Hayat bir imtihan mıdır?

Hayat bir imtihan mıdır sorusu çoğumuzun ölene dek belki de cevabını bulamayacağı ya da sürekli bir cevap arayışı içinde olacağı sorudur. Hayatın hep bir imtihan olduğu söylenir. Bu yüzden Allah sizi sınıyor.. Bu bir imtihan gibi söylemlerde bulunur çevremizdeki insanlar. Eğer siz de böyle düşünüyorsanız, o halde sizlere bir hikaye anlatayım. Çünkü bu hikaye imtihan meselesini yeniden düşünmeme neden oldu.
Henüz ortaokul öğrencisi olan bir kız çocuğu, okuldaki bir hademe tarafından tacize uğruyor. Daha sonra ağlayarak bunu bir öğretmenine anlatıyor. Okul yönetimi emin olmak için kamera kayıtlarına bakıyor ve kızın hademe ile birlikte, hademenin odasına girdiğini görüyor.Kamera kayıtlarından sonra adam itiraf ediyor ve açıklamasında ”Kanım kaynadı” diyor. Olayı öğrenen müdür adamı tartaklayıp bağırıp çağırıyor.. Daha sonra polise haber veriyorlar. Sivil bir kaç polis okul önünde okulun dağılması için beklemeye koyuluyor.. Tabi tüm bu olaylar açığa çıktığında kızın ailesine de haber veriliyor. Kızın babası yurt dışında çalıştığından evine 3-4 ayda bir geliyor. Annesi de üzgün bir biçimde ”kızımın adı çıkmasın” diye davacı olmaktan vazgeçiyor.
Kadına kızmadım değil ama, böyle bir olay yaşamak sindirilmesi kesinlikle kolay bir şey değildir.

Bu kız çocuğu muhtemelen hayatı boyunca bunu unutamayacak. Ve o aşağılık adam ceza almadığı için belki başka bir çocuğa benzeri bir girişimlerde bulunacak.

Şimdi asıl sormak istediğim soruya geliyorum.
Tanrı bu küçük kızı mı, yoksa ailesini mi imtihan ediyor?
Ya da onu korumak yerine neden imtihan ediyor?

Al Capone’nin yıllar önce söylemiş olduğu sözler geliyor aklıma:

Çocukken her akşam yatmadan önce ve aklıma geldiği her an Tanrı’ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün Tanrı’nın çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrı’ya günahlarımı affetmesi için dua ettim.

Bu yazıyı değerlendir
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Kimler Neler Demiş?

6 Yorum - "Hayat bir imtihan mıdır?"

Bildir
avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
deryada damla
Ziyaretçi
Bu olayda asıl imtihan olan bizleriz. Tepki gösterenler ya da o çocuğun yaşadıklarına sessiz kalan, bunu bir utanç gibi görüp yeterince tepki vermeyenler. Bu suçları cezasız bırakan tüm kurumlar. Annesi belki de tehdit edilmişti, bu nedenle davacı olmadı. Okul müdürleri de genellikle bu tür durumlarla karşılaştıklarında, mesele fazla büyümesin, dallanıp budaklanmasın, bir şekilde ört bas edilsin diye düşünüyorlar. Tabi ben, bahsettiğiniz okul müdürü için söylemiyorum. Genellikle böyle oluyor diyorum. Devlet de üzerine düşen görevi yeterince yapmalı. Sosyal hizmetler, bu tür olayların üstüne gitmeli. Mağdur ne derse desin, suçlu, caydıracak ölçüde ceza almalı. Bu tip insanlar, mutlaka ömür boyu takip edilerek,… Daha fazla »
Begonvil Sokağı
Ziyaretçi
Allah'ın adaletini ahlaksız ve günahkar bir adamın yaptığı üzerinden sorgulamak ne kadar doğru.Şu var, Cenab_ı Allah'ı sorgulamak gibi bir algı yanılmasına bile çok dikkat edilmesi gerekir. Adam ahlaksızdır, sapıkdır, günahkardır zaten Cezasını çekecek büyük mahkeme ve ceza her şey hazır hem de umduğumuzdan yakında. Dünya kendini sorgulasın, ver cezasını canı kalsın hadi onu biraz yarım biraz eksik hale getir ibret i alem için bakın nasıl azalır sizin imtihan diye tasvir ettiğiniz. İman sahibi, dava sahibi insanın can korkusu olmaz gerisi koftur, bakın nasıl hizaya gelirler bu bir. İkincisi ne imtihanlar var ama yolu doğru olanın, teslimiyeti tam olanın bakışı narın… Daha fazla »
sessizkaldım
Ziyaretçi
Rabbımın Elbete biz kullarına imtihanları oluyor ama şu da Var takdir benden tepir sizden diyor Böyle bir olayının yaşanması hiç bir şeklide Bir imtihan değildir Allah böylelerini Islah eylesin inşallah devir eski devir değil artık gerçekten Rabbım tüm Çocuklarımızı Böyle pisliklerden korusun Zaten yeteri kadar görüyoruz Haberlerde Zaten benim kalp dayanmıyor gördükçe Bu konuda Çok şey var söylenecek gerçekten ..gerisine de benim terbiyem müsaade etmiyor 🙂 ….
Kaystros Tyrha
Ziyaretçi

Buna benzer sorgulamalar ilgimi çekiyor. İnanç adı üstünde inanarak olmalı, kanarak değil. Tanrı sınıyor, cezasını öbür dünyada verecek diye birçok insana haksızlık ediliyor. Al Capone aklını kullanarak kendine göre çıkar bir yol bulmuş:) Bu sözü tuttum, müsaadenizle kullanmak isterim.

http://hepsimasaldanibaret.blogspot.com.tr/
Ziyaretçi
Günahkar bir adam diyerek, beddua ederek, küfrederek,kınayarak geçiştirmek, asıl olanı görmezden gelmektir. Allah cezasını versin… Versin elbet, verecektir de. Ama insanlar da bir takım icraatler yapmalı bu konuda, değilmi? Sövmek ya da dövmek değil kast ettiğim. Freudcu yaklaşımla; yetişkinlikte yaşanan her bir problem, geçmişteki eksiklik ya da hataların, vuku bulan kötü olayların v.b. sonucudur.Kötü olmanın vebali sadece kötü olan adama ait değildir, yetiştirilme şartlarını sağlayan ebeveynin, öğretmenin, eğitim sisteminin ve dolayısıyla devletin de bu kötülüğe ortak olduklarını unutmamamız gerekiyor. Sadece bugünün değil, uzun yılların sorunudur yaşanan bu iğrençlikler, gelişen teknoloji haberdar olmamızı kolaylaştırdığı için yeni yeni farkına varabiliyoruz olayların…İçeriği kötü,… Daha fazla »
Mehmet Ferah
Ziyaretçi

Not:'İçeriği kötü'den kastım 'vuku bulan olay'dır, yanlış anlaşılmasın. Bu tür olayların ifşa edilmesi zaruri bir durumdur ve ele alınması gerekendir elbette…

wpDiscuz