Dövme yaptırmak isteyenlerin merak ettiği sorular

Dövme yaptırmak isteyenlerin merak ettiği sorular, dövme sildirme işlemi, dövme fiyatları, kalıcı ve geçici dövmeler.

Uzun zamandır dövme yaptırmayı düşünüyor fakat bu konuda yine de bir kararsızlık yaşıyordum. Bunun ilk nedeni elbette çok fazla dövme çeşidinin olması. Küçük bir şey mi yaptırsam, yoksa büyük mü, renkli mi yaptırsam, yoksa sade siyah mı, kuş mu, uçan ejderha mı, ya da şöyle yırtıcı bir kaplan mı derken iyice kafanız karışıyor. Çünkü kalıcı olması nedeniyle bir, iki, hatta üç kez düşünmek zorunda kalıyorsunuz. Gerçi geçici dövmeler de var ama, yaptırmanın mantığını pek anlamış değilim. Belki de ilk kez yaptıracaklar için düşünülmüş bir alternatif dövme yöntemidir. Olur da hani sevmez ve sildirmek istersiniz diye. Ancak dövmeler hakkında bir yerde rastladığım şu yazı ister istemez nedensiz gülümsememe neden olmuştu. ”Satın alarak mezara götürdüğünüz tek şey dövmelerinizdir.”

Dövme Fiyatları ne kadar?

Sektör ile pek ilgim olmadığı için aşağı yukarı bir çok yerin benzer fiyatlar verdiğini gördüm. Ancak yaptıracağınız dövme boyutu, renksiz düz olması, gölgeli renksiz ya da renkli olması fiyatları oldukça değiştiriyor.

10*10 luk bir dövme için fiyatlar ortalama şu şekilde:

Renksiz düz : 400

Renksiz gölgeli : 500

Renkli : 600-700

Buna göre artık genel olarak fiyatları tahmin edersiniz diye düşünüyorum.

Dövme sildirme işlemi :

Dövme yaptırmak kimileri için samimi ilişkilerin bir sembolü olarak görülürse de, sonrasında ortaya çıkan dövme kapatma işlemi, aslında işin ciddiyetini gösteriyor bize. İncir Reçeli 2 filminde konuyla ilgili bir sahne vardı. Kalıcı dövme yaptırdıktan sonra, kalıcı dövme silme işlemi hayli komik bir durum aslında. Demek o kadar da kalıcı değilmiş diyor insan. İnternette ”Kalıcı Dövme Silme Solüsyonu” adında 100-150 tl arasında satılan bir ürün var. Ne kadar iyi deneyimlemediğim için bilemiyorum ama dövme boyutu ve renkli olup olmaması da, silme işlemi için ayrıca önemli noktalardan biri. Onun dışında ”Lazer ile dövme sildirme” fiyatları ise; 200-600 tl arasında değişiyor. Tabi bunu da işi bilen insanlara yaptırmakta fayda var.

İlgini çekebilir :  Allah yerine Tanrı demek doğru mudur?

İşin bir de bu boyutu var tabi. O yüzden dövme yaptırmak öyle basit bir karar değil.

”Writer tattoo” olarak googlede arattığımda karşıma çıkan bir kaç dövmeyi açıkçası ilgi çekici buldum. Fakat yine de aradığım şey olduğunu düşünmüyorum.

O dövmelerden bazıları :

Dövme yaptırmak isteyenlerin merak ettiği sorular
parmak dövmeleri
dövme yaptırmak günah mı
bilek dövmeleri
dövme günah mı
bilek dövmeleri
dövme yaptırmak günah mı
dövme modelleri

Dediğim gibi pek ilgi çekici değiller ama öyle berbat sayılacak türden de değiller. Peki diyelim ki dövme yaptırmaya karar verdik ve hoşumuza giden bir tasarımı beğendik. Ancak kafa karışıklığı ne yazık ki burada bitmiyor. Çünkü artık caiz mi değil mi, dövme yaptırırsam gusül kabul olmaz da, ömür boyu cenabet mi kalırım gibi bir yığın soru ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Bu yüzden konu ile yaptığım araştırmada Diyanet İşleri Başkanlığı’nın şu yazısına denk geldim.

Dövme yaptırmak günah mı?

sorusu için Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayınlamış olduğu fetva :

“Vücudunda dövme bulunan bir kimse mümkünse, onu ortadan kaldırmalıdır. Bu mümkün olmazsa, Allah’tan bağışlama dilemelidir”
“Dövme yani vücuda iğneler batırarak deri altına boya zerk etmek sureti ile deri üzerinde çeşitli şekiller oluşturmak dinimizce yasaklanmıştır. Peygamberimiz şöyle buyurmuştur, ‘Dövme yapan ve yaptıran kadınlara, kaş ve yüzlerinden tüy yolan ve yolduranlara, dişlerini seyreltip inceltenlere ve bu şekilde Allah’ın yarattığı şekli değiştirenlere Allah lanet etmişti.’ Dövme yaptırmak yasaklanmış olmakla birlikte, deri üzerinde suyun alta ulaşmasına engel olacak bir tabaka oluşturmadığı için gusül ve abdeste engel değildir.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın dövme konusunda bir başka yazısı :

Yüce dinimiz İslâm, tedavi amaçlı operasyonlar hariç, Allah’ın yarattığının değiştirilmesine (fıtrata) yönelik her türlü müdâheleyi yasaklamıştır.

Şüphesiz Allah’ın yarattığının değiştirilmesi, hem maddi alanda, hem de fıtrat alanında gerçekleşebilir. Günümüzde, başta insan olmak üzere canlı varlıklar üzerinde ve yeryüzünde doğal dengeyi bozucu her türlü yıkıcı girişimi bu çerçevede değerlendirmek mümkündür. Nisâ Sûresinin 118 ve 119. âyetlerinde bu konudaki tehlikeye şöyle dikkat çekilmektedir. “Allah o şeytana lânet etti ve o da, “Andolsun ki senin kullarından elbette belirli bir pay alacağım” dedi”. “Onları mutlaka saptıracağım, mutlaka onları kuruntulara sokacağım ve onlara emredeceğim de (putlara adak için) hayvanların kulaklarını yaracaklar. Yine onlara emredeceğim de Allah’ın yarattığını değiştirecekler. “Kim Allah’ı bırakıp da şeytanı dost edinirse şüphesiz o, apaçık bir hüsrana düşmüştür.” Dövme konusu da fıtrata müdâheledir. Vücuda iğneler batırılıp, açılan deliklere boyalı maddeler konularak yapılan dövme, eski çağlardan beri yapılan bir cahiliye adeti olup, sağlık açısından zararlı olduğu gibi, dinen de yasaklanmıştır. Nitekim Hz. Peygamber, insanın doğal yapısında değişiklikler yapılmasını hoş görmemiş, dövmeyi yapan ve yaptırana da Allah’ın rahmet etmeyeceğini bildirmiştir. (bkz. Buhârî, “Libas”, 87).

Önceden dövme yaptıran kişi sonradan pişman olur ve yaptırdığı dövmeyi vücudundan kazımak isterse yapılması gereken şudur: Eğer vücuda zarar vermezse, dövmenin operasyonla vücuttan giderilmesi gerekir. Operasyon vücuda zarar verirse ve operasyondan sonra vücutta çirkin bir görüntü kalacaksa, dövmenin kazıttırılması gerekmez. Bununla birlikte yapılan dövme gusul ve abdeste engel olmaz. Ancak ilgili kişinin tövbe-istiğfar etmesi gerekir.

Dövme yaptırmak acıtır mı?

Açıkçası bu soru kafama takılan bir başka soruydu. Ancak vücudunun her yerine sayısız dövmeler yaptıran insanları görünce, ulan en fazla ne kadar acıtabilir ki? diye düşündüm. Ayrıca bu konuyla ilgili olarak şu videonun faydalı olacağını düşünüyorum. Videodaki kız çok fazla boş konuşmuş. O yüzden 2:10 süresinden başlarsanız fazla vakit kaybı olmayacaktır.

İlgini çekebilir :  Jung Kişilik Tipolojisi ve Kişilik Testleri

Bu yazıyı bir kaç hafta önce yazıp bir kenara atmıştım. Ancak geçen bu süre içerisinde yaptırmak istediğim dövme modelini de buldum. Kızmayın ama paylaşasım gelmedi. İnsanların tipik bir takıntıları vardır ya hani, aman benim kullandığım özel olsun gibisinden. Ben de böyle tuhaf bir hisse kapıldım açıkçası. Seçtiğim modelin benzersiz olduğu gibi, daha önce dövme olarak yaptırıldığını da hiç sanmıyorum. Öylesine uçuk kaçık bir şey işte. Dövme yaptırmakla ilgili olarak öğrendiklerim bu kadar. Aranızda dövmesi olanlar bizi daha fazla aydınlatırsa sevinirim.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya ilk oyu sen ver)
Loading...
5 yorum :

Bir şeyler söyle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir