Uykudan uyandığım bazı sabahlar, dünyayı değiştirebileceğimi düşünürdüm.
Sonrasında çorabımın diğer tekini ararken bulurdum kendimi.

Netflix Belgesel Önerileri

Bu sayfada daha önce izleyip yorumladığım Netflix belgesel önerileri bulunmaktadır. Şayet netflix belgesellerini seviyor ve takip ediyorsanız, yorumlarımın sizler için faydalı olacağını umuyorum.

Life on Our Planet – Gezegenimizde Yaşam

Dünya gezegenindeki yaşamın dört milyar yıl süren evrimini konu alan belgesel serisi “Gezegenimizde Yaşam“, Steven Spielberg’in yapımcılığını üstlendiği bir başyapıt. Bu belgesel, ekosistemlerimizi sarsan felaketlerden hayatta kalmayı başaran canlılara kadar, Dünya’daki yaşamın yükselişini ve düşüşünü kapsayan bir tarih sunuyor. Yaşamın her zaman kendi benzersiz yolunu bulma ilkesini izleyen bu sekiz bölümlük destansı yolculuk, tek hücreli yaşamın başlangıcından günümüzdeki geniş biyoçeşitliliğe uzanan çarpıcı bir hikayeyi anlatıyor.

Türler: Britanya Yapımı, Belgesel Filmler, Doğa ve Ekoloji Temalı Belgeseller, Bilim ve Doğa Belgeselleri, Biyografik Belgeseller

Yorum (Spoiler içerir)

Şimdiye kadar izlemediğim için pişman olduğum ve Netflix belgesel önerileri listesi yapmama vesile olan bir belgesel oldu. Henüz iki bölüm bitirmiş olmama rağmen gerçekten etkileyici bir yapım olduğuna şüphem yok. Belgesel, dinozorlar çağından tutun da, memelilerin evrimine kadar birçok canlının varoluşunu ve dünyamızın şimdiye kadar yaşadığı kitlesel yıkımları ve yeniden doğuşları konu alıyor.

Efektler oldukça iyi ve Türkçe seslendirmesi de tatmin edici derecede. Tabi altyazılı izlemek isterseniz size kalmış. Eğer ayıracağım zamana değsin, dolu dolu bir belgesel izleyeyim diyorsanız kaçırmayın derim.

Inside Bill’s Brain

Decoding Bill Gates,” Davis Guggenheim tarafından üretilen ve yönetilen, 2019 yapımı üç bölümlük bir belgesel serisidir. Bu dizi, Microsoft’un eski CEO’su ve Bill ve Melinda Gates Vakfı’nın kurucusu olan Bill Gates’in zihnini ve motivasyonunu araştıran bir öyküyü takip ederken, aynı zamanda o dönemdeki eşiyle olan ilişkisine de odaklanır.

Türler: Doğa ve Ekoloji Temalı Belgeseller, Bilim ve Doğa, Bilim ve Doğa Belgeselleri, Biyografik Belgeseller, Belgesel Dizileri, Amerikan Dizileri

Yorum (Spoiler içerir)

Tam adı Inside Bill’s Brain: Decoding Bill Gates olan dizi, adından da anlaşılacağı üzere Bill Gates’in hayatını anlatan bir mini dizi. Geçenlerde tesadüfen görmüş ve ilk bölümünü keyifle izlemiştim. Dizi zaten tek sezon ve toplamda üç bölümden oluşuyor. Bu yüzden kısa sürede izleyip bitirebilirsiniz. İlk bölümde Bill Gates’in özel hayatı hakkında daha önce duymadığım bazı ender bilgiler öğrendim.

Odasına kapanıp saatlerce çıkmadığını ve deli gibi kitap okuduğunu mesela. İlerleyen dakikalarda da Bill Gates’in sorunlara nasıl yaklaştığını, düşünme biçimini ve çözüm üretme süreciyle ilgili detaylar anlatılıyordu. Açıkçası küresel çapta büyük resmi görüp düşünmek, gerçekten de Bill Gates gibi dahi beyinlerin işi. Onu izlerken etkilenmedim ve hayran kalmadım desem yalan olur.

Ayrıca onun düşünce biçimiyle kendi düşünce biçimimi kıyaslama şansım oldu. Bizler genel olarak çok yüzeysel ve sıradan düşünüyoruz. Sorunlara ürettiğimiz çözümler de bu nedenle o anki kriz anını atlatmak üzerine oluyor. Oysa Gates gibi beyinler, yaşadığımız gezegeni daha ileriye nasıl taşıyabiliriz çerçevesinde çalışıyor.

Ek bilgi: Bill Gates’in Gates Notes (Gate’in Notları) adından bir blogu var. Okuduğu kitaplardan tavsiyeler, gündemde olan konular ve podcast yayınları yer alıyor.

Bir yanıt yazın