir huzur. Ve senin şimdi olduğundan, daha sessiz ve acımasız olmalıyım.”

Hunter S. Thompson – Amerikalı yazar (20 Şubat, 2005)
Thompson, karısı Anita için “Futbol sezonu bitti” notunu bıraktı. Dört gün sonra evde kendisini vurdu.
Yazarın külleri, Thompson’ın vasiyeti üzerine Colorado’da Woody Körfez’inden havaya savruldu.
“Artık Maçlar Yok. Bombalar Yok. Yürüyüş Yok. Eğlence Yok. Yüzmek Yok. 67. 50 yaşımı 17 sene geçmiş. İhtiyacım olandan ya da istediğimden 17 daha fazla sene. Sıkıcı. Her zaman bir huysuz oldum. Kimse için eğlenceli değil. 67. Giderek Aç gözlü oluyorsun. Yaşlı haline göre davran. Sakin ol Hiç Acımayacak.”

Virginia Woolf – İngiliz yazar (28 Mart, 1941)
Woolf seneler evvel, tekrarlayacağından korktuğu bir sinir krizi geçirmişti. Sussex’te Ouse Nehri’nde boğularak intihar etti.
İntihar notunu kocası için evinde şömine rafına bıraktı.
“En sevdiğim, yeniden delireceğime eminim. O korkunç zamanların bir yenisini daha aşamayacakmışız gibi hissediyorum. Ve bu kez iyileşmeyeceğim. Gaipten sesler duymaya başladım ve odaklanamıyorum. Bu yüzden en iyisi gibi gözüken şeyi yapıyorum. Bana mümkün olan en büyük mutluluğu yaşattın. Benim için olunabilecek her şeyi oldun. Bu korkunç hastalık çıkıp gelene kadar iki insanın daha mutlu olabileceğini düşünmezdim. Artık daha fazla mücadele edemeyeceğim. Hayatını mahvettiğimi biliyorum, ben olmazsam çalışabilirsin. Çalışacağını biliyorum. Görüyorsun ya, bunu bile düzgün yazamıyorum. Okuyamıyorum. Demek istediğim o ki, hayatımdaki bütün mutluluğu sana borçluyum. Bana karşı son derece sabırlı ve inanılmaz biçimde iyi oldun. Herkesin bunu bilmesini istediğim için söylüyorum. Eğer biri beni kurtarabilecek olsaydı, bu sen olurdun. Senin iyiliğinin kesinliği dışında her şey uçup gitti. Hayatını mahvetmeye daha fazla devam edemem. İki insanın bizim olduğumuzdan daha mutlu olabileceğini düşünmüyorum. V.”

Bu insanların hepsi öldüler.

Hatta belki kemikleri bile kalmamıştır. Bir insanın son sözleri ne kadar değersiz olabilir ki, okunmadan geçilsin. Bu yüzden eğer okumadıysanız, birini dahi atladıysanız şimdi yukarı çıkın ve okuyun.

Ölüm gerçekten garip bir his. Acaba ben son sözüm olarak ne söylerdim? Merak ediyorsanız (en azından şu anki ruh halime dayanarak söylüyorum)

Herkese ve her şeye küfür ederek bir tebessümle gebertirdim kendimi. Sanırım öyle bir anda içimden ötenazi olsaydı diye de geçirirdim.

Kimse paniğe kapılıp bu düşünceyi kafamın içinde bir saplantı haline getirdiğimi düşünmesin. Ben sadece hayatımın bir evresinde böyle bir ruh çalkantısına girmiştim hepsi bu. Tıpkı sizin gibi işte..

Ne o yoksa çok mu şaşırdınız? Sizin gibi dediğim için.
Ben her insanın hayatında bir kez olsun böyle bir düşünceye kapıldığına inanırım. Henüz böyle bir durum yaşamayanlar vardır belki aranızda onlar sadece beklesinler ve de görsünler.

Aslında bakarsanız bu düşünceden nasıl vazgeçtiğimi de itiraf edeyim. Madem itiraflara başladık.
Kendini öldürmek kadar aptalca bir şey olamaz hayatta.

Eninde sonunda geberip gideceğimizi de düşünürsek, hayatın kıçımıza atacağı tekmeyi beklemek daha yerinde bir düşünce olur sanırım.

Ölüler sokağından sevgiler.

Bu bir intihar notu olabilirdi

Bu yazıyı değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Kimler Neler Demiş?

22 Yorum - "Ölüler Sokağından İntihar Notları"

Bildir
avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
sessizkaldım
Ziyaretçi

Aslında hepi kendi içinde neler yaşadıklarını dile getirmişler son sözleriyle hayatın ve insanların acımasızlıklarını anlatmışlar hepsinin ayrı bir hikayesi var ama ortak nokta hayat ve insanların acımasızlıkları Bazen insanlar dönüp bir kendilerine bakmıyor hep karşındaki insana yükleniyorlar halbuki bizlerden çok kendi acizliklerini dile getiremiyorlar bizler kadar yürekleri olmadılar ve kendi vicdanlarıyla hesaplaşamıyorlar açık yüreklikle söylediğin için o kocaman yüreğine teşekkür ediyorum

Ciplak Yazar
Ziyaretçi

Açık yürekli olamayacak ne var ki. Adım sanım bile yok zaten çıplak yazar olarak rahat rahat yazıyorum.

Değmesin Yağlı Boya
Ziyaretçi
İntihar kavramı her insanın hayatından geçer gerek kısa gerek uzun soluklu olsun bu ruh hali mutlaka yaşanır ancak kesinlikle intihara karşıyım şahsen. Ki çok kez o noktaya geldim elbette gelmeyen de yoktur bazen sorgulamak için bile olsa hayatı yaşamı yalanı gerçeği aşkı veya hüznü insan o ruh hali içine sokar kendini ama bu demek olmuyor ki intihar edecek veya etmek üzere.Güçlü olmak zorlukların içinden ve sonrasında hayata tutunup devam etmek demek iman demek Allah'a inanmak demek intihar hak değildir doğmayı secmedigimiz gibi ölmeyi de istediğimiz anda istemeye hakkımız yok,kuluz biz edebiyat süsler bor çok şeyi ama hayat ve kader öyle… Daha fazla »
Ciplak Yazar
Ziyaretçi

Bence bir insanın yaşama hakkı olduğu kadar intihar hakkı da olmalı. Bu yüzden de kimse kimseyi eleştirmemeli bence. Bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum?

Begonvil Sokağı
Ziyaretçi
Sizin kadar dobra yazıyorum yorumlarımı, sözünüzü sakınmadığınız kadar centilmen olduğunuzu da bilerek çekinmeden. Hayat nedir? Hayat HAYY dır. Her şeyiyle onu bize veren ve devamı için mükemmel kurgulayanındır. Ben duygusuyla mı kabul etmek istemiyoruz bazı şeyleri? Evet her şeye malik olmak istiyoruz bazen şirazeyi kaçırıp kendimize ilahlık taslıyoruz. Kabımızı yeterli görmemekten kaynaklanıyor üstelik daha içini doldurmamışken. Ölüm güzeldir, Mevlana'nın dediği gibi düğündür, inanan ve hakkıyla yaşayan için. Bir terhistir esas hapishane olan dünyadan ebedi yurduna. Ölümün bizi acıtan tarafı kendi yok oluşumuz değil sevdiklerimizden ayrılmak ve inanamadığını söylese bile hesap vermeden korkudur. İntihar dediğin şey nefsin meydanı boş bulup ruhu… Daha fazla »
Ciplak Yazar
Ziyaretçi

Hep intihar edeni eleştirmişsiniz. O insanı o duyguya ve saplantılara itenler hiç mi günahsız değiller acaba? Bence biraz da bu açıdan düşünmek gerek.

ELİF sarı
Ziyaretçi

Ben hala şu youtube a video yükleyerek intihar eden mehmet pişkin deyim. İzledin mi onu çıplak?

Ciplak Yazar
Ziyaretçi

Evet izlemiştim, saygı duydum.

Oytunla Hayat
Ziyaretçi

Bazı şeyler an meselesi…
Dediğin gibi insanlar en az ucundan da olsa bir kez bu psikolojinin yanından teğet geçmişlerdir yada geçeceklerdir…
1-2 yıl öncesindeydi sanırım, genç bir adam video yayınlayarak intihar etmişti… Çok üzülmüştüm ve çok da düşündürmüştü o genç adam beni…

Hayat herşeye rağmen güzel, yaşamak da öyle…
Nefes almasını doğru becermek lazım…

Ciplak Yazar
Ziyaretçi

Elif de aynı videoadan bahsetmişti ben de izledim. Ama fazla etkilenmedim açıkçası. Anlayabiliyordum sadece içinde bulundugu duygu durumunu.

hastalik takip
Ziyaretçi

Faydalı ve Akıcı yazınız için teşekkür ederim, blogumu takip ederseniz sevinirim https://hastaliktakip.blogspot.com

Ciplak Yazar
Ziyaretçi

Uğradım takibe aldım hastalık takip bence faydalı ve güzel bir blog açmışsın umarım güzel bir kitlesi olur. Hoş bu devirde faydalı bişey yapan adam da kalmadı.

Yasemin Avun
Ziyaretçi

Her insan bir dönem intihar etmeyi düşünmüştür. Bazıları o buhranlı dönemden çıkamayarak bunu gerçekleştiren kişilerdir. Hayatı çok ta kafaya takmadan yaşamak lazım diye düşünüyorum. Nede olsa ölüm er yada geç kapımızı çalacak.

Ciplak Yazar
Ziyaretçi

Kesinlikle öyle.
Bir idam mahkumu adlı eserde şöyle bir bölüm vardı onu hatırladım birden.
Biz her gün öleyecekmiş gibi yaşıyoruz. Ölüm anını bilmemek meğer ne büyük nimetmiş.

Buzlu Kalem
Ziyaretçi

Son zamanlarda ölmek isteyen ne çok kişi var

Ciplak Yazar
Ziyaretçi

başka kim ölmek istiyor ki?

OkurYazan
Ziyaretçi

Herkes hayatında mutlaka bir kez ölmek istemiştir. Bende böyle düşünüyorum. Lakin dile gelmesi kolay değil. İnsanlar size canlı bomba veya ruh hastası gözüyle bakıyor çünkü. Herkesin kabullenebildiği bir şey değil. Bence bunu kabul edip, kavrayıp, paylaşmak büyük bir erdem.
Sevgiyle..

Ciplak Yazar
Ziyaretçi

Haklısın OkurYazan. Yazıldığı kadar basit olmayan bir şey çünkü. Hatta hayattaki en gerçekçi kaçınılmaz olay.

Semanur Kok
Ziyaretçi

Bu etkileyici bir intihar notu olurdu. Iyi ve derin bir iz bırakırdı. Ölümü düşünmek bence çok farklı bir duygu. Bu ara okuduğum en ilginç şeydi diyebilirim. Normalde ölüm ile ilgili olduğunu anlayınca okumamayı tercih ediyorum, cazip taraflarını yakalarım diye. Neyse… Kaleminize Sağlık.

Ciplak Yazar
Ziyaretçi

Biliyorum. Bu tarz yazılar insanları karamsarlığa soktugundan kimse okumayı tercih etmiyor. Seven insanlar da var tabi. Tamamen tercih meselesi.

Ece Evren
Tanıdık
Herkesin her şeyi düşünmeye hakkı vardır. Bunun, yani intiharın yorumu tehlikelidir. İçine girilmeyen, tanınmayan o beter hissi yaşamayanlar; ön yargılarla; ya da dini korkularla değerlendirirlerse hoş olmaz. Ezber üzerinden yaptıkları yorumlarla günaha girme ihtimalleri de mutlak gibidir. Yorumları okudum. Aslında yazmadan gideyim dedim ama kimseyi tınlamadığım için en az bazılarınınki kadar saçma olmasını göze aldım. İnsan öyle bir ruh durumuna girer ki kendisiyle hayat arasındaki bağı kopartmak isteyebilir. Ben bunu 16 yaşımda yaptım. Hiç pişman olmadım, deneme değil, sonuca giderim sanıyordum. Ama nasip işte; birinin erkenden uyanmasıyla kurtulma sürecine girmişim. Fakat hiç mutlu değildim. Allah’tan anam babam hesap sormadı. Tüm… Daha fazla »
Çıplak Yazar
Yönetici

16 yaş çok erken bir yaş ama kesinlikle sizi bu konuda sorgulayacak değilim. Çünkü asıl sorgulanması gereken şey 16 yaşında bir çocuğun intihar düşüncesine neden kapıldığıdır.

wpDiscuz