Uykudan uyandığım bazı sabahlar, dünyayı değiştirebileceğimi düşünürdüm.
Sonrasında çorabımın diğer tekini ararken bulurdum kendimi.

Netflix Yabancı Dizi Önerileri | IMDB 8.0 Üzeri En iyi Yabancı Diziler

Şimdiye kadar severek izlediğim ve gönül rahatlığıyla tavsiye edebileceğim IMDB sıralamasında 8 ve üzeri puan almış (arada bir kaç 7 üzeri olabilir) Netflix en iyi yabancı diziler listesi. Yeni diziler keşfettikçe listeyi güncellemeye ve yeni yabancı dizi önerileri yapmaya devam edeceğim. Diziler 2021’den başlayarak yılına göre yeniden-eskiye şeklinde sıralanmıştır.

Bilgi: Bu liste 14.09.2021 tarihinde güncellenmiştir. Yeni eklenen bölüm: Into the night

En iyi Yabancı Diziler sıralaması içinde neler mi var?

Lupin Into The Night Warrior Love Death Robots Inside Bill’s Brain Altered Carbon La Casa De Papel The Punisher Better Cal Saul Westworld
Lucifer Narcos Black Mirror Sherlock Breaking Bad Big Bang Theory Prison Break Anne With And E

2021

En iyi yabancı diziler 2021

Lupin

7.6 /10


Bana kalırsa bu dizi 8 üzeri bir puan almalıydı. Çok yeni olduğu için zamanla bu puanı alacağına şüphem yok. Dizi Fransız yapımı olduğu için başlarda o Fransız aksanı biraz kulak tırmalayıcı gelebilir. Ancak diziyi ısrarla altyazılı yani kendi orijinal seslendirmesiyle izlemenizi şiddetle öneriyorum. Bunun yanı sıra polisiye gizem alanında izleyiciyi gerçekten tatmin edici de bir yanı var. Normalde çoğu dizinin bazı sahnelerinde ekrana çift tıklayarak ileri sararız ya, ileri sarma işlemini ilk sezonun son bölümüne kadar neredeyse hiç yapmadığım nadir dizilerden biri oldu Lupin. Kurgu ve sürükleyicilik bakımından oldukça kaliteli bir yapım olduğunu da söylemeliyim. Zaten kısa zamanda en çok izlenen diziler arasına da girmeyi başardı. Kesinlikle izleyin.


2020

Netflix Aksiyon dizileri 2020

Into The Night

7.1 /10

Evet evet farkındayım bu dizi IMDB sıralamasında biraz geri kalmış ve 21.472 kişinin oyları ile 7.1 puan almış. Peki neden ekledim? Boş zamanınızda şöyle çerezlik tek seferde ne izlesem diye düşünürseniz bu dizi sizin için ideal olabilir. İşte bu yüzden ekledim. İlk sezon zaten 6 bölümden oluşuyor, ikinci sezondan ise şu an ses seda yok. Başlarda tipik bir netflix hayatta kalma dizilerinden biri gibi gelebilir ama aradaki çekişmeler, diyaloglar dizinin çıtasını bir iki tık yükseltmiş ve klişe olmaktan kurtarmış. Dediğim gibi fazla beklentiye girmeden tek seferde oturup bitirebileceğiniz çerezlik bir dizidir bu. Ayrıca dizide bir de Türk oyuncu var. Mehmet Kurtuluş, dizideki adıyla Ayaz. Bu tür yabancı yapımlarda Türk oyuncular görmek gerçekten mutluluk verici. Mehmet Kurtuluş da rolünün hakkını vermiş ve diziye gerçekten ayrı bir hava katmış. İzleyin pişman olmazsınız.

2. Sezonda neler oldu? Güncelleme (14.09.2021)

Yeni sezonu birkaç gün önce bitirdim. Ancak bana kalırsa sıkı başlayan sezon berbat bir şekilde devam etmiş. Öncelikle o çocukla annesi gerçekten saçma sapan bir şekilde öldü. İzlerken cidden yuh dedim. Yani bir kapı kanacak da (güya tesadüfen), sonra o kapının anahtarını bulamayacaklar da, sonra efendim pürmüz almaya uçağa gidecekler de, sonra uçak patlamış olacak da ohooooo cidden bu kadar saçma bir bölüm olamazdı. O bölümden sonra da iyice koptum diziden. Yani ilk sezonki heyecanı kalmadı açıkçası. Ayrıca ikinci sezonda diziye gireceği söylenen Kıvanç Tatlıtuğ‘u da göremedik. Adam ikinci sezonun en sonunda beş saniye falan görünüyordu o kadar. Haaa bak ikinci saçma sahne de orasıydı mesela. Ayaz’la Kıvanç Tatlıtığ’un karşılaştığı ilk sahne. Neden mi saçmaydı?

Ulan zaten dünyanın sonu gelmiş. Hepiniz toplasan 50-100 kişi kalmışsınız. Adam sana Türkçe sesleniyor, kardeşim bende türküm diyor. Denizaltımız var diyor. Sen napıyorsun Ayaz? Adama ateş ediyorsun.

Bu yoklukta Adanalı bir Türk’e rastlıyorsun ona da ateş ediyorsun. Cidden bravo sana! Senaryoyu yazıp, repliği vereni de ayrı tebrik lazım ya neyse… Üçüncü sezonda neler olacak bilmiyorum. İzler miyim onu da bilmiyorum ama bekleyelim görelim.

2019

En iyi yabancı diziler imdb 8 üzeri

Warrior

8.3 /10


Dikkat çeken yeni yabancı dizilerden biri. Gerek çekimleri, gerekse yaratmış olduğu atmosfer sizi gerçekten o anın ve zamanın içine götürüyor. Bazılarına belki sıradan bir dövüş dizisi olarak gelebilir ama eğer dikkatli bir izleyiciyseniz, dizinin derin bir kurgusu olduğunu anlarsınız. Bana göre keyif veren dizilerden biriydi.


En iyi yabancı diziler netflix

Love Death Robots

8.6 /10


Bu dizi hakkında ne söylesem bilemiyorum. Her bölümü farklı animasyon teknikleriyle yapılmış ve sanırım her bölümde farklı bir yönetmen yer almış. Dizi 10-15 dakikalık kısa bölümlerden oluşuyor ve her bölüm bizi ayrı bir hayal dünyasına daldırıyor. Bunun dışında bazı bölümlerde müstehcen sahneler olduğunu da söylemeliyim. Genel olarak farklı ve bölümleri black mirror gibi birbirinden bağımsız olan ilginç bir diziydi.


Netflix Bill Gates Dizisi

Inside Bill’s Brain

7.9 /10


Tam adı Inside Bill’s Brain: Decoding Bill Gates olan dizi, adından da anlaşılacağı üzere Bill Gates’in hayatını anlatan bir mini dizi. Geçenlerde tesadüfen görmüş ve ilk bölümünü keyifle izlemiştim. Dizi zaten tek sezon ve toplamda üç bölümden oluşuyor. Bu yüzden kısa sürede izleyip bitirebilirsiniz. İlk bölümde Bill Gates’in özel hayatı hakkında daha önce duymadığım bazı ender bilgiler öğrendim. Odasına kapanıp saatlerce çıkmadığını ve deli gibi kitap okuduğunu mesela. İlerleyen dakikalarda da Bill Gates’in sorunlara nasıl yaklaştığını, düşünme biçimini ve çözüm üretme süreciyle ilgili detaylar anlatılıyordu. Açıkçası küresel çapta büyük resmi görüp düşünmek, gerçekten de Bill Gates gibi dahi beyinlerin işi. Onu izlerken etkilenmedim ve hayran kalmadım desem yalan olur. Ayrıca onun düşünce biçimiyle kendi düşünce biçimimi kıyaslama şansım oldu. Bizler genel olarak çok yüzeysel ve sıradan düşünüyoruz. Sorunlara ürettiğimiz çözümler de bu nedenle o anki kriz anını atlatmak üzerine oluyor. Oysa Gates gibi beyinler, yaşadığımız gezegeni daha ileriye nasıl taşıyabiliriz çerçevesinde çalışıyor.

Ek bilgi: Bill Gates’in Gates Notes (Gate’in Notları) adından bir blogu var. Okuduğu kitaplardan tavsiyeler, gündemde olan konular ve podcast yayınları yer alıyor.


ZIPLA

2018

Netflix En iyi bilimkurgu dizileri

Altered Carbon

8.2 /10


Bilim kurgu ve özellikle aksiyon alanında dikkat çeken dizilerden biri. Ancak ilk bölümü 2 Şubatta yayınlanmaya başlanan diziden, ilk sezondan sonra ses seda çıkmadı. Çekilecek mi, çekilmeyecek mi, çekilecekse ne zaman hiçbir şey belli değil. Dizinin sürükleyici ve bir o kadar da aksiyon dolu olmasını bir kenara bırakırsak, aslında öyle beyin yakan türden bilim kurgu dizileri gibi değil. Yani bana göre bir tık geride kalmış bu dizi. Yine de kendini izlettirmeyi başaran sağlam bir kurgusunu olduğunu söyleyelim de hakkı yenmemiş olsun.


2017

En iyi dram dizileri

Anne with an E

8.7 /10


Aslına bakarsanız dram türündeki dizileri pek sevmiyorum. Bu diziyi de bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine izledim. Ağır ilerleyen bir konusu olmasına rağmen izlerken pek sıkıldığımı hatırlamıyorum. Hatta aynı günde arka arkaya kırk dakikalık iki bölüm bile bitirdiğim oldu. Aksiyon falan arıyorsanız hüsrana uğrarsınız onu baştan söyleyeyim. Ama ben şöyle sıcacık, beni sarıp sarmalayacak bir diziye başlamak istiyorum diyorsanız Anne with an E bence tam size göre. İlk bölümler biraz sıkıcı gelebilir. Ama sabırla bir kaç bölüm izlerseniz umuyorum ki arkası da gelecektir. Bana göre bu dizi, en iyi yabancı diziler listesinin şarap rengindeki kadife kumaşıdır.

En iyi suç ve gizem dizileri

La Casa De Papel

8.4 /10


İspanyol yapımı bu dizinin kısa zamanda hayranı oldum ve diziyi bir kaç günde hızlıca bitirdim. Yeni sezonun (3. sezon) 19 Haziran 2019 tarihinde yayınlanacağına dair söylentiler dolaşıyor ama emin olmamakla birlikte yine de sabırla bekliyorum. Dizinin bazı bölümlerinde bir kaç küçük çekim hatası gördüğüm ve oyunculukların pek iyi olmadığını düşünsem de, dizi gerçekten kendini izlettirmeyi başarıyor.


En iyi yabancı diziler aksiyon

The Punisher

8.6 /10


En iyi yabancı suç dizileri arasında yer alan The Punisher, izlerken inanılmaz keyif aldığım aksiyonu bol dizilerden biriydi. Aksiyon dizilerinde genellikle kurguyu biraz zayıf tutup efektleri bol olan sahnelere önem verirler ama bunda hem kurgu sağlam, hem de aksiyon tadındaydı. Eğer cidden aksiyon seviyorsanız Punisher dizisini mutlaka izlemelisiniz. Ben her türlü aksiyon severim diyorsanız gerilim ve aksiyonu bol bilim kurgu animasyon filmleri yazıma da mutlaka göz atmanızı öneririm.


En iyi yabancı diziler better call saul

Better Call Saul

8.3 /10


Breaking Bad dizisinden tanımış olduğumuz Saul Goodman, bu kez karşımıza Breaking Bad öncesi kendi geçmişiyle çıkıyor. Dizi orta halli bir dizi ama eğer Breaking Bad hayranıysanız, bir çok şey kafanızda daha kolay oturacak ve diziyi daha çok seveceksiniz bundan eminim. Bu dizinin nedense intro müziğini inanılmaz çok seviyorum.

Güncelleme: 24.03.2021

5. Sezonun yayınlanmasıyla birlikte resmen heyecana kapıldım. Şöyle bir bilgilerimi tazeleyeyim ve Saul Goodman’a ayıp olmasın diye de 4. sezonun son bölümünden bir tekrar yaptım. 5. Sezon gerçekten de dizinin ilk bölümlerine göre daha hareketliydi. Özlediğimiz yeni yüzlerden bir kaçını da ayrıca bu sezonda görmek gerçekten de mutluluk vericiydi. 5. Sezonla birlikte yavaş yavaş Breaking Bad rüzgarı da esmiş oldu. Genel olarak bu sezonu diğerlerine göre daha çok beğendim. Bakalım 6. Sezon da neler olacak?


ZIPLA

2016

En iyi yabancı bilimkurgu dizileri

Westworld

8.8 /10


Bu diziyi neymiş, ne değilmiş diye araştırıp okumadan izlememin tek nedeni varsa o da Anthony Hopkins‘tir. Aynı şeyi söyleyeceğim ikinci oyuncu ise şüphesiz Jack Nicholson olurdu. Dizi bilim kurgunun resmen dibine vuran ender yapımlardan biri. Bu yüzden en iyi yabancı diziler listesine de gözüm kapalı ekledim diyebilirim. Ara sıra sizi geriyor ve ne olduğunu tam çözdüm derken kendinizi adeta bir labirentin içinde buluyorsunuz. Eğer bilim kurgu filmler, diziler, kitaplar seviyorsunuz tereddüt etmeden izlemeniz gereken dizilerden biridir Westworld.


Lucifer

8.2 /10


Büyük bir hevesle başlayıp, ilk sezonun sonuna kadar dayanabildiğim dizi. Lucifer (Lucifer Morningstar) cehennemden kovulan, dünyada insani duyguları tatmasıyla birlikte tekrar geri dönmek istemeyen, hatta bu uğurda tanrının ona vermiş olduğu kanatları yakan bir şeytan. Konu derinlik bakımından aslında oldukça ilgi çekici ve bir o kadar da heyecan verici. Dram, komedi olması diziyi boğmamış. Tom Ellis ise diziyi gerçekten iyi götürmüş. Ancak başta dediğim gibi tam bir hayal kırıklığı. Bir müddet sonra sadece cinayet vakaları çözülen sıradan bir polisiye dizisi gibi gelmeye başladı. (Türk versiyonu için Arka sokaklar dizisinden farksız.) Demem o ki, ortaya çok mükemmel senaryolar çıkabilecek iken, senaristler diziyi resmen boğup atmış. Ortaya da sonunda saçma sapan bir şey çıkmış. Yazık etmişler bu diziye ve oyunculara. Bu yüzden izlemeseniz de olur. Puanım: 6,7/10


2015

Narcos

8.5 /10


Narcos, Amerikan Suç Draması ve aksiyon dizisi yayın hayatına ilk olarak 28 Ağustos 2015 tarihinde Netflix’de başladı. Tabi o zamanlar Netflix üyeliğim olmadığı için diziyi diğer sitelerden izliyordum. Büyük bir hevesle başladım ancak sonuna kadar izleyemedim bu diziyi. Ne bileyim bir uyuşturucu şebekesinin başı olan Pablo Escobar‘ı dizide sanki bir kahraman gibi göstermeye çalışmışlar gibi geldi. Belki de benim tarzıma hitap etmiyordu, siz yine de diziyi bu kadar yerden yere vurduğuma bakmayın izleyin ve kendiniz karar verin.


2011

Black Mirror

8.9 /10


2011 de yayın hayatına başlayan dizi, ilk bölümünde izleyiciye sağlam bir tokat atarak giriş yapıyor. Genellikle gelecek ve teknoloji alanında gerçekleşmesi muhtemel olayları bize en çarpıcı şekilde sunuyor. Şimdiye kadar izlediğim ve en çok etkilendiğim dizilerden biri olduğu için en iyi yabancı diziler listesinde, bu diziyi gönül rahatlığıyla baş köşeye oturtabilirim. Bu dizinin bir diğer özelliği ise, tüm bölümlerin birbirinden bağımsız olması. Yani diziye yeni başlayacak olan birisi, dizinin herhangi bir bölümünü açarak ya da en son bölümden en başa doğru izleyerek gidebilir. Bandersnacth bölümü her ne kadar bende hayal kırıklığı yaratmış olsa da yine Black Mirror farkı olan etkileyici bir bölüm olmuş.


2010

Sherlock

9.2 /10


Bazı bölümlerinin sıkıcı olduğunu düşünsem de, diziye bir bütün olarak bakarsanız kesinlikle IMDB üzerinden en az 9 puan alması gerektiğini siz de söylerdiniz. Şimdiye kadar izlediğim polisiye dizileri arasında açık ara en önde yer alan dizilerden biri diyebilirim. Yerli yapımlarda her ne kadar Behzat Ç. hayranı olsam da, yabancı olarak Sherlock Holmes, polisiye severleri kesinlikle tatmin ediyor.


2008

Breaking Bad

9,6 /10


2008 de başlayan ve toplamda 5 sezon ile 2013’te final yapan efsane dizilerden biridir. Efsane diyorum çünkü Netflix en çok izlenen diziler arasında yer alıyor. Eğer izlemediyseniz öncelikle bu dizinin şiddet ve suç ağırlıklı olduğunu unutmayın. Yani bazı bölümlerde iğrenç şeylerle karşılaşabilirsiniz. Eğer izlediyseniz de, efsane dizilerden biri olduğunu zaten anlamışsınızdır. Diziyi toplamda iki kez bitirmiş biri olarak, üçüncü kez bile izleyebileceğimi söyleyebilirim. Kurgu, senaryo, kamera çekimleri bakımından oldukça kaliteli bir yapımdı. Final sahnesinde şöyle bir ”vayy bee” oluyorsunuz ve bir efsanenin bittiğine şahit oluyorsunuz. Sanırım bu listede gözüm kapalı önerebileceğim ilk dizi de yine Breaking bad olurdu. Ayrıca sonrasında çekilen El camino yapımı, fragmanda her ne kadar heyecan verici olsa da, tam bir fiyaskoydu. Bu yüzden diziyi izleyin diye ne kadar ısrar ediyorsam, filmi de izlememeniz konusunda o kadar ısrar ettiğimi bilmenizi isterim.


2007

Big Bang Theory

8.2 /10


Hâlâ ara sıra canım sıkılınca açıp izlediğim ve sevdiğim eğlenceli dizilerden biridir. Bu dizinin sanırım bana en büyük katkısı, İngilizce öğrenmeme yardımcı olmasıdır. Altyazılı film ve dizi izlemekte sıkıntı yaşıyorsanız, bu alışkanlığınızı bir an önce bırakın derim. Dizi eğlenceli olmasının yanı sıra, birbirinden ilginç bilimsel bilgilerle dolu replikleriyle, sıradan bir gençlik filmi olmaktan tamamen sıyrılmış. Yani izlerken istemeden de olsa hem eğleniyor, hem de bir şeyler öğreniyorsunuz. (bkz. schrödinger’in kedisi)


2005

Prison Break

8.3 /10


Tabi ki de en iyi yabancı diziler listesine böyle bir efsaneyi almamak olmazdı. Gizem, suç, polisiye alanında oldukça başarılı, hatta efsaneler arasında yerini almış bir yapımdır. Ama bana kalırsa bir Breaking Bad’de değildir. Sıradan bir hapishaneden kaçış dizisi gibi gözükse de konu bütünlük bakımından oldukça iyiydi. Eğer hala izlemediyseniz bence geç kalmış sayılmazsınız. Ancak T-Bag karakterine fazla takılmayın derim 🙂

ZIPLA

Eğer bu listeyi beğendiyseniz ayrıca tavsiye edebileceğim Ödüllü Kısa Filmler listesine de göz atabilirsiniz. Unutmadan! Aşağıdaki butonları kullanarak bu listeyi arkadaşlarınızla ya da sosyal hesaplarınızda paylaşabilirsiniz.


İncelemeler