En İyi Yabancı Diziler | IMDB 8 ve Üzeri

Şimdiye kadar severek izlediğim ve gönül rahatlığıyla tavsiye edebileceğim IMDB sıralaması 8 ve üzeri puan almış en iyi yabancı diziler listesi. Yeni diziler keşfettikçe listeyi güncellemeye ve yeni yabancı dizi önerileri yapmaya devam edeceğim. Diziler 2019’dan başlayarak yılına göre yeniden-eskiye şeklinde sıralanmıştır.

Ayrıca tavsiye edebileceğim Ödüllü Kısa Filmler listesine de göz atabilirsiniz.

Warrior – 2019 IMDB: 8.3

warrior

Dikkat çeken yeni yabancı dizilerden biri. Gerek çekimleri, gerekse yaratmış olduğu atmosfer sizi gerçekten o anın ve zamanın içine götürüyor. Bazılarına belki sıradan bir dövüş dizisi olarak gelebilir ama eğer dikkatli bir izleyiciyseniz, dizinin derin bir kurgusu olduğunu anlarsınız. Bana göre keyif veren dizilerden biriydi.


Love Death Robots – 2019  IMDB: 8.6

love death robots

Bu dizi hakkında ne söylesem bilemiyorum. Her bölümü farklı animasyon teknikleriyle yapılmış ve sanırım her bölümde farklı bir yönetmen yer almış. Dizi 10-15 dakikalık kısa bölümlerden oluşuyor ve her bölüm bizi ayrı bir hayal dünyasına daldırıyor. Bunun dışında bazı bölümlerde müstehcen sahneler olduğunu da söylemeliyim. Genel olarak farklı ve bölümleri black mirror gibi birbirinden bağımsız olan ilginç bir diziydi.


Altered Carbon – 2018  IMDB: 8.2

Altered Carbon

Bilim kurgu ve özellikle aksiyon alanında dikkat çeken dizilerden biri. Ancak ilk bölümü 2 Şubatta yayınlanmaya başlanan diziden, ilk sezondan sonra ses seda çıkmadı. Çekilecek mi, çekilmeyecek mi, çekilecekse ne zaman hiçbir şey belli değil. Dizinin sürükleyici ve bir o kadar da aksiyon dolu olmasını bir kenara bırakırsak, aslında öyle beyin yakan türden bilim kurgu dizileri gibi değil. Yani bana göre bir tık geride kalmış bu dizi. Yine de kendini izlettirmeyi başaran sağlam bir kurgusunu olduğunu söyleyelim de hakkı yenmemiş olsun.


La Casa De Papel – 2017 IMDB: 8.4

la case de papel

İspanyol yapımı bu dizinin kısa zamanda hayranı oldum ve diziyi bir kaç günde hızlıca bitirdim. Yeni sezonun (3. sezon) 19 Haziran 2019 tarihinde yayınlanacağına dair söylentiler dolaşıyor ama emin olmamakla birlikte yine de sabırla bekliyorum. Dizinin bazı bölümlerinde bir kaç küçük çekim hatası gördüğüm ve oyunculukların pek iyi olmadığını düşünsem de, dizi gerçekten kendini izlettirmeyi başarıyor.


The Punisher – 2017 IMDB: 8.6

Punisher

İzlerken inanılmaz keyif aldığım aksiyonu bol dizilerden biriydi. Aksiyon dizilerinde genellikle kurguyu biraz zayıf tutup efektleri bol olan sahnelere önem verirler ama bunda hem kurgu sağlam, hem de aksiyon tadındaydı. Eğer cidden aksiyon seviyorsanız Punisher dizisini mutlaka izlemelisiniz. Ben her türlü aksiyon severim diyorsanız gerilim ve aksiyonu bol bilim kurgu animasyon filmleri yazıma da mutlaka göz atmanızı öneririm.


Better Call Saul – 2017 IMDB: 8.3

better call saul

Breaking Bad dizisinden tanımış olduğumuz Saul Goodman, bu kez karşımıza Breaking Bad öncesi kendi geçmişiyle çıkıyor. Dizi orta halli bir dizi ama eğer Breaking Bad hayranıysanız, bir çok şey kafanızda daha kolay oturacak ve diziyi daha çok seveceksiniz bundan eminim. Bu dizinin nedense intro müziğini inanılmaz çok seviyorum.


Westworld – 2016 IMDB: 8.8

Westworld

Bu diziyi neymiş, ne değilmiş diye araştırıp okumadan izlememin tek nedeni varsa o da Anthony Hopkins‘tir. Aynı şeyi söyleyeceğim ikinci oyuncu ise şüphesiz Jack Nicholson olurdu. Dizi bilim kurgunun resmen dibine vuran ender yapımlardan biri. Ara sıra sizi geriyor ve ne olduğunu tam çözdüm derken kendinizi adeta bir labirentin içinde buluyorsunuz. Eğer bilim kurgu filmler, diziler, kitaplar seviyorsunuz tereddüt etmeden izlemeniz gereken dizilerden biridir Westworld.


Lucifer – 2016 IMDB: 8.2

Lucifer – Lucifer Morningstar

Büyük bir hevesle başlayıp, ilk sezonun sonuna kadar dayanabildiğim dizi. Lucifer (Lucifer Morningstar) cehennemden kovulan, dünyada insani duyguları tatmasıyla birlikte tekrar geri dönmek istemeyen, hatta bu uğurda tanrının ona vermiş olduğu kanatları yakan bir şeytan. Konu derinlik bakımından aslında oldukça ilgi çekici ve bir o kadar da heyecan verici. Dram, komedi olması diziyi boğmamış. Tom Ellis ise diziyi gerçekten iyi götürmüş. Ancak başta dediğim gibi tam bir hayal kırıklığı. Bir müddet sonra sadece cinayet vakaları çözülen sıradan bir polisiye dizisi gibi gelmeye başladı. (Türk versiyonu için Arka sokaklar dizisinden farksız.) Demem o ki, ortaya çok mükemmel senaryolar çıkabilecek iken, senaristler diziyi resmen boğup atmış. Ortaya da sonunda saçma sapan bir şey çıkmış. Yazık etmişler bu diziye ve oyunculara. Bu yüzden izlemeseniz de olur. Puanım: 6,7/10


Narcos – 2015 IMDB: 8.5

En iyi yabancı dizi siteleri

Narcos, Amerikan Suç Draması ve aksiyon dizisi yayın hayatına ilk olarak 28 Ağustos 2015 tarihinde Netflix’de başladı. Tabi o zamanlar Netflix üyeliğim olmadığı için diziyi diğer sitelerden izliyordum. Büyük bir hevesle başladım ancak sonuna kadar izleyemedim bu diziyi. Ne bileyim bir uyuşturucu şebekesinin başı olan Pablo Escobar‘ı dizide sanki bir kahraman gibi göstermeye çalışmışlar gibi geldi. Belki de benim tarzıma hitap etmiyordu, siz yine de diziyi bu kadar yerden yere vurduğuma bakmayın izleyin ve kendiniz karar verin.


Black Mirror – 2011 IMDB: 8.9

yabancı dizi önerileri

2011 de yayın hayatına başlayan dizi, ilk bölümünde izleyiciye sağlam bir tokat atarak giriş yapıyor. Genellikle gelecek ve teknoloji alanında gerçekleşmesi muhtemel olayları bize en çarpıcı şekilde sunuyor. Şimdiye kadar izlediğim ve en çok etkilendiğim dizilerden biri olduğu için en iyi yabancı diziler listesinde, bu diziyi gönül rahatlığıyla baş köşeye oturtabilirim. Bu dizinin bir diğer özelliği ise, tüm bölümlerin birbirinden bağımsız olması. Yani diziye yeni başlayacak olan birisi, dizinin herhangi bir bölümünü açarak ya da en son bölümden en başa doğru izleyerek gidebilir. Bandersnacth bölümü her ne kadar bende hayal kırıklığı yaratmış olsa da yine Black Mirror farkı olan etkileyici bir bölüm olmuş.


Sherlock – 2010 IMDB: 9.2

en iyi yabancı diziler

Bazı bölümlerinin sıkıcı olduğunu düşünsem de, diziye bir bütün olarak bakarsanız kesinlikle IMDB üzerinden en az 9 puan alması gerektiğini siz de söylerdiniz. Şimdiye kadar izlediğim polisiye dizileri arasında açık ara en önde yer alan dizilerden biri diyebilirim. Yerli yapımlarda her ne kadar Behzat Ç. hayranı olsam da, yabancı olarak Sherlock Holmes, polisiye severleri kesinlikle tatmin ediyor.


Breaking Bad – 2008 IMDB: 9,6

En iyi yabancı diziler imdb

2008 de başlayan ve toplamda 5 sezon ile 2013’te final yapan efsane dizilerden biridir. Eğer izlemediyseniz öncelikle bu dizinin şiddet ve suç ağırlıklı olduğunu unutmayın. Yani bazı bölümlerde iğrenç şeylerle karşılaşabilirsiniz. Eğer izlediyseniz de, efsane dizilerden biri olduğunu zaten anlamışsınızdır. Diziyi toplamda iki kez bitirmiş biri olarak, üçüncü kez bile izleyebileceğimi söyleyebilirim. Kurgu, senaryo, kamera çekimleri bakımından oldukça kaliteli bir yapımdı. Final sahnesinde şöyle bir ”vayy bee” oluyorsunuz ve bir efsanenin bittiğine şahit oluyorsunuz. Sanırım bu listede gözüm kapalı önerebileceğim ilk dizi de yine Breaking bad olurdu. Ayrıca sonrasında çekilen El camino yapımı, fragmanda her ne kadar heyecan verici olsa da, tam bir fiyaskoydu. Bu yüzden diziyi izleyin diye ne kadar ısrar ediyorsam, filmi de izlememeniz konusunda o kadar ısrar ettiğimi bilmenizi isterim.


Big Bang Theory – 2007 IMDB: 8.2

En iyi yabancı diziler sıralaması

Hâlâ ara sıra canım sıkılınca açıp izlediğim ve sevdiğim eğlenceli dizilerden biridir. Bu dizinin sanırım bana en büyük katkısı, İngilizce öğrenmeme yardımcı olmasıdır. Altyazılı film ve dizi izlemekte sıkıntı yaşıyorsanız, bu alışkanlığınızı bir an önce bırakın derim. Dizi eğlenceli olmasının yanı sıra, birbirinden ilginç bilimsel bilgilerle dolu replikleriyle, sıradan bir gençlik filmi olmaktan tamamen sıyrılmış. Yani izlerken istemeden de olsa hem eğleniyor, hem de bir şeyler öğreniyorsunuz. (bkz. schrödinger’in kedisi)