Uykudan uyandığım bazı sabahlar, dünyayı değiştirebileceğimi düşünürdüm.
Sonrasında çorabımın diğer tekini ararken bulurdum kendimi.

Netflix Dizi Önerileri

Her birini özenle seçip hazırladığım ve yorumladığım netflix dizi önerileri listemde, eminim izledikleriniz de vardır. Eğer izlemedikleriniz varsa hem dizi hakkında genel yorumlarımı okuyabilir hem de yeni bir netflix dizisine başlamadan önce fikir sahibi olabilirsiniz.

Diziler En iyi IMDB sıralamasına göre değil, en yeniden en eskiye şeklinde sıralanmıştır.

Bilgilendirme: Netflix dizi tavsiyeleri altında bulunan ”yorumum” kısımları spoiler içermektedir. Tıklamadan önce lütfen dikkate alınız.

Netflix dizi önerileri

2023

one piece netflix

8.5
8.2

One Piece

“One Piece,” Eiichiro Oda tarafından yaratılan ve dünyanın en büyük hazineye sahip olduğuna inanılan “One Piece” adlı hazinenin peşindeki Monkey D. Luffy ve mürettebatının maceralarını konu alan bir anime ve manga serisidir.

Dizi, Luffy’nin Gomu Gomu no Mi adlı bir şeytan meyvesi yemesi sonucunda vücudu elastik bir yapı kazanmasının ardından başlar. Luffy, Korsan Kral olma hayaliyle denizlere açılır ve One Piece hazine’sini aramaya başlar. Bu yolculuğunda, çeşitli yeteneklere sahip ve farklı geçmişlere sahip olan arkadaşlarıyla tanışır ve Straw Hat Pirates adlı mürettebatını kurar.

Dizi, Luffy ve ekibinin çeşitli denizlerde, adalarda ve krallıklarda karşılaştıkları tehlikeleri, düşmanları alt etme çabalarını, arkadaşlıklarını ve hazineyi ararken yaşadıkları maceraları anlatır. “One Piece,” aksiyon, komedi, dram ve fantastik öğeleri bir araya getirerek geniş bir izleyici kitlesine hitap eden uzun soluklu bir seridir.

Türler: Aksiyon ve Macera Dizileri, Amerikan Dizileri, Fantastik Diziler, Mangalardan Uyarlanan Diziler

Yorum (Spoiler içerir)

Animesini izlemiş biri olarak Netflix yapımını tereddüt içinde izlesem de oldukça beğendim. Nami, Usop ve Sanji karakterleri gerçekten cuk oturmuş. Ama Zoro karakterine nedense çok ısınamadım. Onun dışında hikayenin orijinaline bağlı kalınması da çok hoşuma gitti. Hiçbir konuda izleyicinin kafasında soru işareti bırakılmamış. Tabi anime olmadığı için konular bir tık hızlı atlanmış ama o kadar da olur. 🙂

Dizide beni en çok etkileyen sahne, Sanji’nin kayalıkta beklerken aşçının Sanji aç kalmasın diye bütün yemeğini verip, kendi bacağını yemesiydi. Anime izlerken de çok etkilenmiştim yıllar önce. Gerçekten çok duygusal bir sahneydi.

Dizi genel anlamda iyiydi. Ben keyifle izledim.

2022

netflix dizi tavsiyeleri 2023

6.1
6.2

Yakamoz-S245

Deniz biyoloğu Arman, denizaltı ile gerçekleştirilen bir araştırmada yer alırken, Dünya’yı altüst eden bir felaket sonrasında mürettebatıyla birlikte hayatta kalmak için amansız bir mücadele verir.

Türler: Drama Dizileri, Türk Yapımları, Bilim Kurgu Dizisi, Kitaplardan Uyarlanan Diziler, Gerilim Dizileri

Yorum (Spoiler içerir)

Diziyi izlerken o kadar gerildim ki, sanki görünmez bir el boğazıma yapışmış ve nefes alıp vermemi engelliyor gibiydi. Belki de pandemi sürecinin izlerini hala taşıdığımız ve atlatamadığımız için bu tür distopik evren dizisini kaldıracak durumda değiliz sanırım. Bu nedenle bir iki bölüm boyunca acaba devamını izlemesem mi deyip durdum kendi kendime. Böyle diye diye de ilk sezonu bitirdim. Ek olarak Yakamoz S45 dizisi, bana daha önce izlemiş olduğum Bird Box filmini hatırlattı.

Aslında bakarsanız aşağı yukarı benzer bir senaryoya sahip olduklarını söylemek de yanlış olmaz. Eğer bu tür filmleri seviyor, bizde zaten psikoloji falan kalmadı diyorsanız oturup izleyin. Şayet izlemekte kararlıysanız bu diziyle bağlantılı olan İnto the Night (aşağıda paylaştım) dizisiyle başlayın. Eğer onu severseniz, bitirdikten sonra Yakamoz’u izleyin. Sevmezseniz de Yakamoz’a hiç başlamayın derim. Puanım imdb ile aşağı yukarı aynı : 6/10

2021

en iyi netflix yabancı dizileri

7.6
7.2

Lupin

Arsen Lüpen’in serüvenlerinden ilham alan zarif hırsız Assane Diop, babasının haksızlığa uğramasının ardından intikam almak için harekete geçer, bu kez zengin bir aileye karşı.

Türler: Fransa Yapımı, Drama Dizileri, Kitaplardan Uyarlanan Diziler, Gizem Dizileri, Aksiyon ve Macera Dizileri, Suç Temalı Diziler, Gerilim Dizileri

Yorum (Spoiler içerir)

Bana kalırsa bu dizi 8 üzeri bir puan almalıydı. Çok yeni olduğu için zamanla bu puanı alacağına şüphem yok. Dizi Fransız yapımı olduğu için başlarda o Fransız aksanı biraz kulak tırmalayıcı gelebilir. Ancak diziyi ısrarla altyazılı yani kendi orijinal seslendirmesiyle izlemenizi şiddetle öneriyorum. Bunun yanı sıra polisiye gizem alanında izleyiciyi gerçekten tatmin edici de bir yanı var. Normalde çoğu dizinin bazı sahnelerinde ekrana çift tıklayarak ileri sararız ya, ileri sarma işlemini ilk sezonun son bölümüne kadar neredeyse hiç yapmadığım nadir dizilerden biri oldu Lupin. Kurgu ve sürükleyicilik bakımından oldukça kaliteli bir yapım olduğunu da söylemeliyim. Zaten kısa zamanda en çok izlenen diziler arasına da girmeyi başardı. Kesinlikle izleyin.

2020

Netflix dizi tavsiyeleri 2023

7.1
6.8

Into The Night

“Into the Night,” Belçikalı kıyamet sonrası bilimkurgu dram dizisi olarak Jason George tarafından Polonyalı yazar Jacek Dukaj’ın bilimkurgu romanı “The Old Axolotl”dan ilham alarak oluşturulmuştur. Dizi, Netflix’te ilk sezonuyla 1 Mayıs 2020’de izleyicilerle buluşmuş ve aynı zamanda Netflix’in ilk Belçika yapımı orijinal serisi olarak dikkat çekmektedir.

Türler: Drama Dizileri, Belçika Yapımları, Bilim Kurgu Dizisi, Kitaplardan Uyarlanan Diziler, Gerilim Dizileri

Yorum (Spoiler içerir)

Evet evet farkındayım bu dizi IMDB sıralamasında biraz geri kalmış ve 21.472 kişinin oyları ile 7.1 puan almış. Peki neden ekledim? Boş zamanınızda şöyle çerezlik tek seferde ne izlesem diye düşünürseniz bu dizi sizin için ideal olabilir. İşte bu yüzden ekledim. İlk sezon zaten 6 bölümden oluşuyor, ikinci sezondan ise şu an ses seda yok. Başlarda tipik bir netflix hayatta kalma dizilerinden biri gibi gelebilir ama aradaki çekişmeler, diyaloglar dizinin çıtasını bir iki tık yükseltmiş ve klişe olmaktan kurtarmış. Dediğim gibi fazla beklentiye girmeden tek seferde oturup bitirebileceğiniz çerezlik bir dizidir bu. Ayrıca dizide bir de Türk oyuncu var. Mehmet Kurtuluş, dizideki adıyla Ayaz. Bu tür yabancı yapımlarda Türk oyuncular görmek gerçekten mutluluk verici. Mehmet Kurtuluş da rolünün hakkını vermiş ve diziye gerçekten ayrı bir hava katmış. İzleyin pişman olmazsınız.

Güncelleme: 2. Sezon

Yeni sezonu birkaç gün önce bitirdim. Ancak bana kalırsa sıkı başlayan sezon berbat bir şekilde devam etmiş. Öncelikle o çocukla annesi gerçekten saçma sapan bir şekilde öldü. İzlerken cidden yuh dedim. Yani bir kapı kanacak da (güya tesadüfen), sonra o kapının anahtarını bulamayacaklar da, sonra efendim pürmüz almaya uçağa gidecekler de, sonra uçak patlamış olacak da ohooooo cidden bu kadar saçma bir bölüm olamazdı. O bölümden sonra da iyice koptum diziden. Yani ilk sezonki heyecanı kalmadı açıkçası. Ayrıca ikinci sezonda diziye gireceği söylenen Kıvanç Tatlıtuğ‘u da göremedik. Adam ikinci sezonun en sonunda beş saniye falan görünüyordu o kadar. Haaa bak ikinci saçma sahne de orasıydı mesela. Ayaz’la Kıvanç Tatlıtığ’un karşılaştığı ilk sahne. Neden mi saçmaydı?

Son birkaç cümle:

Ulan zaten dünyanın sonu gelmiş. Hepiniz toplasan 50-100 kişi kalmışsınız. Adam sana Türkçe sesleniyor, kardeşim bende türküm diyor. Denizaltımız var diyor. Sen napıyorsun Ayaz? Adama ateş ediyorsun. Bu yoklukta Adanalı bir Türk’e rastlıyorsun ona da ateş ediyorsun. Cidden bravo sana! Senaryoyu yazıp, repliği vereni de ayrı tebrik lazım ya neyse… Üçüncü sezonda neler olacak bilmiyorum. İzler miyim onu da bilmiyorum ama bekleyelim görelim.

2019

Yabancı dizi tavsiyeleri

8.3
6.5

Warrior

“Warrior,” Amerikan dövüş sanatları suç draması televizyon dizisi olup, 5 Nisan 2019’da Cinemax kanalında yayınlanmıştır. Dizi, Bruce Lee’nin orijinal konseptine ve vizyonuna dayanmaktadır ve baş yapımcılığını Bruce Lee’nin kızı Shannon Lee ile film yönetmeni Justin Lin üstlenmektedir.

Yorum (Spoiler içerir)

Dikkat çeken yeni yabancı dizilerden biri. Gerek çekimleri, gerekse yaratmış olduğu atmosfer sizi gerçekten o anın ve zamanın içine götürüyor. Bazılarına belki sıradan bir dövüş dizisi olarak gelebilir ama eğer dikkatli bir izleyiciyseniz, dizinin derin bir kurgusu olduğunu anlarsınız. Bana göre keyif veren dizilerden biriydi.

En iyi netfliks dizileri 2023

8.6
8.5

Love, Death & Robots,

“Love, Death & Robots,” David Fincher gibi tanınmış yapımcıların yer aldığı bir ekip tarafından hazırlanan bir antoloji dizisidir. Bu dizi, bilimkurgudan fantastiğe, dramdan komediye kadar farklı türlerde, robotların öne çıktığı bölümleri izleyiciye sunar. İlk sezon, 18 kısa bölümden oluşurken, ikinci sezon da yayınlandı. Ancak, ilk sezon kadar etkileyici bulunmadı.

Türler: Bilim Kurgu Dizisi, Aksiyon ve Macera Dizileri, Amerikan Dizileri, Gerilim Dizileri, Korku Temalı Diziler

Yorum (Spoiler içerir)

Bu dizi hakkında ne söylesem bilemiyorum. Her bölümü farklı animasyon teknikleriyle yapılmış ve sanırım her bölümde farklı bir yönetmen yer almış. Dizi 10-15 dakikalık kısa bölümlerden oluşuyor ve her bölüm bizi ayrı bir hayal dünyasına daldırıyor. Bunun dışında bazı bölümlerde müstehcen sahneler olduğunu da söylemeliyim. Genel olarak farklı ve bölümleri black mirror gibi birbirinden bağımsız olan ilginç bir diziydi.

Güncelleme: 17.06.2022

Dizinin üçüncü sezonu, en az ilk iki sezon kadar iyiydi. Her bölüm için yine titizlikle çalışılmış ve mükemmel kurgularla çok iyi iş çıkarmayı başarmışlar. Düşünüyorum da hoşuma gitmeyen ya da diğerlerine göre daha az beğendiğim bölüm gerçekten olmadı. Ama diğer bölümlerden ayrı bir yere koyabileceğim bir bölüm oldu. O da sezonun son bölümü. Tüm bölümleri alıp zirveye taşımış ve nokta atışıyla on ikiden vurup Love death robots 3. sezon bayrağını tek başına dalgalandırmış sanki. Bazıları ne anlatmak istediğine dair youtube videoları da çekmiş ama açıkçası hiç gerek olduğunu düşünmüyorum.

2018

Tetflix dizi tavsiyeleri

8.2
7.4

Altered Carbon

Richard K. Morgan’ın aynı adı taşıyan romanından uyarlanan “Altered Carbon,” insanların bilincinin dijital belleklerinde sonsuza kadar saklandığı, bedenlerin değiştirilebildiği ve klonlanabildiği bir gelecekte geçen, siberpunk noir türündeki bir bilimkurgu dizisidir. Dizi, mahkum olan Takeshi Kovacs’ın, 250 yıl sonra bir cinayeti çözmek için yeniden bedenlenmesi gereken bir dünyada geçen olayları anlatmaktadır. İkinci sezonunda, tüm oyuncu kadrosu değişse de temel hikaye ve olay örgüsü devam etmektedir.

Türler: Drama Dizileri, Bilim Kurgu Dizisi, Kitaplardan Uyarlanan Diziler, Aksiyon ve Macera Dizileri, Suç Temalı Diziler, Amerikan Dizileri, Gerilim Dizileri

Yorum (Spoiler içerir)

Bilim kurgu ve özellikle aksiyon alanında dikkat çeken dizilerden biri. Ancak ilk bölümü 2 Şubatta yayınlanmaya başlanan diziden, ilk sezondan sonra ses seda çıkmadı. Çekilecek mi, çekilmeyecek mi, çekilecekse ne zaman hiçbir şey belli değil. Dizinin sürükleyici ve bir o kadar da aksiyon dolu olmasını bir kenara bırakırsak, aslında öyle beyin yakan türden bilim kurgu dizileri gibi değil. Yani bana göre bir tık geride kalmış bu dizi. Yine de kendini izlettirmeyi başaran sağlam bir kurgusunu olduğunu söyleyelim de hakkı yenmemiş olsun.

2017

Kitaptan uyarlanan diziler

8.7
Çok Beğendim

Anne with an E

“Anne with an E,” Lucy Maud Montgomery’nin klasik çocuk edebiyatı eseri “Yeşilin Kızı Anne”den esinlenilen bir Kanadalı televizyon dizisidir. Dizi, Anne Shirley adındaki genç bir kızın, ailesini kaybetmesinin ardından sevgi dolu bir kalple dolu olan hikayesini anlatır ve yeni yaşamını Green Gables kasabasında keşfetmesini ele alır. Toplamda 3 sezonu mevcuttur ve bölümler genellikle ortalama 1 saat kadar sürmektedir.

Türler: Drama Dizileri, Kanada Yapımları, Kitaplardan Uyarlanan Diziler, Gençlik Dizileri, Dönem Filmleri

Yorum (Spoiler içerir)

Aslına bakarsanız dram türündeki dizileri pek sevmiyorum. Bu diziyi de bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine izledim. Ağır ilerleyen bir konusu olmasına rağmen izlerken pek sıkıldığımı hatırlamıyorum. Hatta aynı günde arka arkaya kırk dakikalık iki bölüm bile bitirdiğim oldu. Aksiyon falan arıyorsanız hüsrana uğrarsınız onu baştan söyleyeyim. Ama ben şöyle sıcacık, beni sarıp sarmalayacak bir diziye başlamak istiyorum diyorsanız Anne with an E bence tam size göre. İlk bölümler biraz sıkıcı gelebilir. Ama sabırla bir kaç bölüm izlerseniz umuyorum ki arkası da gelecektir. Bana göre bu dizi, en iyi yabancı diziler listesinin şarap rengindeki kadife kumaşıdır.

Netflix gizem dizileri

8.7
Çok Beğendim

Dark

“Dark,” oldukça karmaşık ilişkiler ağına sahip, zamanın 33 yılda bir tekrar ettiği Winden kasabasında yaşayan insanların üç farklı zaman dilimindeki deneyimlerini ele alan bir bilimkurgu dizisidir. Bu dizi Alman yapımıdır ve Almanca dilinde yayınlanmaktadır. Şu an itibariyle 2 sezonu bulunmaktadır. İkinci sezon, dördüncü bir zaman dilimindeki olayları ve karakterleri içerdiğinden, iki sezonu ardışık izlemek, karakterleri ve olayları daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir. Bölümler ortalama olarak 55 dakika sürmektedir. Dizinin üçüncü sezonunun en erken 2020 yılında yayınlanması beklenmektedir.

Türler: Drama Dizileri, Almanya Yapımları, Bilim Kurgu Dizisi, Gizem Dizileri, Suç Temalı Diziler, Gerilim Dizileri

Yorum (Spoiler içerir)

2017 yılında yayınlanmaya başlayan Dark dizisini maalesef çok geç izleme fırsatı buldum. Hani o ortam ve zaman hiç oluşmaz ve oturup izlemezsiniz ya, Dark dizisi de benim için öyle oldu. İlk izlediğimde üç beş çocuğun bir mağaraya girip kaybolması o kadar soğuttu ki diziden, -bu ne yaa oturup bunu mu izleyeceğiz deyip sinirle kapatmıştım. Aradan sanırım bir yıl geçti ve oturup 3. sezonun sonuna kadar iki haftada izledim diziyi. Bunu şu sebeple söylüyorum. Olur da sizde de öyle bir intiba uyandırırsa ilk başta, sinirle benim gibi kapatmayın oturup izleyin. Ama çok rica ediyorum oturup adam gibi izleyin. Adam gibiden kastım bir elinizde telefon, sonra iki de bir mutfağa gitmeler, başka şeylerle meşgul olmalar durumu olmasın. Öyle olursa inanın diziden hiçbir şey anlamazsınız. Yani iki dakikalık bir anı kaçırsanız o bölüm komple çöp olabilir. Ne oldu, ne bitti, olaylar nasıl oraya vardı anlamakta güçlük çekebilirsiniz. Dizi genel olarak iyiydi. Yani almış olduğu imdb puanı abartı sayılmaz. Ama cidden zihin yoruyor ve izlerken çok dikkat istiyor. Eğer bilim kurgu ve gizem seviyorsanız izleyebilirsiniz.

Netflix suç dizileri

8.6
7.4

La casa de papel

La casa de papel, Álex Pina tarafından yaratılan İspanya yapımı bir soygun ve suç dizisi. Dizi, “Profesör” liderliğindeki ekibin İspanya Kraliyet Darphanesi’ni ve İspanya Merkez Bankası’nı soymasını konu edinir. Televizyon dizisinin iki kısma ayrılan 15 bölümden ibaret olması planlanmıştı.

Türler: İspanya Yapımı, Suç Temalı Diziler, Gerilim Dizileri

Yorum (Spoiler içerir)

İspanyol yapımı bu dizinin kısa zamanda hayranı oldum ve diziyi bir kaç günde hızlıca bitirdim. Yeni sezonun (3. sezon) 19 Haziran 2019 tarihinde yayınlanacağına dair söylentiler dolaşıyor ama emin olmamakla birlikte yine de sabırla bekliyorum. Dizinin bazı bölümlerinde bir kaç küçük çekim hatası gördüğüm ve oyunculukların pek iyi olmadığını düşünsem de, dizi gerçekten kendini izlettirmeyi başarıyor.

Netflix en iyi yabanci diziler

8.6
7.4

The Punishner

Marvel evreninin sevilen karakterlerinden biri olan Punisher yani İnfazcı’nın maceralarını ekrana taşıyan bir yapım olan bu dizi, deniz piyadesi Frank Castle’ın ailesini kaybetmesinin ardından intikam yolculuğuna çıkarak suçluları cezalandırmak amacıyla İnfazcı’ya dönüşümünü anlatır. İnfazcı rolünde Jon Bernthal yer almaktadır. Dizi, toplamda 2 sezonu bulunmakta olup, bölümler genellikle ortalama 53 dakika sürmektedir.

Türler: Aksiyon ve Macera Dizileri, Suç Temalı Diziler, Amerikan Dizileri, Gerilim Dizileri, Çizgi Romanlardan Uyarlanan Diziler

Yorum (Spoiler içerir)

En iyi yabancı suç dizileri arasında yer alan The Punisher, izlerken inanılmaz keyif aldığım aksiyonu bol dizilerden biriydi. Aksiyon dizilerinde genellikle kurguyu biraz zayıf tutup efektleri bol olan sahnelere önem verirler ama bunda hem kurgu sağlam, hem de aksiyon tadındaydı. Eğer cidden aksiyon seviyorsanız Punisher dizisini mutlaka izlemelisiniz. Ben her türlü aksiyon severim diyorsanız gerilim ve aksiyonu bol bilim kurgu animasyon filmleri yazıma da mutlaka göz atmanızı öneririm.

2016

Netflix en iyi bilimkurgu diziler

8.8
8.1

Westworld

Westworld (Batı Dünyası) geleceğin dünyasından heyecan ve macera arayan insanlar için özel olarak kurulmuş bir tür panayır, eğlence yeri gibi dizayn edilmiş özel bir kasabadır. Macera için burayı ziyaret eden zengin müşteriler, farklı zaman dilimlerine (Roma İmparatorluğu, Orta Çağ, Vahşi Batı) gidip robot-kovboylarla savaşabilmektedirler. Ancak bir gün parkın ana bilgisayarında yaşanan bir sorun nedeniyle robotlar serbest kalır. O sırada parkta olan iki misafir, robotların 1 numaralı hedefi haline gelmiştir.

Tür: Bilim Kurgu, Western

Yorum (Spoiler içerir)

Bu diziyi neymiş, ne değilmiş diye araştırıp okumadan izlememin tek nedeni varsa o da Anthony Hopkins‘tir. Aynı şeyi söyleyeceğim ikinci oyuncu ise şüphesiz Jack Nicholson olurdu. Dizi bilim kurgunun resmen dibine vuran ender yapımlardan biri. Bu yüzden en iyi yabancı diziler listesine de gözüm kapalı ekledim diyebilirim. Ara sıra sizi geriyor ve ne olduğunu tam çözdüm derken kendinizi adeta bir labirentin içinde buluyorsunuz. Eğer bilim kurgu filmler, diziler, kitaplar seviyorsunuz tereddüt etmeden izlemeniz gereken dizilerden biridir Westworld.

Netflix fantastik diziler

8.2
6.7

Lucifer

Cehennem meleği Lucifer de çizgi romandan uyarlama bir fantastik, polisiye dizisi. Dizi, cehennemi terk edip Los Angeles Polis Departmanı için Dedektif Chloe Decker ile birlikte suçluları yakalamaya başlayan Lucifer (Şeytan) in maceralarını konu alıyor. Toplam 5 sezon olan dizinin her bölümü 43 dakika sürüyor.

Türler: Drama Dizileri, Suç Temalı Diziler, Amerikan Dizileri, Fantastik Diziler, Çizgi Romanlardan Uyarlanan Diziler

Yorum (Spoiler içerir)

Büyük bir hevesle başlayıp, ilk sezonun sonuna kadar dayanabildiğim dizi. Lucifer (Lucifer Morningstar) cehennemden kovulan, dünyada insani duyguları tatmasıyla birlikte tekrar geri dönmek istemeyen, hatta bu uğurda tanrının ona vermiş olduğu kanatları yakan bir şeytan. Konu derinlik bakımından aslında oldukça ilgi çekici ve bir o kadar da heyecan verici. Dram, komedi olması diziyi boğmamış. Tom Ellis ise diziyi gerçekten iyi götürmüş. Ancak başta dediğim gibi tam bir hayal kırıklığı. Bir müddet sonra sadece cinayet vakaları çözülen sıradan bir polisiye dizisi gibi gelmeye başladı. (Türk versiyonu için Arka sokaklar dizisinden farksız.) Demem o ki, ortaya çok mükemmel senaryolar çıkabilecek iken, senaristler diziyi resmen boğup atmış. Ortaya da sonunda saçma sapan bir şey çıkmış. Yazık etmişler bu diziye ve oyunculara. Bu yüzden izlemeseniz de olur. Puanım: 6,7/10

2015

Better Call Saul

8.3
Çok Beğendim

Better Call Saul

“Better Call Saul,” aynı zamanda “Breaking Bad” dizisinin bir yan ürünü olan ve aynı yaratıcı ekibin elinden çıkan bir televizyon dizisidir. Dizi, Walter White’ın hukukçu Saul Goodman (Gerçek adıyla Jimmy McGill) olarak tanınmadan önceki hayatını ve nasıl bu hale geldiğini konu alır. Jimmy McGill, hukuk pratiği yaparken karşılaştığı zorluklar ve etik ikilemlerle başa çıkmaya çalışırken, Saul Goodman kimliğine nasıl büründüğünü izleyiciye gösterir. “Better Call Saul,” aynı zamanda Walter White’ın yükselişinin öncesini ve “Breaking Bad” evreninin bazı detaylarını açıklar, bu nedenle bu iki dizi arasında bir bağlantı bulunmaktadır.

Türler: Drama, Suç

Yorum (Spoiler içerir)

Breaking Bad dizisinden tanımış olduğumuz Saul Goodman, bu kez karşımıza Breaking Bad öncesi kendi geçmişiyle çıkıyor. Dizi orta halli bir dizi ama eğer Breaking Bad hayranıysanız, bir çok şey kafanızda daha kolay oturacak ve diziyi daha çok seveceksiniz bundan eminim. Bu dizinin nedense intro müziğini inanılmaz çok seviyorum.

Güncelleme: 24.03.2021

5. Sezonun yayınlanmasıyla birlikte resmen heyecana kapıldım. Şöyle bir bilgilerimi tazeleyeyim ve Saul Goodman’a ayıp olmasın diye de 4. sezonun son bölümünden bir tekrar yaptım. 5. Sezon gerçekten de dizinin ilk bölümlerine göre daha hareketliydi. Özlediğimiz yeni yüzlerden bir kaçını da ayrıca bu sezonda görmek gerçekten de mutluluk vericiydi. 5. Sezonla birlikte yavaş yavaş Breaking Bad rüzgarı da esmiş oldu. Genel olarak bu sezonu diğerlerine göre daha çok beğendim. Bakalım 6. Sezon da neler olacak?

Netflix dizi tavsiyeleri

8.3
7.4

Narcos

“Narcos,” Kolombiya’nın uyuşturucu kartelleri ve uyuşturucu ticaretinin yükselişini ve düşüşünü anlatan bir televizyon dizisidir. Dizi, özellikle Pablo Escobar’ın yükselişi ve düşüşüne odaklanır. Uyuşturucu kaçakçılığına öncülük eden kartellerin yasadışı işlerini, uyuşturucu trafiğini ve Amerika Birleşik Devletleri’nin bu suç örgütleriyle mücadelesini ele alırken, aynı zamanda Kolombiya’da yerel polis ve hükümet yetkilileri ile DEA (Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi) ajanlarının çabalarını da gösterir. Dizi, gerçek olaylara dayanırken, uyuşturucu ticareti dünyasının karmaşıklığını ve tehlikelerini izleyiciye aktarır.

Türler: Suç, Aksiyon

Yorum (Spoiler içerir)

Narcos, Amerikan Suç Draması ve aksiyon dizisi yayın hayatına ilk olarak 28 Ağustos 2015 tarihinde Netflix’de başladı. Tabi o zamanlar Netflix üyeliğim olmadığı için diziyi diğer sitelerden izliyordum. Büyük bir hevesle başladım ancak sonuna kadar izleyemedim bu diziyi. Ne bileyim bir uyuşturucu şebekesinin başı olan Pablo Escobar‘ı dizide sanki bir kahraman gibi göstermeye çalışmışlar gibi geldi. Belki de benim tarzıma hitap etmiyordu, siz yine de diziyi bu kadar yerden yere vurduğuma bakmayın izleyin ve kendiniz karar verin.

2011

kara ayna dizisi

8.9
8.2

Black Mirror

“Black Mirror,” modern teknolojinin ve dijital dünyanın insan yaşamına etkilerini ele alan bir antoloji dizisidir. Her bölüm bağımsız bir hikaye anlatır ve teknoloji kullanımının, toplumun, insanların ilişkilerinin ve psikolojilerinin gelecekteki olası etkilerini inceler. Dizi, teknolojinin ilerlemesiyle ortaya çıkabilecek ahlaki, sosyal ve etik sorunları sorgularken, bilim kurgu ve gerilim unsurlarını bir araya getirir. Her bölüm, izleyicilere günümüz dünyasındaki teknoloji ve dijital medya kullanımının olası sonuçları hakkında düşündürücü ve çoğu kez ürkütücü hikayeler sunar.

Türler: Bilim Kurgu, Suç, Gerilim, Gizem

Yorum (Spoiler içerir)

2011 de yayın hayatına başlayan dizi, ilk bölümünde izleyiciye sağlam bir tokat atarak giriş yapıyor. Genellikle gelecek ve teknoloji alanında gerçekleşmesi muhtemel olayları bize en çarpıcı şekilde sunuyor. Şimdiye kadar izlediğim ve en çok etkilendiğim dizilerden biri olduğu için en iyi yabancı diziler listesinde, bu diziyi gönül rahatlığıyla baş köşeye oturtabilirim. Bu dizinin bir diğer özelliği ise, tüm bölümlerin birbirinden bağımsız olması. Yani diziye yeni başlayacak olan birisi, dizinin herhangi bir bölümünü açarak ya da en son bölümden en başa doğru izleyerek gidebilir. Bandersnacth bölümü her ne kadar bende hayal kırıklığı yaratmış olsa da yine Black Mirror farkı olan etkileyici bir bölüm olmuş.

2010

Netflix dizi onerileri

9.2
8.4

Sherlock

Sir Arthur Conan Doyle’un 1850’li yıllarda yazılan Sherlock Holmes dedektif romanının modern bir televizyon mini dizisi olarak sunulan “Sherlock,” günümüz Londra’sında geçmektedir. Bu dizi, ünlü dedektif Sherlock Holmes’un Baker Street’te yaşayan karakterini ve onun maceralarını konu almaktadır. Sherlock rolünde Emmy ödüllü Benedict Cumberbatch ve Dr. Watson rolünde yine Emmy ödüllü Martin Freeman yer almaktadır. Toplamda 4 sezon ve 13 bölümden oluşan bu dizi, çözülemeyen sırları aydınlatmak için bir saati aşkın süre boyunca izleyiciyi büyülemeye devam ediyor.

Yorum (Spoiler içerir)

Bazı bölümlerinin sıkıcı olduğunu düşünsem de, diziye bir bütün olarak bakarsanız kesinlikle IMDB üzerinden en az 9 puan alması gerektiğini siz de söylerdiniz. Şimdiye kadar izlediğim polisiye dizileri arasında açık ara en önde yer alan dizilerden biri diyebilirim. Yerli yapımlarda her ne kadar Behzat Ç. hayranı olsam da, yabancı olarak Sherlock Holmes, polisiye severleri kesinlikle tatmin ediyor.

2008

Netflix suç dizi onerileri

9.6
Çok Beğendim

Breaking Bad

“Breaking Bad,” kimya öğretmeni Walter White’ın, kanser teşhisi konduktan sonra maddi sıkıntılarla boğuşurken, uyuşturucu üretimi ve satışıyla suç dünyasına adım atmasını anlatan bir televizyon dizisidir. Walter, eski öğrencisi ve uyuşturucu üretimi konusunda yetenekli bir ortak olan Jesse Pinkman ile işbirliği yaparak saf metamfetamin üretmeye başlar. Walter, “Heisenberg” adını kullanarak uyuşturucu ticaretinde yükselirken, suç dünyasının tehlikeleri ve ahlaki çıkmazları ile yüzleşir. Dizi, Walter’ın dönüşümünü ve uyuşturucu kartelleriyle olan mücadelesini izlerken, aynı zamanda karakterlerin evrimini ve suç dünyasının gölgelerinde yaşanan insan dramını detaylı bir şekilde anlatır.

Türler: Suç, Dram

Yorum (Spoiler içerir)

2008 de başlayan ve toplamda 5 sezon ile 2013’te final yapan efsane dizilerden biridir. Efsane diyorum çünkü Netflix en çok izlenen diziler arasında yer alıyor. Eğer izlemediyseniz öncelikle bu dizinin şiddet ve suç ağırlıklı olduğunu unutmayın. Yani bazı bölümlerde iğrenç şeylerle karşılaşabilirsiniz. Eğer izlediyseniz de, efsane dizilerden biri olduğunu zaten anlamışsınızdır.

Diziyi toplamda iki kez bitirmiş biri olarak, üçüncü kez bile izleyebileceğimi söyleyebilirim. Kurgu, senaryo, kamera çekimleri bakımından oldukça kaliteli bir yapımdı. Final sahnesinde şöyle bir ”vayy bee” oluyorsunuz ve bir efsanenin bittiğine şahit oluyorsunuz. Sanırım bu listede gözüm kapalı önerebileceğim ilk dizi de yine Breaking bad olurdu. Ayrıca sonrasında çekilen El camino yapımı, fragmanda her ne kadar heyecan verici olsa da, tam bir fiyaskoydu. Bu yüzden diziyi izleyin diye ne kadar ısrar ediyorsam, filmi de izlememeniz konusunda o kadar ısrar ettiğimi bilmenizi isterim.

2007

Durum Komedisi Diziler

8.2
8.1

The Big Bang Theory

“The Big Bang Theory,” bir grup dahi bilim insanının ve sosyal becerileri sınırlı olan bir fizik öğrencisinin yaşamlarını ve ilişkilerini merkeze alan bir komedi dizisidir. Dizi, iki ana karakter olan Sheldon Cooper ve Leonard Hofstadter’ın yanı sıra arkadaşları ve iş arkadaşlarıyla birlikte, bilimsel meseleler, pop kültürü, aşk, arkadaşlık ve günlük yaşamın karmaşıklıkları etrafında dönüyor. Sheldon’ın tuhaf kişiliği ve Leonard’ın sosyal becerileri ile Sheldon’ın kız kardeşi Penny arasındaki ilişki, dizinin temel çatışmalarından birini oluşturur. Dizi, bilim ve mizahı bir araya getirerek, bilim dünyasının ve geek kültürünün günlük yaşamla çarpıştığı komik olayları işler.

Türler: Durum Komedisi

Yorum (Spoiler içerir)

Hâlâ ara sıra canım sıkılınca açıp izlediğim ve sevdiğim eğlenceli dizilerden biridir. Bu dizinin sanırım bana en büyük katkısı, İngilizce öğrenmeme yardımcı olmasıdır. Altyazılı film ve dizi izlemekte sıkıntı yaşıyorsanız, bu alışkanlığınızı bir an önce bırakın derim. Dizi eğlenceli olmasının yanı sıra, birbirinden ilginç bilimsel bilgilerle dolu replikleriyle, sıradan bir gençlik filmi olmaktan tamamen sıyrılmış. Yani izlerken istemeden de olsa hem eğleniyor, hem de bir şeyler öğreniyorsunuz. (bkz. schrödinger’in kedisi)

2005

En iyi yabancı Diziler

8.3
8.3

Prison Break

“Prison Break,” suçlu ve suçsuz insanların örgütlenerek hapishaneden kaçış planları yapmalarını konu alan bir televizyon dizisidir. Dizi, Michael Scofield adlı bir mühendisin, abisi Lincoln Burrows’un haksız yere idam edilmesini engellemek ve onu hapishaneden kurtarmak amacıyla kasıtlı olarak aynı hapishaneye girmesiyle başlar. Michael, özel olarak tasarlanmış hapishanenin içinde, hem kendi hem de diğer mahkumların özgürlüğünü kazanmak için karmaşık bir kaçış planı yapar.

Türler: Suç, gerilim, gizem

Yorum (Spoiler içerir)

Tabi ki de en iyi yabancı diziler listesine böyle bir efsaneyi almamak olmazdı. Gizem, suç, polisiye alanında oldukça başarılı, hatta efsaneler arasında yerini almış bir yapımdır. Ama bana kalırsa bir Breaking Bad’de değildir. Sıradan bir hapishaneden kaçış dizisi gibi gözükse de konu bütünlük bakımından oldukça iyiydi. Eğer hala izlemediyseniz bence geç kalmış sayılmazsınız. Ancak T-Bag karakterine fazla takılmayın derim ?

Her biri milyonlarca izlenmiş çoğu ödüllü kısa filmler listesine göz atmak ister misiniz?

Yorumlar 4

 1. Yazının başlığını görünce Better Call Saul var mı yok mu diye bakmak için geldim öncelikle. Her anlamda müthiş bir diziydi. Yeni bitirdiğim için dizi hakkındaki övgü hislerim çok taze. Müthiş sinematografi, karakterler, senaryo ve kurgu… Boynuz da kulağı (Breaking Bad) geçmiş bence. Bununla birlikte Breaking Bad ve Sherclok dizilerini izlemiştim. The Punisher, Prison Break, Black Mirror, Narcos, Dark ve Westworld dizileri listemdeydi. Westworld’da özellikle Jack Nicholson ve Anthony Hopkins’in olduğunu şimdi öğrenince çok şaşırdım. İzleyeceklerim arasında en tepelere konumlandıracağım. Yaptığın yorumlar sonrasında Lupin ve Love, Death & Robots dizileri ilgimi çekti. Detaylarına göz atacağım. Genel itibarıyla gayet güzel bir liste olmuş. Mindhunter dizisi de böylesine bir listede olmayı hakediyor bence.

  • Better Call Saul gerçekten de breaking bad kadar iyi bir diziydi. Benim dizideki unutamadığım tek sahne ise Howard’ın ölümü oldu. Resmen şoka girdim ve bir müddet kendime gelemedim.

   Hayatını onurlu ve dürüst bir şekilde yaşayan bir adam, itibar ve konum sahibi bir adam, etrafındaki insanlara nazik davranan elinden geldiğince de yardımcı olmaya çalışan, işinde başarılı bir adam…

   Adeta bir keş gibi lanse edildi. Kim Wexler’de o olaya kadar Jimmy (Saul’un) yanındaydı ama bence o da Howard’ın ölümünden sonra kendine gelemedi. Genel itibariyle gerçekten çok kaliteli bir diziydi.

   Westworld dizisinde Antony Hopkins var ama Jack yok. Orada bir yanlış anlaşılma olmuş sanırım. 🙂 Hani vardı diye beklentiyle izlemeni istemem.

   Love, Death and Robots dizisine gelince bana hep Black mmirror dizisinin animasyon versiyonu gibi gelir. Bu yüzden kesinlikle izle.

   Mindunter’i izlemedim. Önerdiğin için teşekkür ederim. Mutlaka göz atacağım ona da.

   • Howard’ın ölümü gerçekten de şok ediciydi. Kibar ama biraz kibirli, keyif düşkünü, profesyonel ve renkli bir kişilikti. Sonlara doğru bayağı üzerinde oynandı haksız yere. Aynı şekilde Nacho’nun da ölümü beni sarsmıştı. Bu dizide Mike, Nacho, Gus, Lalo Salamanca ve tabii ki Saul Goodman gibi karakterleri derinlemesine izlemek müthiş bir deneyimdi.

    Westworld dizisinde Jack Nicholson mevzusunu yanlış anlamışım demek. Adı geçince şaşırmaktan anlayamamışım bile.

    Mindhunter’a gelince beğeneceğini düşünüyorum. Yönetmeni David Fincher zaten. Müthiş bir görsel şölen sunmuş.

Bir yanıt yazın