Uykudan uyandığım bazı sabahlar, dünyayı değiştirebileceğimi düşünürdüm.
Sonrasında çorabımın diğer tekini ararken bulurdum kendimi.

Ödüllü Kısa Filmler

Her biri milyonlarca ve binlerce kez izlenmiş çoğu ödüllü kısa filmler.

Bu liste, daha önce izleyip beğendiğim en iyi kısa filmler için hazırlamış olduğum özel bir liste. Özel diyorum çünkü Christopher Nolan‘ın 1997 yapımı çekmiş olduğu Doodlebug isimli kısa filmi de bulunuyor. Ben bu kısa filmin hep Inception filminin çıkış noktası olduğunu düşünmüşümdür. Ya da Nolan her zaman ilginç bir adamdı. Bu tür filmlerin sanırım başka açıklaması olamazdı. Eğer sizin de çok beğendim dediğiniz ödüllü kısa filmler varsa yorum yaparak bana öneride bulunabilir ve bu listeyi zenginleştirmek için yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca tavsiye edebileceğim en iyi yabancı diziler listesine göz atabilirsiniz.

*İzlemek için lütfen görsellere tıklayın.

Le Ballon Rouge The Black Hole Room 8 Right Place Spin Doodlebug In the fall Alarm Destiny Happiness Employment Joy And Heron Cream Glued

Yabancı Kısa Filmler

Le Ballon Rouge

162 K


Kısa film olmasına rağmen toplam 34 dakika sürüyor. İzlemeye değer miydi derseniz kesinlikle değer. Sonlara doğru içimde mutluluk, hüzün gibi bir çok duygu ve heyecanın adeta birbiri içine geçtiğini ve gözlerimin hafif de olsa dolduğunu hatırlıyorum. Şunu ayrıca belirtmek isterim ki, film 1956 Fransız yapımı ve En İyi Özgün Senaryo Akademi Ödülü‘nü kazanmıştır.


The Black Hole

24 M


Uzun yıllar önce izleyip beğendiğim ve en iyi kısa filmler listemde mutlaka olmasını istediğim ilginç bir kısa film. Size tam olarak neler hissettirir bilemiyorum ama sanırım verilmek istenen mesaj gayet açık!


Room 8

2 M


Aslına bakarsanız insan olarak hâlâ aşmamız gereken birçok şey olduğunu düşünüyorum. Sahip olduğumuz cinsellik, öfke, baskın gelme gibi güdüleri bir kenara bırakacak olursak, sıradanlığımız gerçekten de içler acısı. İşte bu kısa film ”insan” olarak sıradanlığımızı anlatıyor bize.


Right Place

300 K


Kurumsal gibi görünen çoğu şirketin yaptığı en büyük yanlışlardan biri nedir biliyor musunuz? Personel olarak işe aldıkları elemanı yanlış ve uzman olmadığı bir görevde yetkilendirmek. Açıkçası bu kısa film bana bu durumu anımsattı. Hepimizin farklı yetenek ve becerileri var. Bu yüzden yanlış yerde, yanlış insanlarla, yanlış işler yaparak belki de sahip olduğumuz yeteneği hiçbir zaman fark edemiyoruz.


Spin

3 M


Eğer dünyayı değiştirebilecek bir güce sahip olsaydınız o güçle neler yapardınız? Evet!

Ben de sizin gibi düşünüp bir şeyleri iyi anlamda değiştirmeye uğraşırdım. Ama bazen Murphy kanunundan kaçamıyoruz sanırım. Bir şey olacaksa oluyor ya da olmalı. Çok farklı ve bir o kadar da düşündürücü bir kısa filmdi.


Doodlebug

16 M


Sanırım beni en çok etkileyen kısa filmlerden biri de Doodlebug olmuştur. Yazımın başında da dediğim gibi bu kısa filmin, Inception filmi için bir çıkış noktası olduğunu düşünüyorum. İzledikten sonra büyük ihtimalle bana bu konuda hak vereceksiniz. Ayrıca bir Christopher Nolan hayranı olmak için tüm filmlerini izlemek yerine bu kısa film bile yeterli bence.


Animasyon Kısa Filmler

In The Fall

6 M


Bir söz vardı! Eğer doğanın anası yerine toprağın sırtını belleseydik, markette organik reyonu olmayacaktı. İşte bu kısa filmin konusu da tam olarak bununla ilgili. Sanayi ve tarım devriminden bu yana doğanın anasını belliyoruz biz. Olmadık yerlere betonlar döküp, iklim dengesizliklerine sebep oluyoruz. Bu yüzden geleceğe ne bırakırız bilemem ama onlardan iyi küfürler yiyeceğimiz kesin.


Alarm

10 M


Aslında animasyon filmlerini diğerlerine göre daha çok seviyorum. Çünkü anlatılmak istenenin daha net ve kolay aktarılabildiği kanaatindeyim. Alarm kısa film de bunun en güzel örneklerinden biri. Şu sahneleri kanlı canlı bir insanla belki bu kadar başarılı bir şekilde çekemezlerdi. Belki çekseler de bu kadar başarılı olamazdı.

Bu kısa filmde hayatlarımızın aslında ne kadar da monoton olduğu, öyle ki rüyalarımızda bile bu monotonluktan kaçıp kurtulamadığımız bir gerçeklik anlatılıyor. Sahneler, geçişler eğlenceli gibi ama aslında dramatik bir kısa film olduğunu düşünüyorum.


Destiny

8 M


It’s better to lose a minute in life than to lose your life in a minute!
Yani diyor ki; (Hayatta bir dakika kaybetmek, bir dakika içinde hayatını kaybetmekten daha iyidir.)


Happiness

13 M


Mutluluk! Tek kelimeden oluşan ve ulaşılması zor bir hedef gibi. Belki de biraz da mutluluktan ne anladığımızla ilgilidir. Her gün işe gidiyor, sevmediğimiz işlerde çalışıyor karşılığında dandik bir oturma grubu alıyoruz. Tyler Durden böyle demiyor muydu? Haksız da değil aslında. Hepsi mutluğa bir adım daha yaklaşmak için. Beynimiz birazcık dopamin salgılamaya başladı mı dünyalar bizim oluyor. Eklediğim kısa filmler arasında sanırım en ilginç ve tokat etkisi yaratan kısa filmlerden diyebilirim. Bir diğeri de hemen bu videonun altındaki The Employment adındaki kısa film. İkisini arka arkaya izlemenizi öneririm.


The Employment

8 M


Joy and Heron

6 M


Biz doğaya müdahale etmesek aslında her şey ne kadar güzel ve yolunda gidiyor değil mi? Hatta küçük dostluklar bile olabiliyor o vahşi dediğimiz doğanın içinde. Joy and Heron kısa filmi de bu konuyu oldukça güzel işlemiş. Sözde kendimizi dünyanın en akıllı canlıları olarak görüyoruz ama hayvanların hisleri bizimkinden kat kat üstün olabiliyor. İzlemezseniz bir şey kaybeder misiniz? Evet!


Cream

14 M


Bazen bir kısa film, satırlar dolusu makaleden daha çok şey anlatabilir!


Glued

15 M


Zaman ve dünya çok hızlı değişiyor. Bu değişime ayak uydurmak çoğu zaman lehimize olsa da, beraberinde gelen kötü alışkanlıklardan da kendimizi koruyamıyoruz. Bu kısa filmde; aslında küçük bir çocuk üzerinden anlatılan ”bağımlılık duygusunu” biz yetişkinlerin de birçok şeye ne kadar bağımlı olduğumuzu hatırlatıyor. Beş dakika hiçbir şey yapmadan (o telefonu elimize almadan) durabiliyor muyuz mesela? Pek sanmıyorum.


Seçmiş olduğum izlenme sayısı bol ve çoğu ödüllü kısa filmler listesi şimdilik bu kadar.

Öneride bulunmak isterseniz iletişim sayfamdan mesaj atabilirsiniz.

Son Yazılar

Bu alana reklam verebilirsiniz!

Markanız bu alanda gözüksün istiyorsanız, detaylı incele butonunu tıklayarak daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Reklam Ver
Reklam Ver
Reklam Ver
Reklam Ver
Reklam Ver
Reklam Ver
Reklam Ver
Reklam Ver
Reklam Ver